Fot.1

Styl eklektyczny – luksusowa harmonia w różnorodności

Współczesne style architektoniczne urzekają miłośników estetyki swoją spójnością i harmonią. Co jednak zrobić w wypadku, kiedy chcielibyśmy połączyć aranżacje z kilku różnych “bajek”? Architekci wnętrz Intellio designers doskonale znają odpowiedź na to pytanie. Poznajcie ekskluzywny styl eklektyczny, który pozwala na połączenie różnych nurtów architektonicznych w jedną doskonałą stylistykę.

Co to jest eklektyzm?

Pojęcie „eklektyzm” wywodzi się z XIX wieku, kiedy architekci do perfekcji opanowali sztukę łączenia stylów charakterystycznych dla różnych epok historycznych. Do najbardziej znanych obiektów, które zaliczamy do sztuki eklektyzmu zaliczamy:

  • Statua Wolności w Nowym Jorku zaliczana do neoklasycyzmu realistycznego
  • Wieża Eiffla w Paryżu jako przykład wiktoriańskiej struktury ekspresjonistycznej
  • Sagrada Familia w Barcelonie będąca wspaniałym przykładem połączenia architektury gotyku z elementami orientalnymi

Rozwój eklektyzmu postawił prawdziwe wyzwanie dla projektantów wnętrz. Stworzenie zachwycającej aranżacji wymaga bowiem nie tylko doskonałej znajomości i zrozumienia pluralizmu kierunków i prądów w historii architektury. W swoich założeniach eklektyzm oznaczana nieskrępowaną mieszankę wzorów, materiałów, faktur i deseni. Tylko architekt wnętrz z prawdziwą duszą artysty będzie potrafił okiełznać tę mieszkankę, tworząc spójną, niepowtarzalną aranżację, odzwierciedlającą osobowość, zainteresowania oraz styl życia osób, dla których tworzona jest przestrzeń.

Projekt salonu w stylu eklektycznym, łączący neutralne barwy z wyrazistymi akcentami kolorystycznymi

Projekt salonu w stylu eklektycznym, łączący neutralne barwy z wyrazistymi akcentami kolorystycznymi

Dla kogo styl eklektyczny będzie idealny?

Eklektyzm to propozycja dla osób, których kreatywność i wyczucie estetyki nie mieszczą się w sztywnych, narzuconych ramach. Świetnie sprawdzi się w domach miłośników mody, sztuki i historii. W eklektyzmie odnajdą cząstkę siebie również podróżnicy oraz osoby aktywne, o różnych pasjach i zainteresowaniach. To osoby, które przy wyborze mebli i dodatków bardzo często kierują się emocjami, jednak ich spontaniczne decyzje nie zawsze układają się w harmonijną całość aranżacyjną.

Ze względu na swoją uniwersalność, styl eklektyczny będzie pasować zarówno we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym, vintage i retro jak i w nowoczesnych przestrzeniach minimalistycznych. Kontrastowe dodatki “nie z tej epoki” stanowią idealne rozwiązanie, aby ożywić muzealne wnętrze. Z drugiej strony wielbiciele współczesnego designu mogą znaleźć w eklektyzmie sposób na ocieplenie surowych wnętrz nowoczesnych.

Projekt wnętrza autorstwa Intellio designers, inspirowany eklektycznym stylem nowojorskim

Projekt wnętrza autorstwa Intellio designers, inspirowany eklektycznym stylem nowojorskim

Przewodnik Intellio designers po stylu eklektycznym

Styl eklektyczny kocha niekonwencjonalność. Jednak osoby, które po raz pierwszy zdecydują się samodzielnie podjąć misję połączenia kilku ulubionych motywów architektonicznych w jedną spójną całość, mogą przekonać się, że artystyczna fantazja też ma swoje estetyczne granice. Projektanci wnętrz Intellio designers przygotowali kilka sprawdzonych porad, które przydadzą się przy tworzeniu eklektycznego wnętrza:

1. W stylu eklektycznym doskonale sprawdzi się baza kolorystyczna z wykorzystaniem barw bieli, beży i szarości. W tym wypadku, dominująca, neutralna kolorystyka może zostać przełamana dodatkami w odważnych barwach.
2. Sprytnym zabiegiem porządkującym pozorny chaos eklektyzmu jest wprowadzenie powtarzającego się wzoru, motywu lub kształtu. Doskonałym przykładem, gwarantującym spójność i równowagę eklektycznej przestrzeni jest wykorzystanie kształtu koła za pomocą ramek, luster, lamp czy stołu.
3. W stylu eklektycznym przeciwieństwa się przyciągają niczym magnes. Drewniane meble dobrze sprawdzą się w zestawieniu z innymi tworzywami, błyszczące wykończenia w parze z matowymi, a delikatne tkaniny z grubymi materiałami. Tajemnicą sukcesu tej eklektycznej dychotomii jest wielowymiarowe oddziaływanie na zmysły.

Kwintesencja eklektyzmu - naturalne, wysokiej jakości drewno świetnie prezentuje się w połączeniu z nowoczesnymi dodatkami z tworzyw sztucznych

Kwintesencja eklektyzmu – naturalne, wysokiej jakości drewno świetnie prezentuje się w połączeniu z nowoczesnymi dodatkami z tworzyw sztucznych

4. Eklektyzm kocha bogactwo i różnorodność materiałów! We wnętrzach pojawiają się jako eleganckie obicia na sofach, fotelach i pufach oraz piękna dekoracja na poduszkach, narzutach, zasłonach.
5. Dodaj do wnętrza szczyptę zaskoczenia! Antyczna rzeźba w nowoczesnym wnętrzu? Ekscentryczne zestawienia i akcenty to zaleta stylu eklektycznego, którą można wykorzystywać do woli. Liczy się tutaj kreatywność, wyobraźnia i odwaga.

Antyczna rzeźba to zaskakujący dodatek, który doskonale wkomponuje się do wnętrza eklektycznego

Antyczna rzeźba to zaskakujący dodatek, który doskonale wkomponuje się do wnętrza eklektycznego

Projektant wnętrz, który okiełzna eklektyczny chaos

Świat, w którym żyjemy zmienia się bardzo dynamicznie. Rozwój globalnej wioski, wszechobecna wielokulturowość na ulicach miast, a także ciekawość odkrywania wpisana w ludzką naturę sprawiają, że wnętrza utrzymane w stylu eklektycznym stały się niezwykle popularne w naszych mieszkaniach. Pamiętajmy jednak, że podczas podróży po różnorodnych stylach architektonicznych, kontrastowych barwach i dychotomicznych motywach bardzo łatwo się zgubić. Skorzystanie z usług profesjonalnego projektanta wnętrz jest gwarancją, że odważne zestawienia, ciekawa kolorystyka i niebanalne rozwiązania zostaną połączone w jedną intrygującą całość, utrzymaną w dobrym guście i smaku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij