trawa-krajobrazowa

Sztuczna trawa ma sens

Sztuczna trawa ogrodowa jest dziś używana w bardzo wielu miejscach – najczęściej wszędzie tam, gdzie nie ma odpowiednich warunków do utrzymania naturalnego trawnika wysokiej jakości. Sztuczna trawa może zostać wykorzystana absolutnie wszędzie – zarówno na zewnątrz, jak i w przestrzeniach zamkniętych. Wysokiej jakości sztuczny trawnik nie wymaga też specjalnie trudnych zabiegów pielęgnacyjnych, by zachować dobry wygląd.

Rodzaje sztucznej trawy

Sztuczną trawę dzieli się przede wszystkim ze względu na jakość, materiału, z których została wykonana i technologię produkcji. Poszczególne jej typy dzielą się również ze względu na rodzaj podkładu, który wszyte są imitujące trawę włókna. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu siatki z materiałów syntetycznych, które dodatkowo zostają uzupełnione warstwą naturalnego lateksu, albo poliuretanu. Same włókna mogą być dwóch typów – monofilowe i fibrylowane. Różne gatunki sztucznej trawy wykonane są z jednego albo obu typów włókien. Wszyte w podkład pęczki włókien mogą mieć również różnorodną konstrukcję. Wszystkie te czynniki składają się na jakość, a zatem również ceny dostępnych na rynku gatunków sztucznej trawy.

Dlaczego używa się sztucznej trawy?

Powodów jest wiele, ale zdecydowanie najważniejszym z nich jest łatwość utrzymania sztucznych trawników. Jak już wspomniano, mogą one powstać wszędzie i nie jest potrzebne zapewnienie im specjalnych warunków. Konieczne są natomiast podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak usuwanie śmieci, czy wyczesywanie (twardą szczotkę) drobnych zanieczyszczeń. Dobrej jakości sztuczna trawa może być również potraktowana odkurzaczem, bez żadnej szkody dla swojego wyglądu. Układanie sztucznej trawy jest więc bardzo łatwe, a utrzymanie go nie wymaga dużo wysiłku. Sztuczna trawa wykorzystywana jest chętnie na przykład na tarasach, na których utrzymanie naturalnego trawnika byłoby dość kłopotliwe. Może być wykorzystana również w ogrodzie, gdzie sprawia, że bez większych starań trawnik wygląda zawsze na estetyczny i zadbany.

Z czego wykonywana jest sztuczna trawa i jakie powinny być jej właściwości?

Sztuczna trawa do ogrodu wykonywana jest – jak już wcześniej wspomniano – z dwóch rodzajów włókien i maty bazowej, w którą wszywane są gotowe pęczki trawy. Same włókna wykonywane są z materiałów syntetycznych, takich jak poliamid, polietylen, czy polipropylen, a także z ich połączeń. Aby odpowiedzieć sobie na to, jaka powinna być najlepsza sztuczna trawa, należy wcześniej zapytać się o to, jaki jest naturalny trawnik, który jego sztuczny odpowiednik ma przecież naśladować. Trawnik przede wszystkim składa się z kępek trawy, która nie ma jednolitego koloru. Młodsze źdźbła są zazwyczaj nieco jaśniejsze a starsze odrobinę ciemniejsze. Różnią się też wielkością. Poniżej wystających, świeżych źdźbeł znajduje się warstwa składająca się z trawy zeschniętej i usychającej, o źdźbłach cienkich i poskręcanych w kolorach od żółtego, do brązowego, co również wpływa na wygląd i charakterystykę. Co również ważne – trawa po wgnieceniu z czasem się prostuje, a więc nie zostają na niej trwałe ślady. Sztuczny trawnik wysokiej jakości powinien odwzorowywać wszystkie te cechu. Znajdują się w nim włókna imitujące źdźbła trawy w różnych fazach wzrostu i w różnej kolorystyce (także źdźbła uschnięte). Zastosowanie nowoczesnych materiałów pamięciowych pozwala na osiągnięcie efektu prostowania się trawy. Duży wybór sztucznej trawy dobrej jakości znaleźć można na stronie trawa-krajobrazowa.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij