Kalendarz ogrodnika – kiedy siać i sadzić rośliny?

Bycie ogrodnikiem to zajęcie, w które naprawdę można się „wkręcić”. Kiedy posiadamy już własny kawałek ziemi, to ciągle znajdujemy sobie na nim coś do zrobienia. Wynajdujemy nowe kąty, gdzie można posadzić jeszcze jedną ciekawą lub użyteczną roślinę, nowe techniki nawożenia, z rok planujemy następne urozmaicenia i ulepszenia.

Jeżeli chodzi o aranżacje ogrodów, Kraków pozwala łatwo wybrać spośród firm, które zrobią to za nas, jak choćby ta: http://lukas-garden.pl/. Nie będziemy jednak z pewnością zlecać każdych drobnych prac co sezon. Warto więc wiedzieć, kiedy zatroszczyć się o różne sadzonki i nasiona.

Sadzenie roślin w ogrodzie – podstawy

Zasadniczo sezony wysiewu i sadzenia mamy dwa – wiosną i jesienią, Obydwie te pory roku sprzyjać mogą różnym gatunkom i tworzą dobre warunki do solidnego zagnieżdżenia się młodych roślin, czy też nasion w glebie.

Jeżeli wybierzemy czas zbyt późny albo zbyt wczesny, młode, delikatne rośliny nie będą w stanie czerpać wody i potrzebnych substancji z gleby, może być ona zbyt sucha na ich delikatne korzenie, a nadziemne części będą zbyt podatne na chłody albo na ostre słońce.

Sadzenie drzew i krzewów – aranżacje ogrodów Kraków

W przypadku krzewów i drzew ważne jest, aby umieścić sadzonki w docelowym miejscu wtedy, kiedy nie mają jeszcze liści. Rośliny liściaste dobrze od razu w tym okresie przyciąć. Natomiast iglaki i inne rośliny zimozielone przesadzamy z całą bryłą korzeniową prosto z doniczki pod koniec kwietnia i w maju albo na przełomie sierpnia i września.

Warto wiedzieć, że podlewać taką świeżą sadzonkę trzeba nawet, kiedy pada. Intensywne podlewanie na początku pozwoli jej osiąść mocno w glebie, pozbawiając przekopaną ziemię nadmiaru powietrza.

Byliny, czyli kwiaty, trawy i inne

Byliny, czyli rośliny nieposiadające zdrewniałych pni i gałęzi, najlepiej sadzić wtedy, kiedy ustąpią przymrozki. Nie powinno się to odbywać zbyt późno, aby zdążyły ukorzenić się mocno w podłożu przed nadejściem lata. Jednakże warto poczekać, aż minie okres, kiedy mogą zdarzać się minusowe temperatury i zamarzanie. W praktyce więc będzie to kwiecień i maj.

Najlepiej na takie zabiegi ogrodnicze wybrać dzień pochmurny, a kiedy jest słonecznie – to godziny bliżej wieczoru. A roślinę należy oczywiście obficie podlać, można też spryskać delikatnie wodą. Podobnie postępować będziemy z roślinami z rozsady, czy będą to ozdobne kwiaty i inne ciekawe rośliny, czy też warzywa.

Cebulki – kiedy je sadzić?

Rośliny, które wyrastają z cebulek, powinny przezimować w glebie, abyśmy mogli cieszyć się pięknymi kobiercami kwiatów. Tak więc wszystkie te wiosenne piękności jak krokusy, tulipany, hiacynty, lilie, zawilce czy przebiśniegi powinniśmy posadzić w wyznaczonym miejscu już jesienią – zazwyczaj między wrześniem a październikiem.

Zawilce, lilie i zimowity posadzić powinniśmy jeszcze w sierpniu, przebiśniegi natomiast – najlepiej dopiero w listopadzie. Są też jednak rośliny cebulowe, które powinny przezimować w pomieszczeniu, w temperaturze około kilkunastu stopni. Trzeba je więc wykopać jesienią, a posadzić z powrotem w ogrodzie, kiedy miną już przymrozki. Do tych roślin zaliczamy na przykład popularne mieczyki i dalie.

Sadzenie i wysiewanie warzyw – kalendarz ogrodnika

Od marca do czerwca przypada czas, kiedy możemy siać oraz sadzić warzywa. Wiele spośród warzyw kapustnych i korzeniowych można wysiać wcześniej w skrzynkach w pomieszczeniu. Od razu do gruntu i to już marca, siejemy na przykład rzodkiewki. Na przykład szpinak czy rzepę wysiać możemy zarówno wiosna, jak i jesienią, by cieszyć się zbiorami z własnego ogródka przez cały rok.

Grządki i rabatki wydają się trudne do opanowania dla początkujących. Wiele osób potrzebuje pomysłu na to, w jaki sposób zaaranżować ogród nie tylko ładnie, ale i praktycznie, gdzie i co warto umieścić. W zupełnie nowym ogrodzie z pewnością cenne będzie wytyczenie trawników, klombów, grządek i rabatek, a także doprowadzenie do udanej pierwszej wiosny i lata.

Pomocne będzie tutaj profesjonalne zakładanie ogrodów. Kraków ma podmiejskie osiedla, jak i zamożne dzielnice, więc i zapotrzebowanie na takie usługi jest całkiem spore.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij