Jak urządzić mały ogród przy domu

Jak urządzić mały ogród przy domu?

Posiadanie własnego ogrodu to marzenie wielu, a jak ma się dom. Jest ono jak najbardziej możliwe do spełnienia, nawet wówczas, gdy tego miejsca nie jest za wiele i teren wokół na wiele nie pozwala. Sprytna aranżacja pozwoli na ciekawe zagospodarowanie przestrzeni, dzięki czemu stanie się ona miła dla oka. Jak to zrobić?

Aranżacja małego ogrody – jak zacząć?

Przestrzeń wokół domu, nawet jeżeli jest niewielka, prosi się aż o to, by ją odpowiednio zaaranżować. Wprawdzie przy małych ogrodach nie można pozwolić sobie na projekty z rozmachem, jednak dobrze zaplanowany i zrealizowany pomysł może przyczynić się podniesienia jego walorów wizualnych, przy jednoczesnym zachowaniu ich funkcjonalności. Z pewnością trzeba ograniczyć się w doborze roślin i dekoracji i właściwie je rozmieścić.

Ciekawe rozwiązania rzecz jasna najłatwiej będzie znaleźć w internecie. Porady dla ogrodników publikuje serwis superbudowlani.pl, opisujący wiele kwestii, związanych z domem i jego zagospodarowaniem. Oczywiście podobnych podpowiedzi można znaleźć znacznie więcej na wielu innych stronach, dzięki czemu możliwe będzie dopasowanie takiej aranżacji, która spełnia nasze oczekiwania.

O czym pamiętać urządzając mały ogród przy domu?

Pomysłów na małe ogrody może być naprawdę bardzo dużo i wystarczy zajrzeć choćby na kilka artykułów z tym związanych, by się przekonać. Zanim jednak przystąpi się do przygotowań, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze małe przestrzenie wymagają dobrego rozplanowania i jak zostało już wspomniane wyżej, nie powinno się przesadzać z ilością roślin i ozdób, aby nie przytłoczyć niepotrzebnie przestrzeni, pogłębiając tym samym uczucie ciasnoty.

Należy zastanowić się także nad tym, dla kogo właściwie ma być ten ogród – tylko dla dorosłych czy może jeszcze trzeba wydzielić kawałek dla dzieci? Kto będzie zajmował się jego pielęgnacją i jak wiele czasu można na to poświęcić. Nawet niewielkie przestrzenie wymagają podzielenia ich pod względem funkcji.

Jakie rośliny do małego ogrodu?

W przypadku niewielkich ogrodów najlepiej postawić na wolno rosnące gatunki, w ten sposób, by aranżacja była ciekawa, kolorowa i do tego cieszyła oko jak najdłużej w ciągu roku. Z krzewów warto wybrać: bukszpan, berberys, sosnę górską, świerk kanadyjski, cis pośredni czy hortensję. Z bylin dobrze, jeżeli postawi się na takie rośliny jak: lilie, jeżówki, trytomy, ostróżki, miniaturowe fukie czy jagodowiec wielokwiatowy. Jeżeli ma się taką możliwość, to także drzewa mogą urozmaicić wygląd ogrodu, choć bardziej wskazane są te miniaturowe odmiany.

Jakie dekoracje do małego ogrodu?

Wybór dekoracji w dużym stopniu będzie zależał od tego, w jakim stylu chce się zaaranżować przestrzeń wokół domu. Inspiracji oczywiście można znaleźć wiele, a w małych ogrodach powinno się z nimi nie przesadzać. Najlepiej postawić na kilka istotnych punktów oraz ewentualnie na jedną główną atrakcję. Przydać się mogą ozdoby świetlne, na przykład w postaci lampionów, lampek, latarni ogrodowych czy girland. Nie można zapomnieć także o dekoracyjnych donicach, ozdobnych ścieżkach, czy nawet kamiennych posążkach. Jeżeli jest wystarczająco miejsca, za istotny punk ogrodu można uczynić altanę ogrodową czy meble ogrodowe, z miejscem do relaksu.

Aranżacja małego ogrodu – samodzielnie czy z pomocą?

To już będzie zależało przede wszystkim od nas. Wbrew jednak temu, co wielu sądzi, urządzenie niewielkiego ogrodu przy domu wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się zdawać. Mała przestrzeń wymaga bardzo dobrego rozplanowania i przemyślenia projektu tak, by był on i ładny i funkcjonalny. Nie ma tu zbyt wiele miejsca na swobodę działania. Może się okazać, że wsparcie ze strony architekta krajobrazów będzie tutaj konieczne, zwłaszcza gdy chce się, by przestrzeń ta rzeczywiście odpowiadała naszym oczekiwaniom.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij