Żurawie wieżowe – kurs i obsługa
Praca na żurawiu wieżowym jest bardzo wymagająca i niebezpieczna, dlatego obsługą tych urządzeń mogą zajmować się wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Aby je uzyskać, trzeba ukończyć specjalistyczny kurs i zdać państwowy egzamin przed komisją UDT.
Żuraw wieżowy często nazywany jest po prostu dźwigiem. To urządzenie dźwignicowe zaliczane do największych maszyn roboczych. Może podnosić ładunki nawet na wysokość 100 m, największy udźwig niektórych modeli żurawia wynosi nawet 240 tys. kg. Żurawie różnią się między sobą nie tylko wielkością i udźwigiem, ale również typem i parametrami.
Żurawie wieżowe można podzielić ze względu na sposób budowy i sposób montażu. Parametrem, który wyróżnia żurawie, jest typ wysięgnika. Dostępne są modele z wysięgnikiem wodzakowym (odciągowe lub bezodciągowe) albo wychylnym. Biorąc pod uwagę miejsce obrotu żurawia, wyróżniamy urządzenia górno- i dolnoobrotowe. Ważny jest także sposób usadowienia żurawia.
Kurs na operatora żurawia
Kurs na żurawie mogą ukończyć tylko osoby, które mają co najmniej 18 lat, mają wykształcenie minimum podstawowe i przedstawią zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu.
Szkolenie na operatora żurawia obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Na etapie części teoretycznej kursanci otrzymują niezbędne informacje oraz materiały szkoleniowe. Teoretyczne zajęcia odbywają się w formie wykładów. W ich trakcie uczestnicy poznają zasady obsługi urządzenia z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Dodatkowo kursanci uczą się również przepisów BHP, ponieważ ich przestrzeganie na stanowisku operatora żurawia jest niezwykle ważne.
Szkolenie praktyczne ma na celu naukę samodzielnej pracy na stanowisku operatora żurawia. W trakcie zajęć kursanci uczą się obsługi różnych typów żurawi, tak aby móc pracować na każdym modelu żurawia, niezależnie od jego parametrów czy też marki.
Po zakończonym kursie uczestnicy przystępują do egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, który również składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Obsługa żurawia wieżowego
Główne obowiązki operatora żurawia to:
- kontrola pracy żurawia;
- podnoszenie i przemieszczanie ładunków;
- współpraca z hakowym i sygnalistą.
Operator żurawia wieżowego jest odpowiedzialny za obsługę urządzenia. Przed rozpoczęciem pracy musi dokładnie zapoznać się z wyznaczonymi zadaniami oraz sprawdzić stan techniczny żurawia i ocenić warunki atmosferyczne na najbliższe godziny.
Praca na żurawiu wieżowym jest bardzo odpowiedzialna, ponieważ operator odpowiada za bezpieczeństwo swoje, osób pracujących w pobliżu żurawia oraz za ładunek przenoszony przez urządzenie.