Błędy przy aranżacji domu, które można ominąć

Bardzo często w trakcie użytkowania domu jego mieszkańcom zaczynają doskwierać różne drobne niewygody, które zazwyczaj są wynikiem błędów aranżacyjnych i różnych niedopatrzeń. W związku z tym osłabia się cała funkcjonalność domu, co prowadzi do wielu niepraktycznych sytuacji. Jednak niektórych podstawowych błędów można spokojnie uniknąć, zwracając na nie odpowiednią uwagę podczas aranżowania domu i korzystając z doświadczeń innych.

Wejście do domu i pomieszczenia gospodarcze

Wejście do domu pełni bardzo ważną rolę. Dlatego należy uważać, żeby wiatrołap był odpowiedniej wielkości. Dzięki temu mieszkańcy domu mogą swobodnie wchodzić i zamykać za sobą drzwi.

Powinien być on również ogrzewany, ponieważ w przeciwnym wypadku wchodzenie do domu jest w zimie zbyt niekomfortowe. Warto zwrócić również uwagę na domofon, który powinien być zainstalowany w miejscu widocznym przez okno. Można również zamontować wideofon.

W żadnym domu nie powinno zabraknąć garderoby. Pozwala to utrzymać porządek, a także posiadać określone miejsce na odzież, buty i różne drobiazgi.

Na garderobę wykonać można specjalną zabudowę lub przeznaczyć na nią określone pomieszczenie gospodarcze. Podobnie sytuacja ma się ze schowkami i innymi obszarami dodatkowymi.

Okna i schody

Budowa i aranżacje rządzą się swoimi prawami, należy jednak pamiętać o oknach. Okna dachowe nie powinny być umiejscowione zbyt wysoko, ponieważ ogranicza to ilość widoków, jakie mogą zaoferować i zobaczyć można przez nie wyłącznie niebo. Natomiast okno tarasowe powinno nie mieć progu, co pozytywnie wpływa na łatwość korzystania z tarasu.

Przy aranżacji domu należy szczególną uwagę poświęcić również schodom. Niespecjalnie sprawdzają się one w salonie, zwłaszcza jeżeli w domu mieszkają dzieci. Powoduje to zbyt wiele hałasu oraz ruchu w salonie, który ma być przecież miejscem wypoczynku.

SPRAWDŹ:  Wanna bez baterii? To zaskakujące, nowatorskie rozwiązanie bez trudu zastosujesz w swojej łazience!

Niewygodne są również schody zabiegowe, ponieważ łatwo z nich spaść. Ponadto lepiej wybrać schody pełne, a nie same stopnie, ponieważ nie widać na nich kurzu.

Łazienka i toaleta

Przy aranżacji łazienki, oprócz zwykłego ogrzewania podłogowego warto uwzględnić w planie również grzejnik do szybkiego suszenia ręczników. Nie opłaca się natomiast stosować drzwi prysznicowych z przeźroczystego szkła, ponieważ wymagają one każdorazowego wytarcia, a w innym wypadku powstają zacieki. W utrzymaniu kłopotliwe są również przesuwane, trójdzielne drzwi prysznicowe, które bardzo trudno się czyści i są one niezbyt praktyczne.

Nie warto stosować krótkich i małych baterii umywalkowych. Sprawiają one problem przy myciu rąk, a dzieci nie są w stanie nawet do nich dosięgnąć. Efektem tego jest duży nieporządek po skorzystaniu z umywalki, nie mówiąc nawet o praktykowaniu choćby drobnych przepierek.

Lepiej wybrać baterie z wylewkami dłuższymi, najlepiej obracanymi, natomiast w kuchni postawić na wylewkę wyciąganą i długą. W toalecie nie sprawdza się natomiast miska sedesowa umiejscowiona pod oknem, ponieważ jest bardzo niepraktyczna i sprawia dyskomfort podczas korzystania.

Podłogi i wykładziny

Nie warto korzystać z białych fug, ponieważ są one bardzo podatne na zabrudzenia. Z tego powodu trudno je domyć, co prowadzi do konieczności szczotkowania podłogi. Źle sprawdzają się również powierzchnie chropowate na podłodze, ponieważ zbiera się w nich brud.

Podobnie sytuacja wygląda z panelami podłogowymi, na których zabrudzenia są bardzo widoczne. Dodatkowo panele bardzo często zbyt mocno rezonują. Jeżeli na parterze znajdują się płytki ceramiczne, warto skorzystać z ogrzewania podłogowego.

Katarzyna Domańska

Katarzyna Domańska

Ekspertka w dziedzinie remontów i wykończeń wnętrz. Autorka licznych poradników dotyczących samodzielnych prac renowacyjnych. Z pasją testuje nowe materiały i technologie, aby ułatwić czytelnikom realizację domowych projektów.

Artykuły: 235

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *