Jakie niecki basenowe umieścimy w swoim ogrodzie?
Wybór niecki basenowej to ważna sprawa. Obecnie na rynku znaleźć można wiele ich rodzajów a są to niecki marmurowe, betonowe, żelbetonowe (gotowe do wyłożenia PCV), poliestrowe, aluminiowe a nawet drewniane czy bardziej luksusowe – ze stali szlachetnej. Wybór jest ogromny jednak trzeba dokładnie to przemyśleć.
Artykuł powstał we współpracy z producentem basenów Pool Design Company
Sama budowa takiej niecki lub uzyskanie pozwolenia, otrzymanie gwarancji, że budowa basenu nie zaburzy stabilności żadnego innego budynku w pobliżu czy ustalenie na jakiej wysokości są wody gruntowe i czy budowa basenu jest w ogóle możliwa – są to długotrwałe i czasami trudne sprawy. Nie w każdym miejscu basen się może znajdować.
Betonowe lub marmurowe niecki basenowe
Niecka betonowa lub marmurowa jest przede wszystkim bardzo trwała. Wmurowana niecka jest potem wykładana płytkami, izolowana i jest idealna zarówno do basenów ogrodowych jak i tych wewnętrznych. Trwałość to mocna strona tego rodzaju wykonania niecki basenowej, jednak minusem jest cena.
Zbrojona niecka betonowa o długości około 8 metrów może kosztować nawet 40 000 złotych. Jest to inwestycja na długie lata ale nie każdego na nią stać. Jeśli wziąć pod uwagę budowę takich dodatków jak zadaszenia basenowe (ich koszt jest różny i wynosi od kilku do nawet 40 tysięcy złotych) a potem utrzymanie basenu to koszty mogą być ogromne.
Rekordziści, którzy z rozmachem chcą wybudować prywatny basen na posesji przekraczają nawet kwotę stu tysięcy złotych wliczając w to basen i dodatki. Warto także wspomnieć, że budując basen o powierzchni do 30 metrów kwadratowych nie potrzeba na to zezwolenia. Dopiero w przypadku większych basenów trzeba uzyskać pozwolenie z urzędu. Nie jest to zbyt trudne, jednak wiadomo – trwa sporo czasu i na pewno trochę opóźni budowę wymarzonego basenu.
Tańsze niecki basenowe
Do najtańszych i trwałych niecek należą te wykonane z poliestru. Trzeba przyznać, że baseny poliestrowe to chyba najczęściej występujące typy basenów w Polsce. Są one wytrzymałe, tanie oraz łatwe w montażu. Cena około 8-metrowej niecki to koszt około 20 000 złotych. Po pierwsze jest dwa razy tańsza od niecki marmurowej lub betonowej a po drugie jest to jeden, gotowy produkt, który znacznie łatwiej się montuje. Do tańszych rodzajów niecek należą te wykonane ze stali czy drewna.
Stalowa niecka to rozwiązanie nie tylko tanie (8-metrowa niecka kosztują około 25 000 złotych) ale także bardzo estetyczna i również jest szybka w instalacji. Drewniana zaś to typowe rozwiązanie ekologiczne. Nie jest drogie, ponieważ koszt jest podobny jak w niecce stalowej a dodatkowo drewno bardzo dobrze utrzymuje ciepło wody. Jednak jeśli chodzi o niecki drewniane to trzeba koniecznie pamiętać o impregnacji tego drewna i jego odpowiednim czyszczeniu. Tego typu niecka to koszt nieco ponad 25 000 złotych.
Jak zaaranżować otoczenie basenu?
Wybudowanie niecki i zamontowanie już całego basenu to jedna sprawa. Jednak aby wszystko dobrze wyglądało warto pomyśleć o całości. Zadaszenia basenowe, trawniki, grill czy miejsce do odpoczynku – wszystko powinno być przemyślane. Dodatki to na szczęście nie jest już tak duży koszt jak sama budowa i utrzymanie basenu a spełniają swoją funkcję znakomicie. Jedynym większym kosztem jest zadaszenie basenowe, choć to nie jest konieczność. Koszt tego dodatku to od 10 do nawet 30 tysięcy złotych.
Jeśli chodzi o zadaszenia basenowe, producent tego typu produktów zwraca uwagę nie tylko na łatwiejsze zachowanie czystości całego basenu ale także na mniejszy ubytek ciepła. Jeśli basen jest w dobrze nasłonecznionym miejscu to dodatkowe zadaszenie nagrzeje się znacznie szybciej co spowoduje wyższą temperaturę wewnątrz i nie tylko nagrzanie wody ale dach ograniczy także parowanie wody na zewnątrz.
Utrzymanie ciepła w zadaszonym basenie zewnętrznym jest naprawdę dużo łatwiejsze i później mniej kosztowne. Dodatkowym atutem jeśli chodzi o zadaszenia basenowe jest możliwość zamknięcia go całkowicie na noc. Zakończą się problemy z owadami w basenie na drugi dzień i nie będzie już konieczności nakładania żadnego materiału na lustro wody aby ograniczyć utratę ciepła i utrzymać czystą wodę.