Otwierane czy przesuwne, prawe czy lewe, nowoczesne czy rustykalne – pytań, które należy sobie zadać przed zakupem drzwi, jest sporo. Po ustaleniu miejsca, w którym umieszone zostaną skrzydła, należy również określić, jaki rozmiar mają mieć drzwi, aby były funkcjonalne i dobrze dopasowane do pomieszczenia. Okazuje się, że nie jest to tak oczywista sprawa. Mierzyć z ościeżnicami czy bez? Jaka szerokość będzie dobra do salonu, a jaka do garderoby? Sprawdzamy.

Przy zakupie drzwi najpierw należy zdecydować się na odpowiedni model – czy drzwi mają być otwierane, czy przesuwne. Następnie dobierany jest design: kolor, wykończenie, ewentualne przeszklenia. Co dalej?

Zobacz też: Jak obliczyć potrzebną liczbę paneli?

Pomiar miejsca na drzwi

Większość modeli, także drzwi dostępne w DobreDlaDomu.pl, mają określoną, standardową szerokość, np. 60, 70, 80 czy 90 cm. Jest to szerokość skrzydła, bez ościeżnicy. Dokładniej –to szerokość światła między dwoma pionowymi elementami ościeżnicy, a nie szerokość całych drzwi.

Jeśli więc masz już zamontowane ościeżnice, wybierz drzwi o podanej szerokości (np. 60, 70 cm). W przypadku gdy budujesz dom lub wymieniasz również ościeżnice, w otworze powinieneś dodać ok. 4 cm z każdej strony.

Jaką szerokość drzwi wybrać?

Specjaliści radzą, że ze względu na wygodę i funkcjonalność dobrze jest wybrać drzwi mające min. 70 cm szerokości. Standardową szerokością drzwi jest 80 cm. Mniejsze parametry – 60 cm – nadają się przede wszystkim do pomieszczeń gospodarczych, garderoby czy schowka. Duże, 90-centrymetrowe drzwi będą się efektownie prezentować w aranżacji salonu czy sypialni.

Wysokość drzwi – co może pokrzyżować Ci plany?

Klasyczna wysokość drzwi to 203 cm. Często istnieje jednak możliwość zamówienia większych drzwi lub podcięcia skrzydeł. Ostatnie rozwiązanie wykorzystywane jest przede wszystkim w drzwiach łazienkowych, by zwiększyć wentylację pomieszczenia.

Jeśli mierzysz miejsce na otwór drzwiowy w momencie, gdy posadzka nie jest jeszcze położona, weź pod uwagę, że poziom podłoża na pewno się podniesie. Po wykończeniu podłogi płytkami parametr ten może się skrócić nawet o kilka cm.

Przeczytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ