Pompa ciepła dla bloków mieszkalnych – czy to możliwe?

W każdym z bloków zauważyć można na balkonach jednostki zewnętrzne od systemów klimatyzacji. Coraz częściej nasuwa się pytanie – czy istnieje także możliwość montażu jednostek od pomp ciepła? Dzięki nim mógłbyś stworzyć niezależny system grzewczo-chłodzący dla Twojego mieszkania i nie musiałbyś korzystać już ze zbiorczego źródła ciepła. Razem z ekspertem marki Saunier Duval odpowiemy na to pytanie i zastanowimy się, czy montaż pompy ciepła w bloku to dobry pomysł.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy możliwy jest montaż pompy ciepła do mieszkania w bloku,
  • czy kotłownia centralna to dobre miejsce na montaż pompy ciepła w bloku,
  • czy można zamontować pompę ciepła w nowym bloku,
  • czy w modernizowanym bloku zamontuje się pompę ciepła.

Pompa ciepła do mieszkania w bloku – czy to możliwe?

Jeśli zastanawiasz się, czy pompy ciepła dla bloków mieszkalnych są możliwe, powinieneś wiedzieć, że istnieje takie rozwiązanie. Na ten moment kilka bloków pracuje w systemie, w którym każdym z lokali ma własne źródło ciepła. W dalszym ciągu spotkać można bloki mieszkalne, gdzie występuje podobna metoda, jaką jest kocioł dwufunkcyjny montowany w każdej łazience. Rozwiązanie z pompą ciepła jest bardzo podobne, są tylko inne wymagania montażowe. Pompa ciepłą składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jednostkę zewnętrzną montuje się na balkonie, łączy odpowiednio z jednostką wewnętrzną, kolejno całość z resztą instalacji, czyli zasobnikiem ciepłej wody, ewentualnie buforem.

W blokach z kotłami dwufunkcyjnymi nie potrzebujesz zasobników ciepłej wody, ponieważ ogrzewana jest ona przepływowo. W pompie ciepła nie ma takiej możliwości, dlatego stosuje się zasobniki ciepłej wody. Ich wielkość dostosowana jest do ilości osób korzystających z ciepłej wody. W małych lokalach najczęściej z ciepłej wody nie korzysta więcej niż 4 osoby, dlatego marka Saunier Duval przygotowała wieżę hydrauliczną GeniaSet, w której znajduje się jednostka wewnętrzna oraz zasobnik. Rozwiązanie to idealnie wpasowuje się w ideę montażu pompy ciepła w bloku, ponieważ jest kompaktowe i zajmuje mało miejsca, które w blokach jest szczególnie cenne. W małym mieszkaniu instalacje nie są rozbudowane i całość kotłowni zamyka się praktycznie w jednostce GeniaSet, która swoim wyglądem przypomina lodówkę. Rozwiązanie to pracuje już od ponad roku na osiedlu w Strzegomiu.

HP21-210135_02.jpg

Pompa ciepła GeniaAir Tek oraz wieża hydrauliczna GeniaSet Tek marki Saunier Duval

Wyzwaniem był tutaj odpowiedni montaż jednostki zewnętrznej oraz prowadzenie przewodów łączących dane jednostki. Balkon nie zawsze jest w pobliżu pomieszczenia technicznego, co może utrudnić prace. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na odprowadzenie skroplin z jednostki zewnętrznej oraz hałas generowany przez urządzenie.

Wspólna pompa ciepła w bloku – rozwiązanie dla całego budynku mieszkalnego

Innym rozwiązaniem na montaż pompy ciepła w bloku mieszkalnym jest kotłownia centralna, w której znajduje się jedna pompa lub ich kaskada. Dzięki czemu ciepło rozprowadzane jest do każdego lokalu. W tym przypadku nie stosuje się wieży hydraulicznej GeniaSet, a moduł wiszący i zasobnik dobrany pod konkretną liczbę mieszkańców. W takich układach potrzebujesz już większego zasobnika niż 200 litrów, czasem nawet kilku zasobników i pompy dopasowanej do budynku.

Marka Saunier Duval ma możliwość kaskadowania swoich pomp ciepła i tworzenia układów dopasowanych do większych budynków wielorodzinnych. Właściciel lokalu nie musi mieć wydzielonej przestrzeni na pomieszczenie techniczne, jednak w budynku powinno znaleźć się oddzielne pomieszczenie na montaż całego osprzętu.

Pompa ciepła w bloku mieszkalnym a nowe budownictwo

Pompa ciepła w starym bloku jest zdecydowanie rzadziej spotykana, aniżeli w nowym budownictwie. Wynika to z tego, że deweloperzy decydują się na nowoczesne, tanie w eksploatacji i ekologiczne źródła ciepła. Nowe bloki przygotowywane są pod kątem pompy ciepła już na etapie projektu. Urządzenia dobierane są dokładnie do zapotrzebowania pojedynczego lokalu lub całego budynku, a miejsce montażu jednostki zewnętrznej jest wcześniej dokładnie określone. Przemyślane miejsce i sposób montażu pozwolą uniknąć problemów z hałasem i odprowadzeniem (ewentualnym zamarzaniem) skroplin.

Przewagą nowego budownictwa jest również ogrzewanie podłogowe. W takich budynkach pompa ciepła sprawdzi się dużo lepiej niż w blokach z grzejnikami. Podłogówka wymaga bowiem niższej temperatury na zasilaniu, co znacząco wpływa na sprawność pompy ciepła. W blokach, których instalacje pracują na wysokim parametrze, tego typu urządzenia mogą okazać się nieopłacalnym rozwiązaniem.

Mniejszy parametr zasilania to również mniejsza pompa ciepła, która generuje mniejszy hałas. Jej głośność jest kluczowa ze względu na ilość zamontowanych urządzeń. Pompa ciepła w odróżnieniu od klimatyzatora musi pracować przez cały rok. Urządzenia z serii Genia od Saunier Duval są obecnie jednymi z najcichszych na rynku, co potwierdza etykieta energetyczna.

Powietrzna pompa ciepła w mieszkaniu w bloku modernizowanym

Montaż pompy ciepła w modernizowanym bloku jest dużo większym wyzwaniem. W budynkach tego typu jest już najczęściej jakaś instalacja grzewcza, którą należy dopasować do pompy ciepła. Wymaga to remontu i dużej przebudowy całego systemu grzewczego.

Niekiedy montuje się pompy ciepła, aby były wsparciem dla istniejącego systemu grzewczego i na przykład pracowały tylko na ciepłą wodę lub w okresach przejściowych. Takie rozwiązanie będzie bardzo dobre w blokach, w których nie możesz już zrezygnować w 100% ze szczytowego źródła ciepła, a chcesz obniżyć rachunki lub wykorzystać nadwyżkę z produkcji fotowoltaiki.

Montaż pompy ciepła w bloku wymagana globalnego podejścia już na etapie projektowym, przygotowania charakterystyki energetycznej oraz modernizacji instalacji. Wiele wspólnot planuje wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne i rezygnuje z węgla poprzez montaż pompy ciepła.

Wiedza w połączeniu z doświadczeniem daje możliwości montażu pomp ciepła w każdym budynku. Eksperci marki Saunier Duval pomogą Ci przygotować rozwiązanie dopasowane do każdego budynku, jednak może okazać się, że sama wymiana źródła ciepła na pompę nie rozwiąże wszystkich problemów starszego bloku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij