Szklarnia w ogrodzie – jakie warzywa w niej uprawiać?

Odpowiednie warunki oraz sprawdzone nasiona warzyw – oto sposób na własne zbiory. W swoim ogrodzie możemy hodować rośliny ekologicznie i mieć świeże warzywa zawsze pod ręką. Które wybrać, jeśli chcemy wykorzystać szklarnię – dowiesz się z tego tekstu.

Uprawa pomidorów w szklarni

Jedne z najbardziej znanych warzyw szklarniowych to pomidory. Naturalnie występują one w klimacie zdecydowanie cieplejszym, stabilniejszym i wilgotniejszym niż nasz. Chociaż więc niektórzy z sukcesem uprawiają je na otwartym terenie, to najlepsze będą szklarniowe. Sprawdzone nasiona warzyw to nie wszystko – trzeba też wiedzieć, jak je uprawiać. Już samo kiełkowanie wymaga temperatury około 25 stopni Celsjusza, można więc od razu umieścić ziemię z przyszłymi sadzonkami pomidorów w szklarni. Gdy już pomidory wykiełkują i zdrowo rosną, a nawet kwitną – przyda się pomoc w zapylaniu. W naturze pyłek uwalniany jest pod wpływem drgań skrzydełek owadów. W szklarni posłużyć się można elektryczną szczoteczką, którą zbliżymy do kwiatów. Hodując pomidory w szklarni, można wybierać nasiona warzyw różnych odmian, aby poznać bogactwo smaków i kolorów rzadko dostępnych w sklepach i na straganach.

Ogórki we własnej szklarni

Zielone, podłużne, obfite w wodę warzywo najlepiej czuje się w cieplarnianych warunkach. Ogórki należy wysiewać wiosną, tak aby nasiona warzyw leżały w ziemi na boku. Kiełkować zaczną już w temperaturze około 15 stopni, jednak szklarni wymagają ze względu na wrażliwość na przymrozki. W miarę jak rośliny rosną należy pamiętać o tym, że pędy potrzebują oparcia w postaci tyczek, można też zamiast tego podwiązać je delikatnie od góry. Ogórki szklarniowe są o wiele delikatniejsze niż gruntowe – można jeść je ze skórką. Plony z cieplarni otrzymamy również znacznie wcześniej, gdyż o wiele szybciej rośliny dostaną odpowiednie warunki.

Uprawa bakłażanów w ogródku przy domu

To śródziemnomorskie warzywo wyhodować w domowym ogródku jest nieco trudniej niż cukinię – nawykło w końcu do bardziej sprzyjających warunków. Własne bakłażany można z powodzeniem wyhodować w przydomowej szklarni. Wybieramy sprawdzone nasiona warzyw i siejemy bakłażany dopiero wtedy, kiedy temperatura osiągnie 20 stopni. Cieszyć się ich zbiorami możemy późnym latem i jesieniom, kiedy dostępnych jest także wiele innych warzyw – w sam raz na apetyczne danie z patelni czy na grill.

Sprawdzone nasiona warzyw i odrobina ciepła – przepis na sałatę

Wybierając nasiona warzyw do szklarni, warto pomyśleć również o sałacie. Co prawa od wczesnego lata bez trudu wyhodujemy ją na gruncie, jednak sałata jest tak naprawdę rośliną delikatną, a uprawa w szklarni pozwala cieszyć się nią dużej. Cieplarniane warunki umożliwią uprawę sałaty już od wczesnej wiosny. Latem z kolei zapobiegną wysuszeniu gleby i uszkodzeniu liści przez ostre słońce. W szklarni można pokusić się o uprawę przez cały sezon zarówno klasycznej sałaty główkowej – np. lodowej, masłowej, jak i sałat ozdobnych, rukoli czy też roszponki. Jeżeli zamontujemy system nawodnienia, to uprawa sałaty nie będzie wymagała prawie żadnego wysiłku z naszej strony.

Papryka z własnej szklarni

Papryka jest rośliną, która wywodzi się z Ameryki Południowej i Środkowej. Sprzyja jej więc ciepły, wilgotny klimat, a w polskich warunkach wyhodujemy ją w szklarni. Coraz częściej dostaniemy nasiona warzyw w różnych odmianach – można więc uprawiać przy domu nie tylko klasyczną czerwoną, żółtą i zieloną paprykę. Cieplarniane warunki pozwolą wyhodować też pikantną chilli, hiszpańską padrón, ostre odmiany węgierskie, a nawet paprykę fioletową. Trzeba pamiętać, że papryka jest bardzo wrażliwa na przesuszenie, co szczególnie dotyczy korzeni. System korzeniowy jest też płytki, więc przed wysadzeniem młodych krzaczków do gruntu należy nawieść od wierzchu kompostem albo nawozem wieloskładnikowym do warzyw. Papryka wymaga podlewania dwa razy w tygodniu. W przypadku szklarniowej uprawy łatwo jest utrzymać stałe nawilżenie gleby i powietrza, które jest dla rośliny najbezpieczniejsze. Wystarczy odrobina wiedzy i troski oraz sprawdzone nasiona warzyw, aby cieszyć się eksplozją kolorów i bogatym smakiem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij