Drewno wprowadza ciepło do wnętrza, ale również dodatkowo ociepla elewację. Elewacje w drewnie prezentują się niezwykle efektownie i warto zdecydować się na jego użycie jako dominujący bądź dodatkowy element na ścianach zewnętrznych. Świetnie sprawdzi się w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych, gdzie używa się materiałów, które dobrze izolują ciepło. Wygląd domu może być zaplanowany na podstawie projektowania elewacji ze zdjęcia. W ten sposób można stworzyć design nowo wybudowanego domu bądź odrestaurowaną wersję starszego.

Elewacja w drewnie – drewniane boniowanie

Naszą pierwszą propozycją na wykończenie elewacji w drewnie jest boniowanie z użyciem drewnianych listw. Użycie pomiędzy nimi tynku sprawia, że tworzy się wrażenie przestrzenności. Takie listwy montowane są na siatce z włókna szklanego. Pomiędzy nimi używany jest tynk cienkowarstwowy. Listwy drewniane mogą również pokrywać całą elewację bez tworzenia boni. Świetnie sprawdza się w tym przypadku drewno dębowe, sosnowe, świerkowe, a także jesionowe, bądź egzotyczne, np. merbau. W przypadku lepszego zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci i rozwojem pleśni czy grzybów stosuje się specjalną obróbkę cieplną drewna, czyli termowanie. Elewacja w drewnie prezentuje się unikatowo, a dodatkowe zabezpieczenie sprawia, że ma mniejszą tendencję do butwienia.

Tynk w elegancji sposób połączony z drewnem

Kolejnym typem elewacji może być połączenie drewna i tynku. Projektowanie elewacji ze zdjęcia zakłada przyjrzenie się sąsiedniemu krajobrazowi. W zależności od preferencji klienta architekt może wpisać elewację w otaczający krajobraz lub ją na jej tle wyróżnić. Świetnie sprawdzają się tynki mineralne cienkowarstwowe, silikonowe bądź silikatowe. Tynk może być bardzo różnorodny, można nawet znaleźć tynki drewnopodobne i połączyć je z naturalnym drewnem, np. pomiędzy okiennicami, w linearnej formie poziomej lub pionowej. Dużą rolę odgrywa również sama bryła budynku. W przypadku dużych przeszkleń można je zestawić z drobnymi i cienkimi deskami elewacyjnymi. Połączenie tynku drewnopodobnego z drewnem można tworzyć na zasadzie kontrastu, zestawiając różne odcienie drewna i tworząc wklęsłe i wypukłe struktury na ścianach zewnętrznych.

Połączenie kamienia dekoracyjnego i drewna na elewacji

elewacja z drewnaElewacja może łączyć dwa materiały naturalne. Oczywiście w tym przypadku bardzo dokładnie musi zostać przedstawione możliwe maksymalne obciążenie ścian. Na tej podstawie przy projektowaniu elewacji ze zdjęcia można dobrać właściwe materiały. Kamień i drewno doskonale się ze sobą komponują. Oczywiście trzeba pamiętać o dużym ciężarze tego pierwszego i dobrać płytki kamienne o odpowiednich gabarytach. Sprawdzi się zarówno piaskowiec, granit, jak i łupek. W zależności od odcienia kamienia można dobrać do niego odpowiednią kolorystykę wybranego gatunku drewna. Można oczywiście zastosować również farbę do drewna i przemalować deski na wybrany kolor. Dzięki temu może powstać spójna aranżacja.

Płytki klinkierowe i elementy drewniane

Bardzo dobrze na elewacji sprawdzają się również płytki klinkierowe, które są zamiennikiem cegły klinkierowej w sytuacji, gdy jej użycie nie zostało zaplanowane w projekcie domu. Jak wiadomo w przypadku cegły konieczne jest wykonanie odpowiednio szerszych fundamentów, dlatego jej zastosowanie musi zostać zaplanowane jeszcze na etapie budowy. Takich problemów nie ma w przypadku płytki klinkierowej dlatego jest rekomendowana tym osobom, które nie uwzględniły cegły klinkierowej w projekcie bądź tym, które planują odnowienie elewacji i marzy im się ceglana elewacja w połączeniu, np. z drewnem. Można część ściany frontowej wykończyć w płytce, a część w deskach elewacyjnych, ale jeszcze lepiej prezentować się będzie użycie płytki klinkierowej z jednej strony i deski elewacyjnej z drugiej. W obydwu przypadkach ważne jest odpowiednie zabezpieczenie, czyli impregnacja.

Beton architektoniczny i drewno – idealne do prostych brył

Ostatnią naszą propozycją jest nowoczesna odsłona drewna, a mianowicie połączenie betonu architektonicznego i drewna na elewacji. Można podzielić bryłę dokładnie na pół i piętro wykończyć w płytach elewacyjnych a parter w drewnie bądź uczynić dokładnie odwrotnie. Architekt może przedstawić najlepsze wersje dla wybranej bryły budynku. Skorzystanie z projektowania elewacji ze zdjęcia może pomóc tym osobom, które nie mają na tyle rozwiniętej wyobraźni przestrzennej, by zwizualizować sobie jak będzie ona wyglądała po wykończeniu.

Możliwości wykończenia aranżacji w drewnie może być naprawdę wiele. Warto skorzystać z opcji projektowania elewacji, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ