Płyty betonowe – gdzie je stosować?

Wielu z nas marzy o malowniczym domku na wsi, w którym będzie można schować się przed całym światem. Jednak, aby w pełni dopełnić tego planu, trzeba czegoś więcej niż tylko odludnego miejsca i pięknego budynku. Jeśli zależy nam na tym, aby odseparować się od oczu przechodniów, konieczne jest postawienie płotu. Bardzo popularnym materiałem, który się w tym celu wykorzystuje są płyty betonowe. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie, dlatego w poniższym tekście wspólnie zastanowimy się, gdzie jeszcze można je spożytkować. Warto przy tym zaznaczyć, że to tylko luźne propozycje, a jedyne, co was ogranicza, to wyobraźnia! Zatem bierzmy się do dzieła.

Wytrzymałe ogrodzenie w dobrej cenie

Nie jest tajemnicą, że kute płoty czy te wykonane z ozdobnych cegieł potrafią kosztować fortunę. W wielu miejscach można je jednak zamienić przy pomocy innego rodzaju ogrodzenia, które i tak w większości przypadków nie widać. Mowa tutaj właśnie o płytach betonowych, które odnajdą się w tym zadaniu perfekcyjnie. Do ich najważniejszych zalet należą cena, wytrzymałość oraz łatwość montażu, który sprowadza się do ułożenie elementów w specjalnych prowadnicach. Jeśli zależy nam na tym, aby również z przodu posesji, nikt nie zaglądał nam do ogrodu, również można je tutaj zastosować. Warto wtedy zainteresować się bardziej finezyjnymi wzorami, które nie będą odstraszać kanciastymi kształtami. Każdy dobry producent płyt betonowych kilka takich rodzai, ma w swoim asortymencie, więc nie powinno być to żadnym problemem.

Podtrzymanie skalniaka, czyli kilka słów o ogrodach skalnych

Nie ma chyba osoby, której nie podobałyby się skalne ogrody, wypełnione niskimi, efektownymi roślinami. Niestety zawsze w ich przypadku pojawia się jeden stanowczy problem, jak zatrzymać ziemię przed osuwaniem. I tutaj również do głosu dochodzą płyty betonowe, które mogą posłużyć jako stelaż całej konstrukcji. Jeśli chcemy, aby nasz skalniak przypominał górskie wzniesienie, płyta betonowa może pełnić rolę jego tylnej ściany, której w większości przypadków i tak nie widać. W ten sposób można też wygospodarować trochę przestrzeni na kompostownik, który będzie w pełni niewidoczny w tej części ogrodu.

Uporządkowane rabaty

Na wielu zdjęciach przedstawiających zadbane ogrody warzywne, można dostrzec wysoko usytułowane rabaty. Przypominają one podłużne kopce i chronią rosnące w nich rośliny przed gniciem. Ziemia niestety lubi się osuwać, więc jak sprawić, aby raz stworzony w ten sposób ogród, przetrwał? Odpowiedź jest naprawdę prosta. Wystarczy zastosować płytę betonową jako ogranicznik dla ziemi. Można tego dokonać na przykład wkopując jej część w ziemię, a wystającą przestrzeń odpowiednio wypełnić świeżym gruntem. W tym przypadku dobrze jest wywiercić w takich blokach betonu otwory, którymi woda będzie mogła swobodnie odpływać, co z pewnością ułatwi nam życie w okresie intensywnych opadów.

Tani garaż lub szopa

Ostatnią naszą propozycją na wykorzystanie płyt betonowych, jest stworzenie przy ich pomocy niewielkich rozmiarów budynku. Może pełnić on funkcję garażu bądź szopy – to zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Podczas planowania takiej inwestycji warto pamiętać o kilku jej aspektach. Powstający budynek musi mieć fundament, posadzkę oraz dach. Jeśli chodzi o płyty betonowe, producent nie gra tutaj większej roli. Dobrze byłoby, aby przyłączyć do niego instalację elektryczną, ponieważ dostęp do światła, jest czymś, czego pominąć nie wypada. Jeśli zdecydujemy się na dość dużych rozmiarów konstrukcję, warto zastanowić się nad montażem dodatkowych wsporników, ponieważ dach może być niestabilny! Lepiej jednak pomyśleć o tym przed budową niż zaraz po jej zakończeniu, ponieważ poniesiemy z tego tytułu dodatkowe koszty.

Reasumując, w ogrodzie można wykorzystywać różnego rodzaju materiały, więc nie ma sensu ograniczać się tylko do jednego z nich. Jak widać również przy pomocy płyt betonowych, można zdziałać cuda. Pamiętajmy jednak, aby nie zwracać uwagi wyłącznie na cenę, ale również na to, aby producent płyt betonowych, mógł pochwalić się solidnym ich wykonaniem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij