Wodomierz wskazuje złe wartości – co jest powodem?

Czasem jest tak, że konieczna jest wymiana wodomierza w naszej instalacji kanalizacyjnej. Zazwyczaj pomimo tego, że nie jest to bardzo skomplikowana czynność zlecamy montaż wodomierzy firmie, która jest w, tym doświadczona i się na tym zna. Koszt wykonania takiej usługi nie jest wysoki, więc można pozwolić sobie na wydanie takiej kwoty. Przynajmniej, wtedy będziemy pewni, że nowy wodomierz został zamontowany prawidłowo.

Problemy z wodomierzem

Ale czy zawsze? No właśnie, i tutaj nasuwa się pytanie jak to zweryfikować. Jak wiadomo liczniki wody stworzone są do tego, aby wskazywać ilość zużytej wody w konkretnym okresie. Zapewne wygląda to tak, że spogląda się na nie bardzo rzadko albo nawet w ogóle; tylko, wtedy, gdy istnieje taka potrzeba.

Na pewno w przypadku, gdy wodomierz jest uszkodzony kluczowy jest czas reakcji, bo właśnie przez to nasz rachunek za wodę może być zbyt wysoki.

Odczyt wodomierzy uwarunkowany jest tym ile wody przez niego przepłynie. Zatem jakie mogą być przyczyny i objawy uszkodzenia tych urządzeń? Po pierwsze tak jak już wcześniej było wspomniane, gdy otrzymamy zbyt wysoki rachunek za wodę powinno nam dać już to dużo do myślenia.

W niektórych przypadkach bywa tak, że szczególnie we wspólnotach mieszkaniowych na zbyt wysokie rachunki za wodę skarży się większa ilość mieszkańców.

Błędy firmy montującej liczniki

Właśnie, wtedy można mieć pewne podejrzenia co do solidności firmy, która zajmowała się montażem wodomierzy. Warte podkreślenia jest to, że np w bloku mieszkalnym oprócz tego, że w każdym mieszkaniu znajduje się po jednym wodomierzu to jeszcze, gdzieś w bloku umieszczony jest jeden licznik, który wskazuje łączną wartość zużycia wody we wszystkich pojedynczych wodomierzach w bloku.

Jedną z przyczyn nieprawidłowego działania wodomierzy może być nieprawidłowy montaż, tych właśnie liczników. Jak sposób montażu wpływa na ich działanie?

Okazuje się, że większość wodomierzy instalowana jest na rurach, które biegną w pionie. Pewnie większość z nas decyduje się na wybór, tych tańszych urządzeń pomiarowych i okazuje się to pewnego rodzaju błędem.

Dlaczego? Na rurach biegnących w pionie działają tylko niektóre z wodomierzy, a zazwyczaj są to te z wyższej półki i co za tym idzie są one droższe.

Dlatego bowiem nawet w przypadku, gdy będziemy non stop wymieniać wodomierze, a nadal będziemy decydować się na zakup, tych tańszych na pewno nie przyniesie nam to oczekiwanych efektów, a tylko naciągnie na niepotrzebne koszty.

Kolejną przyczyną może być po prostu niedopilnowanie przez nas czasu wymiany wodomierza, bo jak wiadomo także on po upływie dłuższego okresu czasu po prostu się psuje lub zużywa na tyle, że nie jest w stanie już dalej działać prawidłowo.

Trzecim powodem, jeśli tak to można nazwać mogą być po prostu nasze błędy. Jeśli zauważymy, że wodomierz wskazuje złe wartości najlepiej jest sprawdzić czy nie zostawiliśmy, gdzieś odkręconej wody lub, jeśli to nie daje efektów wykonać test, który powinien wyglądać w następujący sposób; można nalać kilka razy wody do wanny i sprawdzić czy zużycie wody, które wskazuje wodomierz jest faktycznie takie jak na liczniku.

W ten prosty sposób możemy zweryfikować czy nasz wodomierz nie wskazuje zbyt niskich lub też wysokich wartości zużycia wody. Powód czwarty jest dość wydawać, by się mogło prosty, jednak może przynieść nam sporo kłopotów.

Zapchany wodomierz powodem kłopotów

Chodzi tutaj o zapchanie się wodomierza. Jak to wykryć? Jeśli ostatnio zauważyliśmy, że wskazanie wodomierza stoi w miejscu lub też jest mniejsze niż zazwyczaj powinniśmy jak najszybciej zgłosić to w odpowiednie miejsce. W okresie, w którym będziemy oczekiwać na naprawę wodomierza lub wyminę na nowy powinniśmy starać się zużywać jak najmniej wody.

Kolejnym objawem uszkodzonego wodomierza może być to, że liczy on w tył. Najczęściej spowodowane jest to również nie prawidłowym montażem. Jak, więc widać wydawać, by się mogło, że liczniki wody to urządzenia, które nie mogą się zepsuć, jednak rzeczywistość jest nieco inna. Dobrym sposobem na uniknięcie problemów może być regularne sprawdzanie ilości zużytej wody.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij