Co wybrać: renowację dachu czy jego wymianę?
Jeśli jesteś posiadaczem wieloletniego domu, to prędzej czy później dach będzie wymagał ingerencji Twojej lub specjalisty. Pojawia się jednak dylemat: czy wystarczy tylko naprawić dach, czy może konieczna będzie jego całkowita wymiana? Podpowiadamy, które rozwiązanie okaże się korzystniejsze. Zapraszamy do czytania!
Najpierw oceń, potem zdecyduj
Najważniejszą kwestią jest właściwa ocena stanu dachu i to ona tak naprawdę decyduje o tym, czy . Dach kwalifikuje się jedynie do remontu, czy też należy go całkowicie wymienić. Najlepiej tę czynność zostawić profesjonalistom. W przypadku naprawdę poważnych uszkodzeń, jak np. wielkie pęknięcia w dachu czy wręcz braki w jego konstrukcji rozsądniejszą, bo bezpieczniejszą opcją jest wymiana. Warto jednak od razu nie robić tak radykalnego kroku w przypadku, gdy uszkodzenie nie wymaga ściągnięcia całego pokrycia dachowego i założenia go od nowa. Z pewnością profesjonalne materiały naprawcze, jak np. hydronylon, dadzą sobie radę z dachową usterką.
Jakie dachy można naprawiać?
W tej kwestii nie ma większych ograniczeń. Można bowiem naprawić dach z papy w sytuacji, gdy pojawią się na nim bąble lub rysy powodujące przecieki. Naprawić można także dach pokryty dachówką, wymieniając je po części lub w całości, naprawiając rynny lub łatając pokrycie z blachy. Jednym z rodzajów naprawy jest także wzmocnienie części znajdujących się w więźbie, natomiast jest to możliwe wyłącznie w momencie, gdy da się tam dostać od strony poddasza – w przeciwnym wypadku trzeba będzie dach wymienić.
Renowacja dachów a prawo
Przed przystąpieniem do powyższych czynności warto pamiętać, że renowacja dachów jest w Polsce regulowana prawem budowlanym. Jeśli chcesz usunąć drobne przecieki, nie musisz trudnić się załatwianiem żadnych urzędowych formalności, ale kiedy już masz w planach przeprowadzenie gruntownego remontu obejmującego wiele jego części, nastaw się na kontrolę urzędniczą. Remont dachu należy zgłosić w starostwie albo w urzędzie miasta będącego na powiatu. Ponadto podczas planowania renowacji dachu zwróć uwagę na obowiązujące terminy. Według prawa masz 30 dni na zgłoszenie faktu remontu, zanim do niego przystąpisz. Kolejną sprawą jest określenie zakresu, rodzaju, planowanej daty rozpoczęcia i zakończenia oraz sposobu wykonania robót budowlanych.