Kształtki mosiężne – Gdzie kupić mufy, kolanka i trójniki z mosiądzu?

Kształtki mosiężne, takie jak kolana, mufy, śrubunki, nyple i trójniki stosuje się powszechnie w instalacjach wodnych, grzewczych, hydrantowych, które pracują we współpracy z armaturą hydrauliczną jak pompy ssące, głębinowe, cyrkulacyjne, obiegowe, rozdzielacze, zawory odcinające, zwrotne, itp. Złączki mosiężne ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, nadają się tak naprawdę do każdej instalacji, która ma kontakt z wodą. Bez względu na rodzaj instalacji, kształtki mosiężne zawsze stanowią podstawowe wyposażenie zorganizowanego instalatora. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć popularne elementy instalacyjne, jakimi są złączki mosiężne oraz podpowiedzieć, gdzie można je korzystnie kupić. Zapraszamy!

Kształtki mosiężne – dlaczego są najczęściej wybierane do budowy i serwisu instalacji wodnych?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wszystko ma związek z samym materiałem – mosiądzem, który idealnie sprawdza się podczas kontaktu z wodą. Przede wszystkim posiada on właściwości antykorozyjne, jest także w znacznym stopniu odporny na starzenie się oraz zmiany temperatur czy ciśnienia. Ponadto mosiądz posiada właściwości bakteriobójcze oraz skutecznie ogranicza rozwój groźnych bakterii jak legionella czy gronkowiec złocisty.

Najlepszym przykładem jest wynik przeprowadzonego doświadczenia, w którym zaobserwowano, że bakterie na czystej powierzchni miedzi ulegają zniszczeniu w czasie krótszym niż dwie godziny, a na powierzchni ze stali nierdzewnej, tak często i powszechnie stosowanej w sektorze gastronomicznym i medycznym, te same bakterie są w stanie przetrwać nawet 30 dni.

Podstawowym składnikiem mosiądzu jest miedź (CU)Kształtki mosiężne posiadają wyjątkowe walory sanitarne, przez co idealnie nadają się do stosowania w instalacjach o wysokim rygorze higienicznym. Miedź i jego stopy w tym kształtki instalacyjne spełniają wszelkie warunki do pracy w instalacjach wodno-sanitarnych stosowanych w obiektach publicznych, a w szczególności w placówkach jak szkoły, szpitale.

W obiektach tych projektuje się trasy przebiegu instalacji wodnych w sposób uniemożliwiający powstawanie tzw. martwych odgałęzień, czyli miejsc, w których woda nie poddaje się cyrkulacji, przez co jest potencjalnym punktem namnażania się bakterii. Wykorzystując do budowy instalacji wodnych systemy rur i kształtek miedzianych, mosiężnych, mamy gwarancję spełnienia wszystkich wyśrubowanych norm sanitarnych i utrzymania tego stanu w długim okresie eksploatacji.

W Polsce większość wód (ich skład) jest niestety kiepskiej jakości i ma duży wpływ na powstawanie zarówno kamienia kotłowego czy korozji metali. Z tego względu tak istotne jest to by, armatura doprowadzająca wodę użytkową wykonana była z elementów instalacyjnych mosiężnych o dobrych parametrach. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że smak wody, jej zapach nie zależą wyłącznie od wody czy jej źródła, ale także i od zastosowanej instalacji. Jakość wody ma wpływ nie tylko na subiektywne odczucia (smak/zapach), ale i na cały organizm człowieka. Z tej perspektywy optymalne, rzetelne wykonanie instalacji wodnej z elementów mosiężnych nabiera innego znaczenia.

W tym miejscu warto też wspomnieć o tym, że nie wszystkie kształtki mosiężne (kolana, mufy, trójniki mosiężne https://proterm.sklep.pl/trojniki-mosiezne,c1246,pl.html) wykonane są z mosiądzu, który idealnie sprawdza się w instalacjach przeznaczonych do wody użytkowej. Wielu dostawców kształtek mosiężnych znajdujących się na rynku oferuje produkty które nie spełniają podstawowych parametrów jakościowych. To właśnie one mogą doprowadzić do wielu kosztownych awarii a nawet ciężkich schorzeń w przypadku produktów o nieznanym pochodzeniu i składzie. Najczęściej skutki użytkowania złej jakości instalacji nie pojawią się od razu a po wielu latach i wtedy mało kto łączy je z oddziaływaniem metali ciężkich na organizm.

Mosiężne kształtki w tym złączki, kolana, nyple, wykonywane są metodą skrawania. Metoda ta w odróżnieniu od produkcji kształtek żeliwnych umożliwia stosowanie kształtek mosiężnych w szerszym zakresie. Mosiądz jest bowiem bardziej plastycznym tworzywem przez co jest odporny na większe siły docisku, nie pęka, nie kruszy się jak kształtki żeliwne. Jednocześnie kształtka toczona idealnie nadaje się do łączenia i uszczelniania za pomocą uszczelek gumowych lub fibrowych gdyż nie ma typowych dla kształtek żeliwnych zadziorów i nadlewów.

Kształtki, zwężki mosiężne najwyższej jakości!

Miejsce zakupu kształtek mosiężnych ma ogromne znaczenie i może przekładać się na jakość wykonanej instalacji. W ofercie sklepów i hurtowni dostępnych na rynku znajduje się pełna gama kształtek mosiężnych niemniej jednak nie wszystkie spełniają nawet te podstawowe parametry techniczne. Cena jest czynnikiem, który stanowi o pierwszym wyborze klienta, niestety niska cena zwłaszcza ta rażąco niska nie wzbudza u klienta podejrzeń co do jakości produktu. Należy pamiętać, że instalacje, które zostają zabudowane w ścianie muszą być trwałe a nie tanie bo to tylko pozorna oszczędność.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij