Jak wybrać dom na wąską działkę?
Na rynku jest coraz więcej wąskich działek, spotykane są najczęściej w miastach, ze względu na niską cenę są atrakcyjne dla inwestorów. Powstały w wyniku wieloletniego podziału nieruchomości. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem takiej działki, nie musisz się obawiać, że dom postawiony w tym miejscu będzie niekomfortowy, nieestetyczny lub niefunkcjonalny. Podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę wybierając dom na wąską działkę.
Ważne informacje
Przed wyborem domu musisz dokładnie zapoznać się i przeanalizować kilka kluczowych spraw, są to:
- zapoznanie się z warunkami zabudowy lub Miejscowym Planem Zagospodarowania przestrzennego (MPZP),
- analiza wymiarów działki oraz możliwość usytuowania domu zgodnie z Prawem Budowlanym,
- określenie własnych wymagań dotyczących domu.
Dokument MPZP dostarczy Ci wielu cennych informacji na temat konkretnych warunków zabudowy jakie Twój przyszły dom musi spełnić. Dowiesz się z niego między innymi. o:
- przeznaczeniu terenów oraz liniach zabudowy,
- powierzchni zabudowy działki,
- wysokości budynku,
- kącie nachylenia dachu,
- maksymalnej szerokości elewacji budynku.
Informacje te są dostępne w Urzędzie Gminy
Powierzchnia domu: Ważne odległości
Po zapoznaniu się z wszystkimi dokumentami opisanymi wyżej, musisz przeanalizować rozmiary działki. Ogólne przepisy mówią, że budynku nie można wznosić w mniejszej odległości od granicy działki niż:
- 3 m, gdy jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów;
- 4 m, gdy od strony granicy będzie ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi
Oczywiście są wyjątki, które dopuszczają budowę w odległości 1,5 m od granicy działki, choć może to utrudniać przemieszczanie się pomiędzy domem a płotem. Ogranicza to również prywatność, zbyt mała odległość między budynkami źle wpływa na poziom intymności mieszkańców. Poniżej opiszemy przykładowe możliwości usytuowania domu w zależności od szerokości działki.
W przypadku gdy szerokość działki nie przekracza 16 m, możesz postawić dom 1,5 m od granicy działki, jednak elewacja ta nie może mieć żadnych okien lub drzwi. Z drugiej strony budynku musi być zachowana czterometrowa odległość od granicy działki (elewacja z oknami i drzwiami).
Jeżeli działka jest równa lub szersza niż 16 m, muszą być wtedy zachowanie przepisowe odległości: 3 m (elewacja bez otworów okiennych i drzwiowych) i 4 m (elewacja z otworami drzwiowymi i okiennymi.) Jak łatwo obliczyć maksymalna szerokość elewacji frontowej wynosi 10 m, taka szerokość, może jednak spowodować słabe oświetlenie światłem naturalnym), jest to lepsze rozwiązanie w przypadku działek o szerokości powyżej 16m. Dla działki równiej 16 m lepszą opcją jest dom o elewacji frontowej równiej 9 metrów.
Lokalizacja i oświetlenie domu
Domy budowane na wąskiej działce to najczęściej budynki wielokondygnacyjne lub podpiwniczone. Jeżeli z uwagi na przepisy ściany boczne muszą być ślepe, najlepiej wówczas jest przesunąć dom maksymalnie w jedna ze stron i przeznaczyć parter budynku na jak najbardziej otwartą strefę dzienną.
Często pomijanym choć ważnym aspektem jest odpowiednie usytuowanie domu zgodnie z kierunkami świata. Pomieszczenia takie jak salon, jadalnia czy gabinet powinny być lepiej oświetlone światłem naturalnym, dlatego powinny być ulokowane od strony południowej. Elewacja od strony północnej powinna mieć jak najmniej przeszkleń, ponieważ zminimalizuje to utraty ciepła. Od tej strony lepiej jest umieścić kotłownię, garderobę lub łazienkę. Zamiast okien możesz wykorzystać pustaki szklane, które idealnie sprawdzą się w łazience czy garażu
Inne rozwiązania na lepsze dostarczanie naturalnego światła do domu to narożne okna i okna w bocznych wnękach długich ścian. Dobrym pomysłem są także ścianki z luksferów. Dzięki nim możesz maksymalnie doświetlić pomieszczenia dzienne. Poddasze można skutecznie doświetlić oknami połaciowymi.
Miejsce na garaż
Przy wąskiej działce garaż powinien być z przodu budynku lub schowany z jego tyłu – usytuowanie dodatkowego budynku czy wygospodarowanie miejsca z bolu domu jest praktycznie niemożliwe. Decyzję o miejscu na garaż najlepiej jest przedyskutować z architektem. Rozważmy jednak kilka możliwości usytuowania garażu:
-
- od frontu – zmniejszy lub ograniczony cenną powierzchnię mieszkalną
- z boku – praktycznie niewykonalne, gdyż może spowodować brak odpowiednich odległości od granicy działki.
- z tyłu – wymaga wygospodarowania do niego podjazdu z boku budynku, należy również zostawić sobie miejsce na manewrowanie pojazdem.
Najczęściej jednak buduje się go przed ścianą frontową budynku. Aby uniknąć wrażenia wchodzenia od strony podwórka, dobrym pomysłem jest oddzielenie podjazdu do garażu od ścieżki prowadzącej do wejścia domu ścianą roślinności.
Innym rozwiązaniem jest umieszczenie garażu w piwnicy, w tym przypadku nie zajmie on cennego dla nas miejsca, takie rozwiązanie wymaga jednak odpowiednich warunków gruntowych lub kosztownej izolacji.