Podobają ci się geometryczne bryły, futurystyczne wzornictwo i przeszklenia? Jeśli tak, to znaczy, że wiesz jakie domy są teraz modne

Podobają ci się geometryczne bryły, futurystyczne wzornictwo i przeszklenia? Jeśli tak, to znaczy, że wiesz jakie domy są teraz modne

Jakimi słowami określilibyśmy współcześnie nowoczesne domy? Na pierwszy rzut oka wyróżnia się ich prosta forma. Jednak właśnie w tym tkwi sekret. Less is more – mówił znany architekt Ludwig Mies van der Rohe, czyli mniej znaczy więcej. To obecny trend także w budownictwie. Dlaczego tak bardzo pokochaliśmy minimalistyczne rozwiązania?

Funkcjonalny minimalizm formy

Architekci projektują dla nas domy o geometrycznych kształtach. Najczęściej spotkamy masywne, prostokątne lub kwadratowe bryły z płaskim, dwuspadowym lub czterospadowym dachem. Dużą popularnością cieszą się rozłożyste domy parterowe o dużej powierzchni, których przestronność wpisuje się w najnowsze trendy architektoniczne (na przykład nowoczesne gotowe projekty domów). 

Dla niektórych nowoczesny styl może wydawać się dość surowy i mało przytulny. Jednak znajdziemy takie projekty domów, których surowość zostaje przełamana, na przykład ciepłymi odcieniami elewacji. Dominującymi kolorami są biel, szarość czy kolor drewna. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne wykorzystywane są także przy doborze oświetlenia, płytek ceramicznych czy armatury. Wszystko ma tworzyć harmonijne połączenie w jednym stylu. Okazuje się, że proste linie, foremność brył, a także asymetryczne formy coraz bardziej nas zachwycają, ponieważ pozwalają na tworzenie oryginalnych przestrzeni.

Wielkoformatowe okna

Nowoczesne projekty domów wyróżniają ekskluzywne przeszklenia. Oprócz waloru estetycznego mają spełniać one podstawową funkcję, czyli dostarczać do wnętrza naszego mieszkania jak najwięcej energii, pochodzącej z naturalnego światła. Z tego względu wielkoformatowe okna powinny być skierowane na południową lub południowo-wschodnią stronę. Zwracajmy uwagę także, aby okna cechowały najlepsza izolacja cieplna oraz funkcjonalny system otwierania, na przykład przesuwany. Wielkoformatowe okna muszą być wykonane z najlepszych materiałów, aby zapewniały także bezpieczeństwo domowników.

Niewątpliwie przeszklenia to symbol nowoczesnego stylu budownictwa, dzięki któremu mamy wrażenie, że obcujemy z naturą. Las, ogród, widok na jezioro czy po prostu zielona przestrzeń za oknem doskonale będą komponować się z dużymi oknami. Przeszklenia to fenomenalne i ponadczasowe rozwiązanie architektoniczne, z którego śmiało powinniśmy korzystać.

Less is more – prostota wyznacznikiem luksusu?

Podsumowując, nowoczesne budownictwo, które nawiązuje do minimalistycznych i geometrycznych brył obecnie to jeden z wyznaczników luksusu. Coraz częściej odchodzimy od bogato zdobionych aranżacji, w których każdy metr kwadratowy jest czymś wypełniony. Wybierajmy proste formy, które dziś są symbolem nowoczesności i prestiżu. Szukajmy otwartych, dużych przestrzeni, nie bójmy się zarówno asymetrycznych, jak i regularnych kształtów. Jeżeli chcesz, aby twój dom był ponadczasowy, postaw na minimalistyczne formy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij