Jak przygotować podłoże pod basen?

Przydomowy basen kojarzy się z luksusem i rzeczą zarezerwowaną tylko dla zamożnych ludzi. W rzeczywistości nie trzeba rezygnować z marzenia o przydomowym basenie. Zakup i montaż basenu jest bardzo prosty, dlatego warto zapewnić sobie odrobinę luksusu i relaksu.

Artykuł powstał we współpracy z producentem basenów Pool Design Company

Jeżeli poszczególne etapy budowy zostaną odpowiednio i przemyślanie zaplanowane to będzie to bardzo prosty i bezstresowy projekt. Przygotowywanie podłoża pod basen jest ważnym elementem procesu tworzenia w ogrodzie wyjątkowego miejsca wypoczynkowego, ale po zapoznaniu się z kilkoma praktycznymi wskazówkami będzie na tyle łatwy, że nie spełni nikomu problemów.

Instalacja basenów – odpowiednie podłoże

Wybór miejsca zainstalowania basenu powinien uwzględniać także jego otoczenie. Dotyczy to takich elementów jak materiały wykończeniowe tarasu okalającego basen, powierzchnię jaką chce się na to przeznaczyć i inne czynniki.

Na tym etapie powinno się również uwzględnić projekt zadaszenia, gdyż wpływa on na całość robót, chociażby poprzez konieczność odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni wokół basenu. W tej sprawie pomocny będzie profesjonalny producent zadaszeń basenowych, który pomoże fachową radą.

Następnie należy przystąpić do wykopu. Trzeba przy tym uwzględnić wielkość basenu powiększoną o mniej więcej 50 cm. Podczas wykonywania wykopów należy przewidzieć także miejsce na instalację filtrującą.

Głębokość wykopu powinna być większa o 20 – 30 cm od głębokości basenu. Może dojść do sytuacji, w której na dnie wykopu pojawi się woda. W takiej sytuacji należy zastosować drenaż.

Dostosowywanie dna wykopu

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie wykopanej ziemi tak, aby móc z niej skorzystać przy obsypywaniu basenu. Warto odpowiednio zaplanować ten krok – w przeciwnym wypadku może dojść do zniszczenia zieleni w ogrodzie. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kontenera.

Zaplanowanie każdego etapu budowy ograniczy liczbę przykrych niespodzianek. Warto zaplanować w budżecie odpowiednią sumę na wynajęcie profesjonalistów, aby uniknąć nerwów w przyszłości.

Przygotowanie wykopu to nie wszystko. Należy zapewnić również odpowiednie podłoże, które pozwoli na bezpieczne korzystanie z basenu i zapobiegnie jego osiadaniu. Wylewka betonowa zagwarantuje stateczne podłoże, dzięki któremu po latach eksploatacji basen będzie w tej samej pozycji.

Na tym etapie istotne jest wypoziomowanie. Zaniedbanie tego elementu skutkuje krzywym położeniem basen, co z pewnością nie będzie pożądane. Warto zwracać uwagę na te poszczególne etapy, gdyż zaleca je każdy producent basenów poliestrowych, taki jak choćby ten: http://www.pool-design.pl/baseny-ogrodowe-kapielowe-niecki/.

Ważne jest również zastosowanie odpowiedniej izolacji w postaci wyłożenia pod basenem warstwy styropianu. Nie będzie dzięki temu dochodziło do utraty ciepła, co przełoży się na duże oszczędności i zwiększy komfort użytkowania. Tutaj warto również zastanowić się nad wykonaniem izolacji całego basenu.

Osadzenie basenu i dalsze przygotowywanie podłoża

Po dopilnowaniu wyżej omówionych etapów można przystąpić do osadzenia basenu. Proces ten wymaga dźwigu dlatego niezbędna jest pomoc fachowców. Chociaż podłoże zostało wcześniej przygotowane nadal trzeba wykonać pewne czynności w tym zakresie. Podmurówka pod schodami zapewni długotrwałe, bezpieczne użytkowanie.

Niedbanie o te elementy jest bardzo kosztowne, gdyż doprowadzi do uszkodzenia basenu. Każdy dobry producent basenów kąpielowych dostarcza odpowiednich wskazówek.

Przygotowywanie podłoża nie jest trudne. Konieczne trzeba także porządnie zastanowić się nad wyborem miejsca na basen, tak aby nie narażać się na przykre niespodzianki. Dużym zawodem byłoby, gdyby wymarzony basen był zainstalowany w wadliwym miejscu. Warto również zwrócić uwagę na otaczającą go zieleń.

Podczas przygotowywania instalacji, a więc również i podłoża trzeba pamiętać o przepisach. Montaż w ogrodzie basenu o powierzchni nie przekraczającej 30 metrów kwadratowych nie wymaga otrzymywania pozwoleń, jednakże każdy basen, o dowolnym metrażu wymaga zgłoszenia. Dokonuje się go w wydziale architektury i budownictwa jednostki, której podlega posesja.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij