Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Montaż rekuperacji cieszy się sporym zainteresowaniem. Wielu inwestorów, którzy planują budowę nowych domów, wybiera takie systemy zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Skąd tak duża popularność rekuperatorów? Wynika ona przede wszystkim z oszczędności i wysokiego komfortu użytkowania. Zobacz, co możesz zyskać, decydując się na takie rozwiązanie.

Rekuperacja – czym dokładnie jest?

Rekuperacja jest również nazywana wentylacją z odzyskiem ciepła i to sformułowanie bardzo dobrze precyzuje istotę jej działania. Najważniejszym elementem systemu jest rekuperator. Jest to urządzenie, które odpowiada za wymianę powietrza, czyli tłoczenie go do wnętrza i na zewnątrz. Jednak oprócz funkcji typowo wentylacyjnej, jednostka ta jest także wyposażona w wymiennik ciepła.

Dzięki niemu możliwe jest przekazywanie energii cieplnej pomiędzy strumieniami powietrza przepływającymi przez rekuperator. To, które opuszcza budynek (w chłodniejszych miesiącach jest ono znacznie cieplejsze) przekazuje ciepło temu, które wpada do wnętrza. Dzięki temu procesowi możliwe jest ograniczenie strat związane z wydostawaniem się energii cieplnej wraz z wentylacją.

Za pomocą rekuperatora jest ona odzyskiwana i wraca do wnętrza budynku. To sprawia, że montaż rekuperacji powoduje obniżenie rachunków za ogrzewanie. Piec, kocioł grzewczy czy klimatyzacja mogą działać z niższą intensywnością, a komfort termiczny w pomieszczeniach jest zachowany. Korzyści finansowe nie są jednak jedynym powodem, dla którego warto zdecydować się na rekuperator. Jakie zalety tego systemu można wskazać?

Rekuperacja – lepsza jakość powietrza w domu

Rekuperatory są wybierane także dlatego, że wpływają na polepszenie parametrów powietrza. Choć przeważnie nie zwraca się na to uwagi, to jednak to, czym się oddycha, ma ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie użytkowników danego budynku. Różnice po montażu rekuperatora zauważą przede wszystkim alergicy, ale nie tylko.

System rekuperacji sprawia, że powietrze ma stały, niski poziom dwutlenku węgla. W domu wyposażonym w taki układ nie ma potrzeby wietrzenia – wymiana gazowa następuje cały czas, niezależnie od pogody czy temperatury na zewnątrz. Dzięki temu można zaobserwować poprawę samopoczucia, koncentracji, czy lepsze wysypianie się.

Kolejna kwestia, która jest bardzo ważna dla alergików, to niemal idealna czystość powietrza, które dostaje się do pomieszczeń. Rekuperator jest wyposażony w filtry, które wyłapują szkodliwe cząsteczki, takie jak:

  • pyłki roślin,
  • zarodniki grzybów,
  • kurz,
  • pył zawieszony,
  • inne zanieczyszczenia.

To sprawia, że przestrzeń domowa jest wolna od substancji, które mogłyby podrażniać układ oddechowy. To znacznie wyższy komfort niezależnie od pory roku. Zimą, mieszkańcy są chronieni przed chorobotwórczym smogiem, natomiast latem alergicy mogą uwolnić się od nieustannego kataru czy łzawienia oczu.

Montaż rekuperacji – oszczędności

Kwestie zdrowotne są niezwykle ważne, jednak tym, co przykuwa uwagę inwestorów, są przede wszystkim oszczędności. Montaż rekuperacji pozwala je poczynić już na samym wstępie. Decydując się na instalacją takiego systemu, można pominąć zakup niektórych elementów, czyli przede wszystkim kominów wentylacyjnych, kratek i wywietrzników. Ponadto można zamontować tańszą wersję okien, ponieważ kwestie wietrzenia przestają być tak istotne – wymiana powietrza odbywa się stale dzięki rekuperatorowi.

Kluczową kwestię stanowią jednak oszczędności na ogrzewaniu, które mogą być spore. Ograniczenie start ciepła związane z nawiewaniem do wnętrz cieplejszego powietrza znacząco zmniejsza koszty związane z używaniem prądu i paliw, takich jak gaz czy węgiel.

Korzyści z użytkowania rekuperacji są zauważalne również latem. Kiedy na zewnątrz jest ciepło, system działa „na odwrót”, a więc odzyskuje energię z powietrza nawiewanego do budynku, przekazując ją temu, które go opuszcza. Dzięki temu w domu panuje przyjemny chłód bez konieczności stosowania klimatyzatorów.

Biorąc pod uwagę liczne zalety systemu rekuperacji, zdecydowanie warto się nim zainteresować. Jeśli chcesz zlecić jego montaż, wybieraj sprawdzone firmy oferujące takie usługi.3

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij