Ogród w wiejskim stylu – jak go urządzić?

Wiejski ogród opiera się schematom i uporządkowaniu, a przede wszystkim formowaniu. Tutaj przyroda rozwija się własnym rytmem bez zbędnych ingerencji. Zatem nie ingeruje się w rozplenianie się roślin, np. traw ozdobnych, a jednocześnie należy pamiętać o stworzeniu strefy relaksu, wszak musi być sielsko-anielsko.

Jakie kwiaty i rośliny całoroczne wybrać do wiejskiego ogrodu?

Wiejski ogród to przestrzeń, którą aranżuje się zgodnie z rytmem przyrody. Zatem warto postawić na kwiaty i rośliny zielone, które są elementem otaczającego krajobrazu. Wiejski ogród czasami pod tym względem porównywany jest do angielskiego. Rustykalny klimat można stworzyć wybierając bodziszki, chabry, jeżówki, lilie, maki, a więc zarówno byliny jednoroczne, jak i dwuletnie czy wieloletnie. Wśród całorocznych bylin upiększających ogród poza bukszpanem czy tujami, warto postawić na trawy ozdobne. Choć miskant nie jest gatunkiem rodzimym można spróbować czy przyjmie się na terenie naszego ogrodu. Ta trawa ozdobna nie jest bardzo wymagająca, jednak może mieć swoje kaprysy. Należy usuwać jej przekwitłe kwiatostany, a gleba nie może być ani bagnista ani też wysuszona. Można również postawić na tradycyjne dla naszego klimatu trawy ozdobne. Na północy można spróbować wydmuchrzycy piaskowej, która występuje naturalnie nad Bałtykiem. Z kolei na południu, również w terenach wysokogórskich – turzyc.

Warzywnik i zioła w wiejskim ogrodzie

Poza roślinnością wypełniającą znaczną część przestrzeni w wiejskim krajobrazie warto postawić na warzywnik. Można zastosować wyższe warzywniki ograniczone drewnianymi inspektami, czyli podwyższonymi grządkami. Można w nich uprawiać sałatę, szczypiorek, pomidory, dopasowując odpowiedni rodzaj gleby ogrodowej i zapewniając warzywom właściwe warunki. Na grządkach mogą pojawić się również zioła, a nawet powinno się tak stać, wszak nasze babcie uprawiały mnóstwo ziół. Nie może zatem zabraknąć lubczyku, kopru, czarnuszki, a także melisy.

Drzewa owocowe, które tworzą sielski klimat

Ogród w wiejskim stylu to nie tylko kwiaty i byliny, ale również drzewa owocowe. Najlepszym i pierwszym wyborem dla naszej strefy klimatycznej powinny być jabłonie. Tu mamy do wyboru wiele gatunków. To doskonały wybór dla tych, którzy lubią domowe przetwory, a właściwie przy obsadzeniu ogrodu nie ma innego wyjścia, jak korzystać z jego jadalnych owoców. Na południowej ścianie można obsadzić znaną ze śródziemnomorskich rejonów winorośl. W ogrodzie warto posadzić również rodzimy agrest, czy krzewy porzeczkowe. Z drzew owocowych sprawdzi się także brzoskwinia, grusza, bądź śliwka.

Elementy architektury i dodatki do ogrodu w wiejskim stylu

Wiejski ogród to nie tylko różnorodna, bujnie rosnąca roślinność, ale również elementy architektury. Przede wszystkim warto postawić na pergolę, którą można obsadzić zarówno różą pnącą jak i bluszczem. Obok niej mogą znaleźć się meble ogrodowe, najlepiej wykonane z postarzanego drewna. Można postawić również na drewnianą huśtawkę. W strefie relaksu mogą znaleźć się także kosze wiklinowe do których można zbierać płody ziemi, zarówno warzywa, zioła, jak i spadające z drzew owoce. W wiejskim ogrodzie warto postawić także na ceramiczne, postarzane donice. Warto jeszcze zwrócić uwagę na ścieżki w wiejskim ogrodzie, które można wysypać drobnym kamieniem. Z kolei elementy okalające ogród, czyli ogrodzenie warto wykonać z cegły klinkierowej lub kamienia, np. łupka. Całość tworzy niepowtarzalną przestrzeń w której chce się przebywać jak najczęściej. Oczywiście w takiej aranżacji ogrodu mogą pojawić się również rzeźby wykonane z wikliny lub słomy, np. odwołujące się do wiejskiej fauny i przedstawiające konia, bądź ptaka. Jeśli ogród jest dość duży to doskonale wpisze się w niego również pasieka. Ule to gwarancja produkcji własnego miodu o niepowtarzalnym smaku. Oczywiście w takim przypadku w ogrodzie nie można stosować chemicznych oprysków, które mogą spowodować śmierć pszczół, a także przenikać do upraw. Najlepiej stawiać na naturalne bariery w postaci roślin odstraszających szkodniki, a także stosować naturalne mieszanki chwastobójcze.

Naturalność to cecha, którą powinien posiadać każdy wiejski ogród. Warto kierować się wskazówkami, które stanowią inspiracje do kreatywnego wykorzystania przestrzeni. W takim ogrodzie można wykorzystać również oczko wodne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij