Pomysły na separację nierównego terenu

Pomysły na separację nierównego terenu

Wielu właścicieli działek boryka się z problemami wynikającymi z nierównego ukształtowania gruntu. Nieestetyczny wygląd przydomowego ogrodu czy przestrzeni przed siedzibą firmy nie może budzić zadowolenia oraz ogranicza praktyczne możliwości wykorzystania posiadanego terenu. Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z kłopotem, tak by już samo spojrzenie na ogród dawało właścicielowi pełną satysfakcję. Rozwiązania te cieszą się szczególnym powodzeniem wśród posiadaczy działek położonych na zboczach lub w ich bliskim sąsiedztwie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BetBlok.pl

Betonowe elki do stworzenia osobnych poziomów

Jednym z zabiegów, który można wykorzystać do efektownego ukształtowania terenu są elementy z betonu. Czynią one całą aranżację solidną i odporną na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza dużych opadów deszczu. Stworzenie osobnych poziomów może stwarzać ciekawy efekt wizualny, a łatwe poruszanie się po ogrodzie będzie możliwe dzięki zaplanowaniu schodów w odpowiednich miejscach. Elki betonowe świetnie sprawdzą się zwłaszcza w miejscach, gdzie planowane jest stworzenie miejsc parkingowych – dzięki ich zastosowaniu przestrzeń dla samochodów będzie odpowiednio oddzielona, a wyższą partię nad „murkiem” z betonu można wykorzystać do celów dekoracyjnych, umieszczając na niej np. kwiaty.

Estetyczna alternatywa – gazony

Podobną rolę jak l-ka może spełniać także gazon. Ustawienie szeregu takich donic z kamienia stwarza również szerokie możliwości aranżacyjne – kompozycje kwiatowe z pewnością wzbogacą otoczenie i będą źródłem miłych odczuć estetycznych. Dzięki swojej strukturze, gazony zapewniają optymalne warunki do rozwoju roślinności. Można w ten sposób skomponować ściany o różnych wysokościach, sięgających nawet kilku gazonów.

Elementy wodne

Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym coraz częściej w prywatnych ogrodach oraz na terenach otaczających np. biurowce, są nieduże wodospady i inne wodne aranżacje. Obcowanie z tym żywiołem uspakaja i pozwala się zrelaksować w codziennej gonitwie. Do stworzenia takiej instalacji można użyć elki oporowe, gwarantujące jej solidność i trwałość. Przechadzanie się pośród bujnej roślinności w akompaniamencie szumiącej wody sprawi każdemu niebywałą przyjemność!

SPRAWDŹ:  Jak ułożyć podłogę pływającą?

Rozległe i masywne schody

Osoby, które chcą by ogród miał monumentalny charakter, mogą rozważyć stworzenie dużych schodów – o rozmiarach znacznie większych, niżby to wynikało z pełnionych przez nie funkcji. Do umocnienia konstrukcji doskonale nadadzą się elki betonowe. Producent takich artykułów powinien dokładnie określić ich właściwości fizyczne, a inwestor upewnić się, że dany rodzaj betonu, jego grubość i inne parametry będą wystarczające dla danej aranżacji. Stosując ten zabieg można osiągnąć w ogrodzie podobny efekt, jaki obserwuje się np. w otoczeniach różnego rodzaju pałaców, będących swego czasu miejscem zamieszkania rodzin królewskich. Takie urządzenie ogrodu np. wokół siedziby firmy z pewnością wpłynie pozytywnie na jej ogólny wizerunek. Uczyni to wspólne przechadzki z kontrahentami podczas prowadzenia rozmów biznesowych przyjemniejszymi i wywrze na nich odpowiednie wrażenie.

Bogato obrośnięte skalniaki

Bliższym naturze sposobem na poradzenie sobie z nierównym terenem jest umieszczenie w nim różnej wielkości kamieni i głazów oraz obsadzenie ich bujną roślinnością. Opisane w poprzednim akapicie duże schody ogrodowe świetnie sprawdzą się wokół budynków o charakterze bardziej publicznym, będąc dowodem na stuprocentowe okiełznanie natury przez człowieka. Skalniaki z kolorową roślinnością są natomiast czymś zupełnie przeciwnym – mogą one nadać wrażenie swojskości w przydomowym ogródku.

Kształtowanie terenu na działce – o czym warto pamiętać?

Decydując się na zmianę aranżacji ogrodu, polegającą na zniwelowaniu gruntu, zmianie jego poziomu, dosypaniu ziemi itp., należy pamiętać o konieczności przestrzegania przepisów, w tym zwłaszcza dotyczących niezakłócania stosunków wodnych. Oznacza to, że zabronione jest takie kształtowanie terenu, które zmieniałoby kierunek odpływu wody powierzchniowej czy opadowej na niekorzyść sąsiednich gruntów. Stosując l-ki jednocześnie z nowym sposobem na odprowadzenie wody, warto więc zwrócić uwagę na związane z tym kwestie i zapytać fachowca o możliwe przyszłe skutki podejmowanych działań.

SPRAWDŹ:  Jak wybrać, sprawdzić pośrednika nieruchomości?
Katarzyna Domańska

Katarzyna Domańska

Ekspertka w dziedzinie remontów i wykończeń wnętrz. Autorka licznych poradników dotyczących samodzielnych prac renowacyjnych. Z pasją testuje nowe materiały i technologie, aby ułatwić czytelnikom realizację domowych projektów.

Artykuły: 235

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *