Jak mocować agrotkaninę? Poradnik dla początkujących

Jak mocować agrotkaninę? Poradnik dla początkujących

Ochronę roślin przed chwastami, a także odpowiednie warunki ściółkowania zapewnia agrotkanina. Od agrowłówkniny różni się przeznaczeniem oraz gramaturą. Cieńsza agrowłóknina służy jako ochrona roślin oraz ich korzeni przed przymrozkami. W obydwu przypadkach bardzo istotne jest odpowiednie zamocowanie materiału. Jeszcze do niedawna agrowłóknina i agrotkanina stosowane były tylko przez profesjonalistów, obecnie można je zobaczyć niemal w każdym ogrodzie.

Ściółkowanie gleby ma znaczenie

Obecnie najpopularniejszymi materiałami ściółkującymi są materiały syntetyczne. Zarówno agrowłóknina, jak i agrotkanina wykonane są poliprepylenu. Bardzo łatwo je zakupić, są niemal w każdym sklepie zarówno ogrodniczym, jak i markecie budowlanym. Przy wyborze warto zwrócić uwagę, czy posiadają filtr przeciwsłoneczny. Jednak filtr nie jest potrzebny, jeżeli posypywać będziemy je korą, czy też ozdobnymi kamyczkami. Ściółkowanie stanowi ochronę nie tylko przed chwastami, ale również zapobiega nagrzewaniu się ziemi podczas suszy, a także chroni przed nadmiernymi opadami.

Pierwszy etap mocowania włókniny ogrodniczej – zadbaj o glebę

Na samym początku należy spulchnić ziemię i oczyścić ją z chwastów. Jest to niezbędne, aby dalsze prace ogrodnicze nie poszły na marne. Należy usunąć również kamienie. Można te prace wykonać ręcznie. Jednak przy dużym zachwaszczeniu lepiej użyć do tego celu środków chwastobójczych. Trzeba to robić umiejętnie i według instrukcji, aby nie wykorzystać go zbyt dużo i nie zniszczyć przy okazji sąsiednich roślin. Konieczne jest również wyrównanie terenu. Są dwie możliwości: albo położenie agrowłókniny ściółkującej od razu i dopiero później sadzenie roślin albo umiejętne nałożenie agrowłókniny wokół posadzonych roślin, tak by było jak najmniej łączeń, a do tego zakładki, dzięki którym chwasty nie będą przebijać się w niestarannie zasłoniętych miejscach.

Mocowanie agrowłókniny ściółkującej – co należy zrobić zanim przystąpi się do mocowania?

Sposób mocowania agrotkaniny jest podobny do agrowłókniny. Jednak przed przystąpieniem do niego trzeba wykonać odpowiednie otwory na sadzonki, na całej powierzchni maty. Do tego celu można użyć nożyka gazowego, który bez problemu przebije się przez grubą tkaninę. Napełnia się go przy użyciu gazu do zapalniczek. Wycinanie otworów w tradycyjny sposób zajęłoby znacznie więcej czasu i nie byłoby estetyczne, gdyż włóknina ogrodnicza zaczęłaby się strzępić.

Włóknina ogrodowa – mocowanie tymczasowe lub na stałe

W zależności od zastosowania maty do ściółkowania, można ją przytwierdzić na stałe lub czasowo. Jeśli włókninę ogrodową stosuje się na grządkach, z których będzie się ją zdejmować, najlepiej zdecydować się na szpilki mocujące. Wyposażone są w długi trzpień, dzięki któremu wbija się je bez trudu, a także w razie potrzeby można zmieniać ich położenie, bez ryzyka, że mata zostanie uszkodzona. Takie zabezpieczenie przed wiatrem, jeśli mata została odpowiednio rozłożona, powinno wystarczyć. Agrotkaninę można przymocować również przy użyciu kotwic mocujących. Dzięki zakończeniu grotami bardzo ściśle przylegają do podłoża.

Ostatni etap – zakrycie maty korą lub żwirem

W zależności, czego użyje się do zakrycia folii ogrodniczej, szpilki bądź kotwice układa się bardziej gęsto bądź luźniej. Oczywiście w przypadku cięższego żwiru mocowanie nie musi być bardzo zwarte, gdyż żwir stanowi dodatkową ochronę przed porwaniem folii ogrodniczej przez wiatr. Natomiast, jeśli decydujemy się na lekką korę, mocowanie musi być bardziej solidne.

Maty na rabaty

Taka mata może być także układana przy rabatach. Lepszym wyborem jest układanie jej, gdy nie ma jeszcze roślin, gdyż wystarczy tylko wyrównać powierzchnię i dociąć do rabaty. W miejscu zasadzenia rośliny należy rozciąć matę. Należy jednak pamiętać, aby jak najmniej ją nacinać, gdyż traci ona wtedy wszystkie swoje właściwości. Jeżeli planuje się rozłożyć agrotkaninę nie można sadzić roślin jednorocznych, a także cebulowatych, gdyż w żadnym wypadku nie przebiją się one przez grubą tkaninę.

Zobacz też:
1. Agrowłóknina – właściwości i zastosowanie
2. Co różni agrowłókninę i agrotkaninę?

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij