Jak dbać o piły tarczowe?

Dbałość o piły tarczowe jest niezwykle ważna. Wszak to elektronarzędzie stosujemy w różnych pracach. Jest ono wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, ale również majsterkowiczów. Jednak, aby piła tarczowa działała skutecznie i nie była podatna na awarie, bardzo ważna jest jej ochrona. Oczywiście ważna rolę pełnią tutaj ściernice.

Dlaczego tak ważna jest dbałość o piłę tarczową?

Jak wiadomo piła tarczowa do tanich nie należy, zatem gdy już zainwestujemy konkretne pieniądze zależy nam, aby sprzęt działał bez zarzutów, a inwestycja nam się szybko zwróciła. Zatem tak ważne jest dbanie o swój sprzęt. Dzięki temu piła będzie gwarantowała równe cięcie. Ważna jest także jej ostrość. Nie można też zapomnieć o czystości. Na samym początku warto pamiętać, że na tarczach po różnych pracach pozostają fragmenty trocin, a także opiłki metali czy też elementy żywicy epoksydowej. Może to skutkować przegrzaniem się, co tak naprawdę nie jest największym problemem. Niestety brak dbałości o piłę i brak jej regularnego czyszczenia może spowodować duże zmiany w geometrii przez co żadna praca nie będzie mogła być wykonana precyzyjnie, a to narazi nas na duże straty. Niejednokrotnie w takiej sytuacji konieczne jest zakupienie nowego sprzętu.

Czego używać, aby chronić swoją piłę przed uszkodzeniem?

Niezwykle ważną rolę w ochronie pił tarczowych mają ściernice. Przede wszystkim sprawdzą się one do szlifowania oraz usuwania resztek materiałów takich jak drewno, metal, czy żywica. Warto tutaj zwrócić uwagę na wymiar ziarna, np. drobne ziarno zapewnia większą precyzję. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych ściernic można pozbyć się wszystkich resztek materiałów, które mogłyby doprowadzić do zaburzenia geometrii piły tarczowej. Bądźmy szczerzy, czym byłaby piła tarczowa, jeśli byłaby stępiona i nieostra. Dlatego ściernica szlifierska może być wykorzystana również do ostrzenia takich elektronarzędzi. W tym przypadku warto postawić na profesjonalne ściernice, gdzie ziarno jest dopasowane do rodzaju materiału poddawanego obróbce. Charakteryzują się ona dużą twardością i można je dopasować do szlifowania precyzyjnego czy ostrzenia skrawającego. Dużą rolę odgrywa też materiał, szczególnie jeśli jest to tlenek glinu.

Pasty polerskie – niezbędne akcesoria do pielęgnacji pił tarczowych

Aby zachować trwałość piły tarczowej należy również stosować pasty polerskie. Dzięki nim można uzyskać gładką powierzchnię tarczy, a jednocześnie wysoki połysk. W ten szybki sposób można pozbyć się resztek materiałów, które pozostały na tarczy i mogą spowodować jej stępienie, a także powodują zabrudzenie obrabianego materiału. Pasty polerskie dostępne są w różnych kolorach. Do polerowania metali czy też stali nierdzewnej polecamy pasty w kolorze zielonym.

Jaj jeszcze dbać o piłę tarczową?

Aby piła tarczowa nie uległa uszkodzeniu, a jej tarcza nie była zniszczona bardzo ważne jest też jej przechowywanie. Warto tutaj stosować odpowiednie opakowanie, które zapobiegnie powstawaniu rdzy. Nie trzeba również obawiać się uszkodzeń mechanicznych, co zapewni również bezawaryjne działanie piły tarczowej. Można również wykorzystać domowe sposoby, jednak nie będzie to „czysta praca”. Najlepiej namoczyć tarczę w nafcie. Takie namoczenie powinno trwać minimum kilka godzin, choć warto moczyć ją nawet kilkanaście godzin. W ten sposób można zregenerować jej powierzchnię. Po wyjęciu warto usunąć resztki ściernicą. Jednak warto pamiętać jeszcze o jednej rzeczy, a zasadniczo dotyczy to względów bezpieczeństwa, gdyż nafta jest produktem łatwopalnym. Niektórzy stosują jeszcze różnego rodzaju detergenty, np. takie które wykorzystywane są do czyszczenia piekarników. W ten sposób można usunąć np. przypalone zęby tarczy. Jednak używanie detergentów wiąże się też z pewnym ryzykiem. Należy bardzo dokładnie przeczytać skład, gdyż detergenty nie mogą posiadać substancji, które doprowadzą do zmniejszenia jej ścierności, czy też spowodują jej skorodowanie.

Dbałość o piłę tarczową zwiększa niewątpliwie jej trwałość, co pozwala nam również zaoszczędzić. Do jej czyszczenia i ochrony można wykorzystać domowe sposoby, choć my raczej polecamy profesjonalne ściernice, jak i pasty polerskie. Nie są one wcale drogie, a efekt czystej i naostrzonej tarczy można uzyskać bardzo szybko. Na samym końcu warto pamiętać jeszcze, aby odpowiednio przechowywać elektronarzędzie. W ten sposób będziemy mogli się cieszyć jego użytkowaniem przez wiele lat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij