Profesjonalna ściernica – czym się kierować przy zakupie?

Przy zakupie ściernic, pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę, to oczywiście materiał, który chcemy szlifować np. do obróbki materiałów miękkich, używamy ściernic twardych i analogicznie do materiałów twardych, używamy ściernic miękkich. Skala twardości materiałów dzieli się na 16 stopni, alfabetycznie od A do T. Warto zaopatrzyć się w profesjonalne ściernice, szczególnie gdy kupujemy ww. produkt hurtowo. Ważnym wyborem jest wtedy odpowiedni producent ściernic, u którego będziemy mogli dopasować ofertę do swoich potrzeb. Przykładowo ściernice od producenta A, mogą być znaczne lepsze jakościowo i być trwalsze, zdatne do wielokrotnego użytku, niż ściernice od producenta B.

Typy materiału ściernego

Materiał ścierny to komponent nadający cech, różnego rodzaju artykułom ściernym. To od niego zależy przeznaczenie danej ściernicy. Materiały te to eletrokorundy, węgliki krzemu, diament oraz azotek boru. Elektrokorundy i węgliki krzemu dzielą się na kilka klas. Kilka przykładów to:

a) 95A – elektrokorund zwykły (brązowy), otrzymywany z boksytu. Wykorzystywany do cięcia i szlifowania niskostopowych stali, stali nierdzewnych, żeliwa.
b) 97A – elektrokorund półszlachetny (szary), wytwarzany z kalcynowanego boksytu i dodatku w formie tlenku glinu. Cechuje się średnią twardością i wytrzymałością. Używany do szlifowania precyzyjnego i narzędzi.
c) 99C – węglik krzemu zielony, jest wysokiej czystości. Stosowany do szlifowania ceramiki, kamienia, węglików spiekanych i opcjonalnie do obróbki metali kolorowych.
d) 98C – węglik krzemu czarny, stosowany do zgrubnego szlifowania odlewów z twardego i kruchego żeliwa białego oraz tych materiałów, co węglik krzemu zielony. Służy także do przecinania betonu, kamienia, żeliwa białego, metali kolorowych.

Pokrótce do szlifowania stali i żeliwa stosuje się ścierniwa z elektrokorundu, a do materiałów ceramicznych oraz betonu stosuje się ścierniwa z węglików krzemu. Do polerowania i satynowania stali, szkła, skóry i drewna, posłużą nam ściernice elastyczne, gumowe. Diament i borazon (azotek boru) natomiast, posłużą nam do wysokowydajnych prac szlifierskich, gdzie inne materiały nie odniosą pożądanych skutków. Są one określane mianem super twardych, a główne zalety wykonywania prac ww. materiałami to: krótki czas obróbki, duża żywotność, zapewnienie jednolitej jakości powierzchni obrabianych przedmiotów. Diament stosujemy do obróbki: szkła, ceramiki, węglików spiekanych, ferrytu, krzemu, grafitu, kamieni naturalnych, tworzyw utwardzanych i wzmacnianych włóknem szklanym. Borazon natomiast, jako drugi najtwardszy materiał, zaraz po diamencie, służy przede wszystkim do obróbki wszelkiego rodzaju stali stopowych, ponieważ w odróżnieniu od diamentu, nie ulega on niekorzystnym przemianom pod wpływem działania żelaza. Borazonowe narzędzia ścierne stosujemy do obróbki: stali szybkotnących, stali narzędziowych, stali do nawęglania, stali łożyskowych, stali nierdzewnych i wysokostopowych.

Rozmiar ściernic i wielkość ziarna

Wiedząc już, jaki materiał jest nam potrzebny, musimy dobrać jego rozmiar, którego zakres najczęściej podany jest na narzędziach szlifierskich. Jeżeli istnieje możliwość, należy stosować ściernice od producenta o dużych średnicach, czego zaletą będzie wyższa jakość obrabianej powierzchni, ale również ekonomiczność poprzez większy zasięg. Wpływ na ostateczny rezultat będzie miała wielkość ziarna wybranego już materiału. Dobierając je, musimy wziąć pod uwagę pożądaną gładkość obrabianej powierzchni oraz rodzaj obróbki (zgrubna lub wykańczająca).

Podział ściernic

Ściernice, oprócz na rodzaj materiału, możemy podzielić także na kształt. Są to min.:

– trzpieniowe
– tarczowe
– garnkowe
– specjalne
Każdy z ww. dopasowujemy do szlifowanego materiału.

Producent ściernic

Najlepszym wyborem spośród wielu producentów będzie taki z obszerną ofertą na profesjonalne ściernice o wysokiej jakości. Należy zwrócić uwagę, czy producent stosuje nowoczesne rozwiązania w swoich produktach, które z pewnością ułatwią nam pracę. Ważną czynnością jest także porównanie cen u różnych producentów, przy czym trzeba pamiętać, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. W celu zaoszczędzenia środków warto zapytać także o rabat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij