Od czego zacząć budowę magazynu?

Magazyny to jedne z tych miejsc, które są wykorzystywane w praktycznie każdej branży. Służą do przechowywania i dystrybucji produktów, ułatwiając w ten sposób zarządzanie sprzedażą. Ich stawianie uzależnione jest jednak od kilku podstawowych kwestii. Jakich?

Czy postawienie magazynu jest trudne?

To zależy jak na to spojrzeć. Wiele będzie zależało między innymi od wielkości czy przeznaczenia danej budowli. Spotkać można zarówno niewielkie magazyny, jak i wielkie parki magazynowe, które zajmują się wynajmowaniem powierzchni innym firmom. Do ich budowy potrzebne są zarówno pieniądze, odpowiedni projekt, materiały, miejsce, jak i dopilnowanie najważniejszych formalności. Ich postawienie może więc potrwać.

 

Jakie formalności są potrzebne do budowy magazynu?

Przede wszystkim, aby w ogóle myśleć o budowie hali magazynowej, trzeba pamiętać o tym, że potrzebne będzie do tego specjalne zezwolenie. Przepisy prawa są pod tym względem dość jednoznaczne. To jakie pozwolenia trzeba mieć przy budowie magazynu, sprawdź na topmagazyny.pl, co dotyczy zarówno decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jak i pozyskaniu wniosku o warunkach technicznych przyłączy. Konieczne będzie uwzględnienie informacji o rodzaju planowanej budowy oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na realizację przedsięwzięcia.

Budowa magazynu a projekt budowlany

Jak zostało wspomniane, żeby postawić magazyn trzeba czegoś więcej, niż tylko decyzji czy odpowiedniego terenu. Potrzebny będzie także dobrze dopasowany projekt zabudowy. Muszą zostać uwzględnione takie informacje jak rodzaj i ilość składowanych materiałów, sposób ich przechowywania, rodzaj transportu wewnętrznego i zewnętrznego, jakie będą urządzenia oraz ilu ludzi się zatrudni. Ma to wpływ na wielkość oraz rozkład hali magazynowej, przygotowanie fundamentów, konstrukcji, projektów drogowych, instalacji elektrycznych czy wentylacji. Wszystko rzecz jasna musi spełniać wymagania bezpieczeństwa oraz ochrony przeciwpożarowej i sanitarnej. Innymi słowy, trzeba pamiętać o zastosowaniu się do zasad BHP.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę magazynu?

Dopiero gdy uzyska się wszystkie zgody i dokumenty, można złożyć oficjalny wniosek o pozwolenie na budowę. Składa się je do starostwa powiatowego właściwego dla miejsca planowanej budowy, przy czym należy przedłożyć dodatkowo projekt budowy, informacje o warunkach technicznych i wszystkie inne potrzebne papiery. Oczekiwanie na decyzje niestety trwa, ponieważ może zostać ona wydana w ciągu 65 dni od momentu złożenia wniosku. Co istotne, takie pozwolenie ma też swoje ograniczenia, jeżeli chodzi o datę ważności. Gdy ma się już zielone światło do budowy, jej rozpoczęcie musi nastąpić maksymalnie w ciągu 3 lat.

Jak rozpocząć budowę magazynu?

Podstawą jest oczywiście znalezienie odpowiedniej działki – musi mieć określoną powierzchnię i kształt. Warto wziąć przy tym pod uwagę długoterminowe plany, np. uwzględniające w przyszłości rozwój przedsięwzięcia. Gdy się ma już odpowiednie miejsce, trzeba stworzyć projekt, zgromadzić wszystkie dokumenty, zyskać pozwolenia, a na końcu rozpocząć budowę. Potrzebne będzie znalezienie odpowiednich specjalistów, którzy się na tym znają, zgromadzenie niezbędnych materiałów, a także wdrożenie prac budowlanych. Sprawdzeni wykonawcy to bardzo istotny element całego projektu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij