Dom jak ogród sztuki przegląd rzeźb z kamienia do wnętrz i ogrodu

Dom jak ogród sztuki: przegląd rzeźb z kamienia do wnętrz i ogrodu

Kamienne rzeźby na powrót zawitały do domów i ogrodów. Niegdyś ozdabiały angielskie wnętrza i stanowiły popularne dekoracje stosowane w dworskich czy pałacowych aranżacjach. Były drogie, więc mogli sobie na nie pozwolić tylko najbogatsi. Dziś każdy może je sobie sprawić. Z czego się je robi, gdzie je stosować i spośród jakich można wybierać?

Materiał na rzeźby z kamienia

 

Kamienne rzeźby wykonuje się głównie z piaskowca, marmuru i granitu. Piaskowiec jest miękki, a przez to łatwy w obróbce, zatem można nadać mu dowolny kształt. Zachwyca ciepłym, słonecznym odcieniem, który wspaniale kontrastuje z zielenią przydomowych drzew i traw. Niemniej, żeby zachował piękny wygląd, należy zabezpieczać go przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych i regularnie o niego dbać.

 

rzezby-z-kamienia

Marmur z kolei za sprawą białego, kremowego odcienia uznawany jest za najszlachetniejszy spośród wszystkich kamieni. Podobnie jak piaskowiec jest łatwy w obróbce, co daje ogromne pole do popisu w zakresie tworzenia mniej lub bardziej awangardowych form. W marmurze z łatwością można wyrzeźbić najmniejsze detale. Wykonane z niego produkty sprawiają wrażenie lekkich, delikatnych,wytwornych.

 

W opozycji do niego występuje twardy, surowy granit. To materiał trwały, wytrzymały, skutecznie opierający się upływowi czasu, wykazujący niską podatność na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Ma dość zwartą, ale kruchą strukturę, przez co trudno nadać mu pożądany kształt. Zwykle używa się go do wyrobu prostych, geometrycznych rzeźb w średnim lub dużym rozmiarze. Nie wymaga impregnacji ani skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, bo nie przywiera do niego brud.

 

Gdzie stosować rzeźby?

Rzeźby z kamienia naturalnego doskonale wyglądają w otoczeniu roślinności. Sprawdzą się więc w ogrodzie. Wspaniale wyglądają na tle rabat kwiatowych, niemniej można umieszczać je także w pobliżu altan, basenów, oczek wodnych, na tarasach lub stosować jako element podwyższający walory estetyczne fontanny. Ważne tylko, by dopasować je do stylistyki ogrodu i całościowej koncepcji zagospodarowania przestrzennego. W zależności od tego, gdzie staną, nie mogą być ani zbyt duże, bo mogą zasłaniać inne elementy architektury bądź zaburzać ich proporcje, ani zbyt małe, gdyż staną się ledwo zauważalne, a szkoda marnować ich potencjał.

 

Równie pięknie prezentują się w domowych wnętrzach. Doskonale dopełniają wystrój salonu,   przyozdabiają korytarz, który zwykle bywa pusty, i nadają łazienkom zupełnie nowego charakteru. Można ustawić je w dobrze widocznym miejscu, by przyciągały wzrok, natomiast ozdobne figurki położyć na stole, półce czy parapecie. Do nowoczesnych, modernistycznych wnętrz pasują rzeźby proste, minimalistyczne, o awangardowym wyrazie. Natomiast w tych utrzymanych w stylu angielskim, francuskim czy prowansalskim – stylizowane na czasy antyku, starożytności, renesansu itp.

 

kominek-z-kamienia

A może kominek?

Nie da się ukryć, że kamienne rzeźby to dość wyrazista dekoracja, toteż ich zastosowanie wymaga odwagi. Czasem też trudno dopasować je do pozostałego wyposażenia czy wyglądu aranżacji. Dlatego zamiast nich można postawić na kominki z kamienia naturalnego. Stanowią bardziej zachowawczą opcję, a  tak samo wprowadzają do wnętrza powiew luksusu.

 

Rzeźby z kamienia – przegląd

Z kamienia można wyrzeźbić niemal wszystko. Ograniczenie stanowią jedynie wyobraźnia i poniekąd właściwości materiału. Niemniej da się wskazać pewne popularne wzory. Sporo osób decyduje się na formy proste, geometryczne np. kolumny lub bloki o nieregularnych kształtach, siedziska, stoliki, wazony, misy, donice itp. Sporą popularnością cieszą się też motywy zwierzęce, roślinne, anielskie, martwa natura, płaskorzeźby, posążki, posągi, popiersia, podobizny wielkich osobistości. Jednym słowem – można zamówić dowolną rzeźbę, jednak wcześniej należy omówić pomysł z wykonawcą. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij