Jak dopasować grzejnik do wielkości pomieszczenia?

Dopasowanie mocy grzejnika płytowego, jak i jego rozmiaru do wielkości pomieszczenia nie jest prostą sprawą. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę nie tylko samą wielkość pokoju, ale również stopień ocieplenia budynku mieszkalnego oraz rodzaj kotła grzewczego, biorąc pod uwagę współczynnik korekcyjne i parametry obliczeniowe wody w instalacji C.O.

Jak dobrać grzejnik do małego pokoju w parterowym, dobrze ocieplonym domu?

Domy parterowe powracają do łask. Jednak trzeba powiedzieć, że potrzebują one więcej mocy grzewczej na metr kwadratowy niż domy piętrowe i z użytkowanym poddaszem. Biorąc pod uwagę niewielki pokój o metrażu 12 m2, można obliczyć dla niego zapotrzebowanie energetyczne, a tym samym dobór odpowiedniego grzejnika płytowego. W domu parterowym o dobrym poziomie ocieplenia budynku, gdzie warstwa ocieplenia ma przynajmniej 10 cm grubości, zapotrzebowanie energetyczne na metr kwadratowy wynosi około 70 W/m2. Zakładając współczynnik korekcyjny na poziomie 0,8, przy instalacji z parametrami temperatury zasilania i powrotu wody odbiegającymi od standardowych, to zapotrzebowanie energetyczne dla takiego pomieszczenia wyniesie 672 W. Mając taką wiedzę można już dobrać odpowiedni grzejnik płytowy. Najlepiej będzie wybrać taki z jedną płytą, gdyż w przypadku niewielkiego pokoju raczej jedynym miejscem, gdzie będzie można zamontować grzejnik będzie to pod oknem. Dlatego aby nie zabierać zbyt dużo przestrzeni najlepiej będzie zamontować grzejnik jedno lub dwupłytowy. Oczywiście sprawdzi się tu model poziomy. Ostatnio kluczową kwestią do dopasowania pozostaje przyłącze grzejnika. Jeśli instalacja znajduje się w ścianie będzie to przyłączenie boczne, a jeśli w podłodze – to dolne. Zatem w pierwszym najpopularniejszym przypadku warto będzie wybrać grzejnik płytowy uniwersalny, który dopasujemy zarówno do przyłącza z prawej, jak i z lewej strony.

Jak dopasować grzejnik do dużego salonu w piętrowym domu o średnim poziomie ocieplenia?

Jeśli mamy do czynienia ze starszym budownictwem, jednak dom został ocieplony, pewną warstwą styropianu, czyli przynajmniej 5 cm ocieplenia, to mamy do czynienia z ograniczoną izolacją, dlatego zapotrzebowanie energetyczne dla takiego domu będzie większe. Wyniesie około 90 W/m2. Dlatego dla dużego salonu zapotrzebowanie energetyczne będzie większe. Jeśli w projekcie zaplanowana została odpowiednio instalacja, a do tego pozwala na to przestrzeń można zastosować więcej niż jeden grzejnik płytowy. W pomieszczeniu o metrażu 25m2 zapotrzebowanie energetyczne będzie wynosić około 1800 W. Jeśli mamy do czynienia z dużymi przeszkleniami to warto zaadaptować grzejniki pionowe, a jeśli duży salon ma standardowe okna pod nimi można zamontować grzejniki płytowe poziome.

Jak dopasować grzejnik do pokoju w nieocieplonym budynku?

Wiele budynków w Polsce nadal jest nieocieplonych i wymaga termomodernizacji. Niemniej jednak dobór odpowiedniego grzejnika może zwiększyć komfort cieplny nawet mimo braku poprawy warunków, jeśli chodzi o ocieplenie od zewnątrz. Przypuśćmy, że chcemy ocieplić pokój o wielkości 15m2 w takim domu. Jakiej mocy grzejnika będziemy potrzebować? Oczywiście trzeba pamiętać, że obliczenia są szacunkowe, gdyż do dokładnych trzeba znać nie tylko temperaturę wody w instalacji C.O., ale również dokładną ilość ubytków ciepła. Zakłada się, że nieocieplane budynki potrzebują od 150-200 W/m2 dla domów parterowych i od 130-140 W/m2 dla domów piętrowych. Zatem zapotrzebowanie na ciepło dla takiego pokoju wyniesie od 1800-2400 W w przypadku domu parterowego lub 1050-1350 W w przypadku domu piętrowego.

Jak dopasować grzejnik płytowy do łazienki?

W łazience wiele osób wykorzystuje grzejniki drabinkowe, jednak równie dobrze można wykorzystać grzejniki płytowe. W przypadku łazienki trzeba wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na energię grzewczą jest wyższe niż w innych pomieszczeniach, gdyż średnia optymalna temperatura jest ok. 5 stopni wyższa niż w przypadku innych pomieszczeń. Do łazienki, gdzie są duże skosy warto wybrać grzejnik pionowy. Tam, gdzie łazienka jest niewielka i ma standardowy kształt, a do tego znajduje się pomiędzy innymi pomieszczeniami, tzn. żadna ze ścian nie jest ścianą zewnętrzną można zastosować grzejnik o mniejszej mocy od 80 do 100 W/m2, a w przypadku co najmniej jednej ściany zewnętrznej – najlepiej 130-150 W/m2.

Grzejniki płytowe doskonale sprawdzają się zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Warto dopasować je, biorąc pod uwagę powyższe orientacyjne obliczenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij