Wymiana okien – czy można podjąć się jej samodzielnie i o czym należy pamiętać?

Dysponując odpowiednim sprzętem teoretycznie można przeprowadzić wymianę okien samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że często firmy zastrzegają sobie, że gwarancja obowiązuje tylko wtedy, gdy pracownicy sami zamontują okna i nie zostanie to zlecone innemu przedsiębiorcy. Zatem, o czym należy pamiętać decydując się na wymianę okien?

Po pierwsze: dobór nowego okna ma znaczenie, czyli dokładne pomiary i odpowiednie parametry

Jeszcze zanim zabierzemy się za wymianę okna musimy znaleźć odpowiednie modele. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią stolarkę. Można zdecydować się na okna PCV, drewniane lub aluminiowe. Te ostatnie najlepiej sprawdzają się w przypadku nowoczesnych biurowców czy prostych, budynków pasywnych, gdzie chce się uzyskać największe przeszklenia. Najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła. Im niższa wartość, tym lepiej, gdyż mniejsze są straty ciepła w budynku. Istotne znaczenie ma również rodzaj okucia. Należy zdecydować się na rozwierane, uchylno-rozwierany, uchylne, przesuwne, bądź uchylno-przesuwne. Niewątpliwie w przypadku tradycyjnych okien stosowanych w przypadku wentylacji grawitacyjnej dobrym wyborem będą uchylno-rozwierane. Warto również zwrócić uwagę na izolację akustyczną. W miejscach hałaśliwych warto wybierać wartości do 45 db. Współczynnik infiltracji, czyli wymiany powietrza powinien być na poziomie 0,5-1. Trzeba także zastanowić się nad dodatkami takimi jak szprosy, uszczelki, zabezpieczenia czy nawiewniki. Podając swoje wymagania i dotychczasowe parametry okna można liczyć na pomoc specjalistów w kwestii wyboru.

Po drugie: umiejętne zdemontowanie starego okna i ościeży

Warto wiedzieć, że każdy producent okien będzie nalegał na ich wymianę okien przez swoją ekipę. Pouczy nas o możliwości utracenia gwarancji. Jeśli jednak uważasz, że dasz sobie radę i nie popełnisz błędu możesz spróbować swoich sił. Na samym początku trzeba zdemontować oczywiście stare okno. Po usunięciu okna należy dokładnie oczyścić otwory okienne. Należy usunąć luźne fragmenty zaprawy czy tynku. Ewentualne ubytki należy uzupełnić masą tynkarską.

Po trzecie: montaż ościeży na dyblach

Ościeżnice okna montuje się za pomocą dybli. Takie rozwiązanie jest lepsze w przypadku wymiany okien. Oczywiście muszą zostać wykonane otwory montażowe, jednak w przypadku wymiany na okno o tych samych wymiarach, te wykonane wcześniej wystarczy tylko oczyścić. Po zamontowaniu ościeżnicy pozostaje nam położenie warstwy izolacyjnej i wstawienie okna. Zarówno montaż ościeżnicy, jak i samego okna jest trudny do wykonania dla jednej osoby. Dlatego dobrze jeśli jedna znajduje się w środku, a druga na zewnątrz, np. na rusztowaniu, choć dobrze przy wymianie okien sprawdzają się podesty ruchome. W przypadku wymiany okien dachowych sprawdzą się podesty ruchome teleskopowe lub przegubowe, które można znaleźć w ofercie bozer.pl.

Po czwarte: zabezpieczenie taśmą paroprzepuszczlną, paroszczelną i pianką poliuretanową

Przed montażem samego okna trzeba zabezpieczyć wszystkie szczeliny, a szczególnie tę pomiędzy parapetem, a oknem pianką poliuretanową. Istotne znaczenie ma również użycie taśmy paroprzepuszczalnej od strony zewnętrznej i paroszczelnej od strony wewnętrznej, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed pojawieniem się wilgoci. Ta praca jest szczególnie newralgiczna. Jeśli w tym miejscu popełni się błąd i para wodna będzie się skraplać, to nie będzie można zareklamować źle zamontowanego okna.

Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności nie powinniśmy zabierać się za samodzielny montaż. Wymaga on odpowiedniej wiedzy, a także posiadania sprzętu. Sprawna ekipa jedno okno wymienia w ciągu 1-2 godzin. Samodzielna praca nie powinna ciągnąć się w nieskończoność, gdyż ważne jest szybkie zapewnienie komfortu termicznego w pomieszczeniach. Czasem, zatem warto zaufać fachowcom, tym bardziej że jeśli to oni popełnią błąd nie będzie żadnego problemu z reklamacją okien i montaż zostanie poprawiony w ramach gwarancji. Jeśli ma się do dyspozycji w rodzinie osobę wykwalifikowaną, która zajmuje się taką pracą na co dzień, wtedy można oszczędzić na montażu przez firmę rekomendowaną przez producenta.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij