Dom z bali – funkcjonalny, ekologiczny i przytulny

Drewno staje się jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych, a domy z bali znajdują sobie coraz więcej zwolenników, nie tylko w górach, ale także w dużych miastach. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i pod wieloma względami dom z bali jest bardziej praktyczny niż tradycyjny dom murowany.

Domy z bali to już nie tylko domki letniskowe czy budynki na potrzeby restauracji czy góralskiej karczmy, ale w pełni funkcjonalne domy całoroczne. Wbrew pozorom domki z bali nie spotyka się tylko na Podhalu, ale w całej Polsce. Przeglądając domy na sprzedaż – Warszawa, widać, że są one równie popularne także w stolicy. Taki dom ma wiele zalet, stosunkowo szybko się go buduje, jest ekologiczny, a w dodatku charakteryzuje się ciekawym, oryginalnym wyglądem.

Jak wybudować dom z bali?

Po pierwsze, trzeba zacząć od odpowiedniego wyboru drewna, a potem właściwie go zabezpieczyć. Najważniejszy element konstrukcji domu to szczelne złączenie bali ze sobą. Bale muszą być wcześniej przygotowane na wymiar i odpowiednio obrobione, a następnie ułożone zgodnie z projektem. Dom z bali musi też posiadać odpowiednią izolację, najczęściej wykorzystuje się do tego wełnę mineralną. Dzięki temu dom z bala jest chroniony przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Aby domy z bali były solidne, ważne będzie zastosowanie materiałów wysokiej jakości, a tym samym jak najwyższej jakości drewna. Im lepsze drewno, tym lepiej. Do budowy domu z bali najlepiej jest używać bale świerkowe czy jodłowe, a także modrzewiowe. Mają one odpowiednią twardość, a także nie będą tak łatwo nasiąkać wodę jak np. bale sosnowe. Takie drewno będzie jednak droższe, a dodatkowo jest trudniej dostępne. Budując dom z bali, warto zdecydować się na bale klejone zamiast litych. Będą one droższe, ale też mniej podane na odkształcenia, zapewnią lepszą szczelność budynku, a także pozwolą na bardziej precyzyjne połączenie bali ze sobą. Zaletą bali litych jest z kolei to, że są one bardziej efektowne. Specyficzna konstrukcja domu z bali wymusza pewne ograniczenia w planowaniu przestrzeni, gdyż konieczne będzie wykonanie słupów podporowych wnętrza co ok. 4 metry.

Dom z bali. Jakie ma zalety?

Po pierwsze domy z bali są bardzo trwałe, a odpowiednio wybudowane, nie wymagają dodatkowego ocieplenia. Drewno to materiał o doskonałych parametrach termoizolacyjnych. Bale muszą być jednak solidnie wykonane, a dom postawiony przez specjalistę, który ma doświadczenie w budowaniu domów z bali i wie, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Bardzo ważna jest tutaj precyzja wykonania. Dodatkowo domy z bali buduje się szybciej niż klasyczne domy murowane, a prac nie trzeba przerywać w okresie zimowym, domy z bala można więc stawiać przez cały rok. Taki dom łatwo też potem wykończyć. Gotowy dom można postawić nawet w miesiąc. Domy z bali są również bardzo ekologiczne, buduje się je więc z troską o środowisko naturalne. Dodatkowo zapewniają specjalny mikroklimat, który pozytywnie wypływa na organizm. Drewno absorbuje też szkodliwe substancje z otoczenia. Jest bardzo trwałym i odpornym materiałem budowlanym, a także jest niezwykle eleganckie i bardzo korzystnie wpływa na ogólny wygląd domu. Wbrew pozorom dom z bali wcale nie jest bardziej narażony na ryzyko pożaru niż domy tradycyjne. Bale są obrabiane tak, aby były jak najbardziej gładkie i tym samym powodowały, że ewentualne płomienie się po nich ślizgają. Dodatkowo bale używane do budowy domu są impregnowane środkami zwiększającymi ogniotrwałość.

Domy drewniane wykonane z bali wyróżniają się oryginalnym wyglądem i niepowtarzalną stylistyką, a także wyjątkowym przytulnym charakterem. Dom można zaprojektować zgodnie ze swoim pomysłem, preferencjami i potrzebami lub skorzystać z gotowego projektu. Na rynku jest już coraz więcej architektów, którzy specjalizują się w projektach domów z bali.

Ile kosztuje dom z bali?

Domy drewniane będą tańsze od tradycyjnych murowanych, gdyż niższy będzie koszt ich postawienia oraz cena materiału. Domy z bali na sprzedaż to koszt ok. 2500 zł za m kw. Patrząc na domy z bali góralskie – cennik, widać, że dokładna kwota zależy jednak od lokalizacji, metrażu, a także rodzaju użytego drewna czy sposobu konstrukcji. Finalny koszt zależy też od wykończenia domu, sposobu wykonania ścian działowych czy grubości użytych bali. Gotowe domy z bali to nie tylko pomysł na całoroczny dom do zamieszkania, ale też np. domek letniskowy albo domek do wynajęcia jako świetny sposób na inwestycję. W domu z bali można zastosować zarówno nowoczesne rozwiązania, jak np. panele fotowoltaiczne, jak i postawić na tradycyjny wygląd i wyposażenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij