Pranie wykładziny – jakich środków używać?

Podczas budowy domu, bądź remontu w sklepach mamy szeroki wybór podłóg. Najczęściej przy wyborze kierujemy się wymyślonym przez nas projektem, coś nam się podoba i wybór jest banalnie prosty. Nikt nie lubi tracić czasu na sprzątaniu domu, więc warto zapoznać się w jaki sposób pielęgnować wykładziny podłogowe i które z dostępnych detergentów będą odpowiednie.

Rodzaje wykładzin podłogowych

Wachlarz ofert w sklepach jest wielki. Trudno jest zdecydować się na konkretny model. Najczęściej wyróżniamy dwa rodzaje: wykładziny dywanowe oraz panele winylowe. Zakup produktu zależy od tego co bardziej preferujemy. Wykładzina dywanowa położona jest w całym pomieszczeniu, czyli od ściany do ściany i nie potrzebujemy już kupować dywanu.

Panele winylowe są dla wielu osób wyobrażeniem jak dużo czasu spędzą przy pielęgnacji, aby utrzymać jej idealny stan jak najdłużej. Tak naprawdę wszystko zależy od tego jak będziemy dbać o wybraną przez nas wykładzinę. Czasami wystarczy dobrze przeczytać instrukcję. Jej czytanie nie należy do ulubionych zajęć, jednak zawiera ona przydatne informacje dla każdego klienta.

Wykładzina dywanowa i jej pielęgnacja

Każdy kto lubi przytulne pomieszczenia z pewnością skusi się na dywan od ściany do ściany, bo tak też można to nazwać. Uczucie miękkości pod stopami w każdy poranek jest bezcenne. Co ważne wykładzina dywanowa, jest dobrym rozwiązaniem jeśli lubimy przechadzać się po mieszkaniu czy własnym domu na boso.

Unikniemy dyskomfortu spowodowanego uczuciem zimnej podłogi. Jednak trzeba przemyśleć w jaki prosty, nieskomplikowany sposób zadbać o naszą podłogę. Na rynku drogerie oferują szeroki asortyment środków czystości. Zanim jednak kupimy coś co będzie miało ładną butelkę i jeszcze lepszy zapach, warto spojrzeć na instrukcje producenta.

Do czyszczenia wykładziny dywanowej zaleca się przede wszystkim używanie odkurzacza minimum dwa razy w tygodniu. Jeśli jesteśmy w posiadaniu odkurzacza piorącego jest to świetna opcja do pielęgnacji takiej wykładziny. Warto pamiętać, że sam odkurzacz nie wystarczy.

Raz na miesiąc trzeba użyć detergentu, który pomoże usunąć silniejsze zabrudzenia. Należy pamiętać, aby nie stosować środków czystości w nadmiarze. Zbyt duża ilości płynu wytworzy pianę, którą trudno będzie nam usunąć. Jeśli na wykładzinie dywanowej pojawią się silne plamy, których nie będziemy mogli usunąć sami, wtedy zalecana jest pomoc profesjonalnej firmy.

Panele winylowe i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Wydawać by się mogło, że panele winylowe są bardzo łatwe w pielęgnacji i każdy środek można zastosować bez czytania instrukcji. Jest to wielki błąd, ponieważ można uszkodzić naszą podłogę. Przede wszystkim należy pamiętać, że panele winylowe są podatne na zawilgocenie.

Warto zwrócić uwagę na to, jaką ilość wody zużywamy przy jednym myciu. Średnio dwa lub trzy razy w tygodniu można odkurzyć panele winylowe i na tym nasze sprzątanie się kończy(wszystko zależy od stopnia zabrudzenia).Raz w tygodniu trzeba użyć płynu przeznaczonego do tego rodzaju podłogi, aby dokładnie zetrzeć wszystkie nieczystości.

Nie musimy koniecznie używać mopa, czasem wystarczą nawilżane chusteczki. Przyciągają one kurz jak magnes, a przy tym podłoga pozostaje sucha. Jednak przy większych zabrudzeniach najlepiej sprawdzi się ciepła woda, należy pamiętać by nie była gorąca.

Do wody dodajemy niewielką ilością detergentu. Istotne jest to, aby używając wody nie zrobić z podłogi basenu. Będzie to miało fatalny wpływ na kondycję paneli winylowych. Jej niewielka ilość w zupełności wystarczy, a jeśli wody będzie za dużo warto usunąć nadmiar suchym mopem.

Szybka pielęgnacja, czyli który rodzaj podłogi wybrać

Niestety nie ma na to złotego środka. Każdy znając swoje predyspozycje do tworzenia zabrudzeń w swoich czterech kątach musi indywidualnie podjąć decyzję o tym co będzie lepsze. Asortyment produktów jest szeroki, do każdego rodzaju podłóg można wybrać odpowiednie środki czystości.

Wybór należy do nas samych. Podczas zakupu należy pamiętać, że każdą podłogę czy jest to wykładzina dywanowa czy panele winylowe trzeba pielęgnować. O tym jak będzie wyglądać nasze mieszkanie, decydujemy sami. Mamy szeroki wybór produktów i wystarczy po prostu chcieć zadbać, aby nasza podłoga była lśniąca i czysta każdego dnia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij