Osiedla zamknięte – jakie są ich wady i zalety?

Osiedla zamknięte cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jeszcze kilkanaście lat temu takie rozwiązanie wzbudzało kontrowersje, jednak obecnie stało się niemal standardem. Nie jest ono zarezerwowane wyłącznie dla zamożnych, więc warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru wymarzonego domu czy mieszkania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest poznać zalety i wady nieruchomości na zamkniętych osiedlach.

Zalety osiedli zamkniętych

Apartamenty Mokotów znajdujące się na zamkniętych osiedlach wydają się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla osób ceniących sobie wysoki komfort oraz bezpieczeństwo życia. Niewątpliwym plusem są liczne udogodnienia, dzięki którym codzienne funkcjonowanie staje się łatwiejsze. 

Ofertę nowoczesnych osiedli na Mokotowie, można znaleźć na stronie https://alberoinvest.pl/apartamenty-na-dolnym-mokotowie/ 

Maksimum bezpieczeństwa

Zamknięte osiedle zapewnia maksimum bezpieczeństwa. W zdecydowanej większości przypadków posiadają one całodobowy monitoring. Kamery minimalizują ryzyko włamania do nieruchomości oraz zniszczenia mienia. Dzięki nim zwiększa się szansa na odnalezienie sprawcy przestępstwa lub wykroczenia (np. zarysowania samochodu). 

Nie można nie wspomnieć także o domofonach czy szlabanach. Trzeba dodać, że tradycyjne kody do domofonu są coraz częściej zastępowane chipami. To zabezpieczenia, które gwarantują jeszcze wyższy poziom spokoju i bezpieczeństwa. Osoby nieupoważnione nie będą posiadać poufnych danych.

Osiedla zamknięte są zwykle strzeżone. Jest to równoznaczne z bardzo szybką interwencją firmy ochroniarskiej. W luksusowych nieruchomościach może znajdować się recepcja, dzięki której żaden gość nie przemknie niezauważony. 

Mieszkańcy strzeżonego i zamkniętego osiedla nie muszą martwić się o naruszenie miru domowego. Nowoczesne technologie pozwalają poprawić funkcjonalność budynku, a także znacząco zwiększyć wygodę życia.

Atrakcyjny wygląd otoczenia

Otoczenie ma ogromny wpływ na standard nieruchomości. Osiedla zamknięte są niezwykle atrakcyjne pod względem wizualnym. Żaden element architektury nie znajduje się tam przypadkowo. To nie tylko budynki mieszkalne ale również place zabaw, siłownie zewnętrzne, tereny zielone, alejki, skwerki

Mieszkańcy osiedli zamkniętych mogą bez ograniczeń korzystać z części rekreacyjnych. W wielu miejscach dostępne są ławki, stoliki, grille. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy uwielbiają spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. 

Brak uciążliwych hałasów

Osiedla zamknięte są odseparowane od miejskiego zgiełku. To ważna informacja dla osób, które mają dość uciążliwych hałasów. Niezaprzeczalnym atutem jest również to, że przypadkowi przechodnie nie przemieszczają się wokół nieruchomości, ani nie spędzają czasu w miejscach rekreacyjnych. 

Na osiedlach zamkniętych jest o wiele spokojniej, co ma ogromne znaczenia dla rodzin z dziećmi czy seniorów. Mieszkanie blisko centrum miasta wcale nie musi być przytłaczające! Po wejściu na teren nieruchomości można odciąć się od męczących bodźców.

Przydatne obiekty

Osiedla zamknięte to mała, samowystarczalna wspólnota. W pobliżu znajdują się sklepy, ośrodki zdrowia, restauracje, żłobki i przedszkola, salony kosmetyczne i fryzjerskie, a także wiele innych. Trudno o lepszą propozycję dla tych, którzy żyją w ciągłym biegu. Mając wszystko „pod ręką” można zaoszczędzić sporą ilość cennego czasu. Jest to również udogodnienie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą swobodnie przemieszczać się po mieście.

Nowe osiedla zwykle nie posiadają jeszcze zbyt dużej liczny punktów użyteczności publicznej. Trzeba jednak pamiętać, że w najbliższych latach będą one rozbudowywane, tak aby standard życia mieszkańców znajdował się na najwyższym poziomie.

Wady osiedli zamkniętych

Faktem jest, że osiedla zamknięte mają o wiele więcej zalet niż wad, jednak należy poznać również ich minusy. Oczywiście nie dla każdego są one znaczące. 

Ograniczenie prywatności

Systemy bezpieczeństwa poprawiają poziom bezpieczeństwa życia, ale ograniczają prywatność. Kamery śledzą każdy ruch mieszkańców. Zaproszenie goście muszą liczyć się z koniecznością pokonania licznych barier, więc dotarcie do celu jest nieco trudniejsze. W niektórych obiektach konieczne jest zgłoszenie wizyty na recepcji. Osoby oczekujące ponadprzeciętnej swobody mogą czuć niezadowolenie.

Wyższa skłonność do izolacji

Prężnie rozwijające się osiedla zamknięte mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiej psychiki. Szczególnie osoby starsze wykazują wyższą skłonność do izolacji – korzystają wyłącznie z obiektów znajdujących się w pobliżu, a relacje nawiązują jedynie z sąsiadami. Budowanie małej wspólnoty nie jest niczym złym, o ile nie zaburza funkcjonowania w społeczeństwie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij