elewacja drewniana

Top 5 pomysłów na elewację z użyciem drewna

Drewno wprowadza ciepło do wnętrza, ale również dodatkowo ociepla elewację. Elewacje w drewnie prezentują się niezwykle efektownie i warto zdecydować się na jego użycie jako dominujący bądź dodatkowy element na ścianach zewnętrznych. Świetnie sprawdzi się w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych, gdzie używa się materiałów, które dobrze izolują ciepło. Wygląd domu może być zaplanowany na podstawie projektowania elewacji ze zdjęcia. W ten sposób można stworzyć design nowo wybudowanego domu bądź odrestaurowaną wersję starszego.

Elewacja w drewnie – drewniane boniowanie

Naszą pierwszą propozycją na wykończenie elewacji w drewnie jest boniowanie z użyciem drewnianych listw. Użycie pomiędzy nimi tynku sprawia, że tworzy się wrażenie przestrzenności. Takie listwy montowane są na siatce z włókna szklanego. Pomiędzy nimi używany jest tynk cienkowarstwowy. Listwy drewniane mogą również pokrywać całą elewację bez tworzenia boni. Świetnie sprawdza się w tym przypadku drewno dębowe, sosnowe, świerkowe, a także jesionowe, bądź egzotyczne, np. merbau. W przypadku lepszego zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci i rozwojem pleśni czy grzybów stosuje się specjalną obróbkę cieplną drewna, czyli termowanie. Elewacja w drewnie prezentuje się unikatowo, a dodatkowe zabezpieczenie sprawia, że ma mniejszą tendencję do butwienia.

Tynk w elegancji sposób połączony z drewnem

Kolejnym typem elewacji może być połączenie drewna i tynku. Projektowanie elewacji ze zdjęcia zakłada przyjrzenie się sąsiedniemu krajobrazowi. W zależności od preferencji klienta architekt może wpisać elewację w otaczający krajobraz lub ją na jej tle wyróżnić. Świetnie sprawdzają się tynki mineralne cienkowarstwowe, silikonowe bądź silikatowe. Tynk może być bardzo różnorodny, można nawet znaleźć tynki drewnopodobne i połączyć je z naturalnym drewnem, np. pomiędzy okiennicami, w linearnej formie poziomej lub pionowej. Dużą rolę odgrywa również sama bryła budynku. W przypadku dużych przeszkleń można je zestawić z drobnymi i cienkimi deskami elewacyjnymi. Połączenie tynku drewnopodobnego z drewnem można tworzyć na zasadzie kontrastu, zestawiając różne odcienie drewna i tworząc wklęsłe i wypukłe struktury na ścianach zewnętrznych.

Połączenie kamienia dekoracyjnego i drewna na elewacji

elewacja z drewnaElewacja może łączyć dwa materiały naturalne. Oczywiście w tym przypadku bardzo dokładnie musi zostać przedstawione możliwe maksymalne obciążenie ścian. Na tej podstawie przy projektowaniu elewacji ze zdjęcia można dobrać właściwe materiały. Kamień i drewno doskonale się ze sobą komponują. Oczywiście trzeba pamiętać o dużym ciężarze tego pierwszego i dobrać płytki kamienne o odpowiednich gabarytach. Sprawdzi się zarówno piaskowiec, granit, jak i łupek. W zależności od odcienia kamienia można dobrać do niego odpowiednią kolorystykę wybranego gatunku drewna. Można oczywiście zastosować również farbę do drewna i przemalować deski na wybrany kolor. Dzięki temu może powstać spójna aranżacja.

Płytki klinkierowe i elementy drewniane

Bardzo dobrze na elewacji sprawdzają się również płytki klinkierowe, które są zamiennikiem cegły klinkierowej w sytuacji, gdy jej użycie nie zostało zaplanowane w projekcie domu. Jak wiadomo w przypadku cegły konieczne jest wykonanie odpowiednio szerszych fundamentów, dlatego jej zastosowanie musi zostać zaplanowane jeszcze na etapie budowy. Takich problemów nie ma w przypadku płytki klinkierowej dlatego jest rekomendowana tym osobom, które nie uwzględniły cegły klinkierowej w projekcie bądź tym, które planują odnowienie elewacji i marzy im się ceglana elewacja w połączeniu, np. z drewnem. Można część ściany frontowej wykończyć w płytce, a część w deskach elewacyjnych, ale jeszcze lepiej prezentować się będzie użycie płytki klinkierowej z jednej strony i deski elewacyjnej z drugiej. W obydwu przypadkach ważne jest odpowiednie zabezpieczenie, czyli impregnacja.

Beton architektoniczny i drewno – idealne do prostych brył

Ostatnią naszą propozycją jest nowoczesna odsłona drewna, a mianowicie połączenie betonu architektonicznego i drewna na elewacji. Można podzielić bryłę dokładnie na pół i piętro wykończyć w płytach elewacyjnych a parter w drewnie bądź uczynić dokładnie odwrotnie. Architekt może przedstawić najlepsze wersje dla wybranej bryły budynku. Skorzystanie z projektowania elewacji ze zdjęcia może pomóc tym osobom, które nie mają na tyle rozwiniętej wyobraźni przestrzennej, by zwizualizować sobie jak będzie ona wyglądała po wykończeniu.

Możliwości wykończenia aranżacji w drewnie może być naprawdę wiele. Warto skorzystać z opcji projektowania elewacji, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij