Piec do sauny wewnętrznej – czym się kierować podczas wyboru?

Sauna towarzyszy człowiekowi od wieków, chociaż nie w każdym zakątku świata. Dzisiaj już nikt nie kwestionuje zalet sauny dla zdrowego organizmu. Sauna poprawia samopoczucie, udrażnia krążenie, upiększa skórę. Rozwój technologii sprawia, że posiadaczem sauny może stać się prawie każdy użytkownik, jeżeli nie mieszkania, to z pewnością domu. 

Piec do sauny wewnętrznej

Najważniejszym elementem domowej, wewnętrznej sauny jest piec. W przypadku sauny wewnętrznej, zlokalizowanej w domu czy mieszkaniu, najlepszym rozwiązaniem jest wybór pieca elektrycznego. Piece elektryczne do sauny są tańsze niż piece na drewno, łatwo montowalne, nie wymagają komina, łatwiej się je również obsługuje. Niebagatelną zaletą tego rodzaju pieców jest niski koszt eksploatacji. 

Piece elektryczne do sauny można montować na ścianie albo na podłodze. Piece ścienne są bardziej ekonomiczne pod względem zajętości miejsca w pomieszczeniu, łatwiej również utrzymać w nim czystość. Piece stojące na podłodze są zwykle większe, posiadają obszerniejszy pojemnik na kamienie.

Jaki elektryczny piec do sauny? 

Piece elektryczne do sauny wewnętrznej dzielą się na cztery główne rodzaje: 

  • jednofunkcyjny
  • dwufunkcyjny 
  • akumulacyjny
  • wielofunkcyjny

Piece jednofunkcyjne przeznaczone są dla osób preferujących saunę suchą lub mokrą. Posiadają elektryczne grzałki, których zadaniem jest ogrzanie kamieni i powietrza obecnego w pomieszczeniu. Cenioną zaletą tego rodzaju pieców jest możliwość zraszania kamieni zimną wodą, co wywołuje efekt emisji gorącej pary. 

Piece dwufunkcyjne i piec akumulacyjny do sauny

Dwufunkcyjność pieców do sauny polega na połączeniu dwóch najważniejszych zadań pieca: ogrzewania kamieni oraz emisji pary z ręcznym albo automatycznym uzupełnianiem poziomu wody. Te piece kombi, bo tak je w skrócie się określa, przeznaczone są dla osób preferujących delikatną saunę parową. Warto pamiętać, że również piec jednofunkcyjny można wzbogacić o funkcję generowania pary. Wystarczy odrębny generator pary zamontować np. na zewnątrz kabiny do sauny. 

Piec akumulacyjny do sauny przypomina strukturę budowy termosu. Izolowany termicznie zbiornik z kamieniami zamknięty jest pokrywą, w takich warunkach piec pracuje z obniżoną mocą, w trybie gotowości. Praca sauny zaczyna się od otwarcia pokrywy i polania kamieni wodą, która zostaje szybko odparowana przez temperaturę kamieni. W trakcie korzystania z sauny, włącza się pełna moc grzałek pieca. Piece akumulacyjne do sauny zalecane są osobom, które naprawdę często z niej korzystają i pragną, by sauna była permanentnie gotowa do użytkowania. 

Piece wielofunkcyjne do sauny 

Piece wielofunkcyjne próbują pogodzić oczekiwania różnego użytkownika. Umożliwiają one różne formy kąpieli:

  • saunę suchą
  • saunę mokrą
  • saunę parową

Wariant sauny parowej jest dodatkowo uzupełniony możliwością zastosowania inhalacji solnych czy zapachowych. Posiada on umieszczony wewnątrz pieca pojemnik na wodę, wykonany ze stali. Włączenie grzałek pieca automatycznie podgrzewa również wodę, która podnosi wilgotność pomieszczenia sauny.

Nie zależnie od tego na jaki rodzaj pieca się zdecydujesz warto wybierać piece od renomowanych producentów. Szeroki asortyment pieców różnych renomowanych producentów oraz profesjonalne doradztwo uzyskasz w sklepie z saunami – Saunahome.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij