Pomysły na separację nierównego terenu

Pomysły na separację nierównego terenu

Wielu właścicieli działek boryka się z problemami wynikającymi z nierównego ukształtowania gruntu. Nieestetyczny wygląd przydomowego ogrodu czy przestrzeni przed siedzibą firmy nie może budzić zadowolenia oraz ogranicza praktyczne możliwości wykorzystania posiadanego terenu. Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z kłopotem, tak by już samo spojrzenie na ogród dawało właścicielowi pełną satysfakcję. Rozwiązania te cieszą się szczególnym powodzeniem wśród posiadaczy działek położonych na zboczach lub w ich bliskim sąsiedztwie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BetBlok.pl

Betonowe elki do stworzenia osobnych poziomów

Jednym z zabiegów, który można wykorzystać do efektownego ukształtowania terenu są elementy z betonu. Czynią one całą aranżację solidną i odporną na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza dużych opadów deszczu. Stworzenie osobnych poziomów może stwarzać ciekawy efekt wizualny, a łatwe poruszanie się po ogrodzie będzie możliwe dzięki zaplanowaniu schodów w odpowiednich miejscach. Elki betonowe świetnie sprawdzą się zwłaszcza w miejscach, gdzie planowane jest stworzenie miejsc parkingowych – dzięki ich zastosowaniu przestrzeń dla samochodów będzie odpowiednio oddzielona, a wyższą partię nad „murkiem” z betonu można wykorzystać do celów dekoracyjnych, umieszczając na niej np. kwiaty.

Estetyczna alternatywa – gazony

Podobną rolę jak l-ka może spełniać także gazon. Ustawienie szeregu takich donic z kamienia stwarza również szerokie możliwości aranżacyjne – kompozycje kwiatowe z pewnością wzbogacą otoczenie i będą źródłem miłych odczuć estetycznych. Dzięki swojej strukturze, gazony zapewniają optymalne warunki do rozwoju roślinności. Można w ten sposób skomponować ściany o różnych wysokościach, sięgających nawet kilku gazonów.

Elementy wodne

Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym coraz częściej w prywatnych ogrodach oraz na terenach otaczających np. biurowce, są nieduże wodospady i inne wodne aranżacje. Obcowanie z tym żywiołem uspakaja i pozwala się zrelaksować w codziennej gonitwie. Do stworzenia takiej instalacji można użyć elki oporowe, gwarantujące jej solidność i trwałość. Przechadzanie się pośród bujnej roślinności w akompaniamencie szumiącej wody sprawi każdemu niebywałą przyjemność!

Rozległe i masywne schody

Osoby, które chcą by ogród miał monumentalny charakter, mogą rozważyć stworzenie dużych schodów – o rozmiarach znacznie większych, niżby to wynikało z pełnionych przez nie funkcji. Do umocnienia konstrukcji doskonale nadadzą się elki betonowe. Producent takich artykułów powinien dokładnie określić ich właściwości fizyczne, a inwestor upewnić się, że dany rodzaj betonu, jego grubość i inne parametry będą wystarczające dla danej aranżacji. Stosując ten zabieg można osiągnąć w ogrodzie podobny efekt, jaki obserwuje się np. w otoczeniach różnego rodzaju pałaców, będących swego czasu miejscem zamieszkania rodzin królewskich. Takie urządzenie ogrodu np. wokół siedziby firmy z pewnością wpłynie pozytywnie na jej ogólny wizerunek. Uczyni to wspólne przechadzki z kontrahentami podczas prowadzenia rozmów biznesowych przyjemniejszymi i wywrze na nich odpowiednie wrażenie.

Bogato obrośnięte skalniaki

Bliższym naturze sposobem na poradzenie sobie z nierównym terenem jest umieszczenie w nim różnej wielkości kamieni i głazów oraz obsadzenie ich bujną roślinnością. Opisane w poprzednim akapicie duże schody ogrodowe świetnie sprawdzą się wokół budynków o charakterze bardziej publicznym, będąc dowodem na stuprocentowe okiełznanie natury przez człowieka. Skalniaki z kolorową roślinnością są natomiast czymś zupełnie przeciwnym – mogą one nadać wrażenie swojskości w przydomowym ogródku.

Kształtowanie terenu na działce – o czym warto pamiętać?

Decydując się na zmianę aranżacji ogrodu, polegającą na zniwelowaniu gruntu, zmianie jego poziomu, dosypaniu ziemi itp., należy pamiętać o konieczności przestrzegania przepisów, w tym zwłaszcza dotyczących niezakłócania stosunków wodnych. Oznacza to, że zabronione jest takie kształtowanie terenu, które zmieniałoby kierunek odpływu wody powierzchniowej czy opadowej na niekorzyść sąsiednich gruntów. Stosując l-ki jednocześnie z nowym sposobem na odprowadzenie wody, warto więc zwrócić uwagę na związane z tym kwestie i zapytać fachowca o możliwe przyszłe skutki podejmowanych działań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij