Zabezpieczenie imprez masowych – o czym należy pamiętać?

Imprezy masowe nie odbywają się nader często, jednak będąc ich organizatorem należy pamiętać o zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa, np. zabezpieczenie miejsca imprezy plenerowej taśmami z nadrukiem. Na samym początku oczywiście warto poznać definicję imprezy masowej. Za taką uważa się wydarzenie rozrywkowe lub sportowe, które odbywa się na stadionie bądź np. w plenerze i uczestniczy w niej przynajmniej 1000 osób, a w przypadku organizacji imprezy rozrywkowej w hali sportowej – 500 osób. Z kolei gdy w takim miejscu odbywa się współzawodnictwo sportowe – 300 osób. Wszystkie wydarzenia odbywające się w teatrach, kinach, czy kościołach przez zarządzających tymi jednostkami nie są uznawane za imprezy masowe. Zatem jeżeli organizatorem nie jest zarządca, to impreza może być masowa.

Zgłoszenie imprezy do właściwego organu

Na samym początku konieczne jest zgłoszenie imprezy masowej do właściwego organu, tzn. wójta burmistrza lub prezydenta miasta, czyli wystąpienie o zgodę na jej organizację. Oczywiście konieczne jest tu wskazanie miejsca, a także liczby uczestników wydarzenia. Niezbędne jest zapewnienie zabezpieczenia medycznego, a także służb porządkowych. Konieczne jest również sprawdzenie stanu technicznego w przypadku budynków, a także wyznaczenie dróg ewakuacji.

Wybranie służb porządkowych do ochrony imprezy

W przypadku imprez masowych można wystosować prośbę o ich zabezpieczenie przez policję. Niemniej jednak ochroną w zakresie bezpieczeństwa imprezy może zająć się również wynajęta firma ochroniarska, która w sytuacjach zagrożenia, a także ujęcia osób zagrażających bezpieczeństwu imprezy współpracuje z policją. Służby porządkowe zajmują się legitymowaniem i sprawdzaniem bagażu uczestników imprezy masowej. W przypadku stwierdzenia posiadania przedmiotów ostrych i niebezpiecznych, bądź broni, czy środków pirotechnicznych osoba taka zostaje przekazana policji. Na imprezę masową nie mogą być również wpuszczone osoby, które zachowują się agresywnie, są pod wpływem środków odurzających lub alkoholu. Również w trakcie trwania imprezy takie osoby są z niej wyprowadzane przez służby porządkowe. Na imprezie masowej muszą być również obecne służby informacyjne dostępne dla wszystkich jej uczestników.

Wyznaczenie dróg ewakuacji i zadbanie o stan techniczny

Niezwykle istotne znaczenie w czasie imprez masowych ma wyznaczanie dróg ewakuacji. Zarówno na imprezach w plenerze, jak i tych odbywających się w budynkach ma to duże znaczenie. W każdym przypadku może bowiem wybuchnąć panika, a odpowiednia organizacja ewakuacji ma temu zapobiec. Niezwykle duże znaczenie ma również zabezpieczenie barier architektonicznych, np. oznaczenie taśmami z nadrukiem schodów, w celu zapewnienia antypoślizgowej powierzchni. Przed organizacją imprezy masowej trzeba również sprawdzić stan techniczny budynku.

Zabezpieczenie miejsca, gdzie znajduje się publiczność na imprezach plenerowych

Bardzo istotne znaczenie ma również zapewnienie bezpieczeństwa widowni i osób uczestniczących w wydarzeniu, dotyczy to zarówno koncertów, jak i imprez sportowych. W przypadku tych pierwszych stosuje się barierki grodzące stojące w pewnej odległości od sceny. Stanowią one również zabezpieczenie dla samej widowni i umożliwiają wyciągnięcie z tłumu osób, które straciły przytomność. Oczywiście służby porządkowe muszą stać przed barierkami odwrócone tyłem do sceny. W przypadku imprez sportowych, np. rajdów samochodowych, czy maratonów konieczne jest odgrodzenie uczestników od widowni i zapewnienie bezpieczeństwa jednym i drugim. Stosuje się tu taśmy z nadrukiem. Często stosowana jest biało-czerwona taśma z nadrukiem, ale stosuje się również żółto-czarną. Bywa, że taśmy z nadrukiem opatrzone są logo sponsora imprezy. Osoby wchodzące w skład służb porządkowych znajdują się wśród widowni i wyposażone są w krótkofalówki, dzięki którym mogą się między sobą komunikować.

Imprezy masowe są wydarzeniami wymagającymi odpowiednich przygotowań. Ważniejsze od zrealizowania wszystkich punktów jej programu jest zapewnienie bezpieczeństwa, o czym zawsze każdy organizator powinien pamiętać. Wszak bierze on odpowiedzialność za zdrowie i życie wielu osób.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij