Szerokość drzwi – jaką najlepiej wybrać?

Szerokość drzwi – jaką najlepiej wybrać?

Otwierane czy przesuwne, prawe czy lewe, nowoczesne czy rustykalne – pytań, które należy sobie zadać przed zakupem drzwi, jest sporo. Po ustaleniu miejsca, w którym umieszone zostaną skrzydła, należy również określić, jaki rozmiar mają mieć drzwi, aby były funkcjonalne i dobrze dopasowane do pomieszczenia. Okazuje się, że nie jest to tak oczywista sprawa. Mierzyć z ościeżnicami czy bez? Jaka szerokość będzie dobra do salonu, a jaka do garderoby? Sprawdzamy.

Przy zakupie drzwi najpierw należy zdecydować się na odpowiedni model – czy drzwi mają być otwierane, czy przesuwne. Następnie dobierany jest design: kolor, wykończenie, ewentualne przeszklenia. Co dalej?

Zobacz też: Jak obliczyć potrzebną liczbę paneli?

Pomiar miejsca na drzwi

Większość modeli, także drzwi dostępne w DobreDlaDomu.pl, mają określoną, standardową szerokość, np. 60, 70, 80 czy 90 cm. Jest to szerokość skrzydła, bez ościeżnicy. Dokładniej –to szerokość światła między dwoma pionowymi elementami ościeżnicy, a nie szerokość całych drzwi.

Jeśli więc masz już zamontowane ościeżnice, wybierz drzwi o podanej szerokości (np. 60, 70 cm). W przypadku gdy budujesz dom lub wymieniasz również ościeżnice, w otworze powinieneś dodać ok. 4 cm z każdej strony.

Jaką szerokość drzwi wybrać?

Specjaliści radzą, że ze względu na wygodę i funkcjonalność dobrze jest wybrać drzwi mające min. 70 cm szerokości. Standardową szerokością drzwi jest 80 cm. Mniejsze parametry – 60 cm – nadają się przede wszystkim do pomieszczeń gospodarczych, garderoby czy schowka. Duże, 90-centrymetrowe drzwi będą się efektownie prezentować w aranżacji salonu czy sypialni.

Wysokość drzwi – co może pokrzyżować Ci plany?

Klasyczna wysokość drzwi to 203 cm. Często istnieje jednak możliwość zamówienia większych drzwi lub podcięcia skrzydeł. Ostatnie rozwiązanie wykorzystywane jest przede wszystkim w drzwiach łazienkowych, by zwiększyć wentylację pomieszczenia.

Jeśli mierzysz miejsce na otwór drzwiowy w momencie, gdy posadzka nie jest jeszcze położona, weź pod uwagę, że poziom podłoża na pewno się podniesie. Po wykończeniu podłogi płytkami parametr ten może się skrócić nawet o kilka cm.

Przeczytaj także:

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij