nowoczesna kuchnia

Kuchnia na miarę XXI wieku – jak ją urządzić?

Nowoczesna kuchnia to już nie tylko miejsce, w którym przyrządzamy posiłek, ale często rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi dzięki zastosowaniu otwartej przestrzeni połączonej z innymi wydzielonymi segmentami na salon czy jadalnię. Takie loftowe wnętrze prezentuje się niezwykle efektownie, zwłaszcza, jeśli dobierzemy do niego meble kuchenne na wysoki połysk. Zatem warto postawić sobie pytanie, jak urządzić kuchnię na miarę XXI wieku?

Wykończenie ścian i podług – jakie materiały wybrać?

Nowoczesna kuchnia powinna być nietuzinkowo wykończona, zatem klasyczne malowanie ścian raczej się nie sprawdzi. Trzeba również zastanowić się, co ma znajdować się pomiędzy wiszącymi i stojącymi szafkami. Może to być rzecz jasna płyta szklana, która doskonale sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach. Można również postawić na płytki kamienne, oczywiście odpowiednio zaimpregnowane, które obok betonu dekoracyjnego sprawdzą się do wykończenia wnętrza kuchni w industrialnym stylu. Kolejnym ciekawym wyborem mogą być forniry, czyli kamienne tapety, którymi można również okleić część frontów meblowych. Sprawdzi się również minimalistyczna tapeta z włókna szklanego w połączeniu z płytkami gresowymi lub lvt, imitującymi różne materiały.

Kuchnie na wymiar – zabudowa aż po sufit

modernistyczna kuchniaGeneralnie w nowoczesnej kuchni można spotkać dwa rodzaje zabudowy pod sufit lub z wyspą kuchenną, w literę „U”. Zabudowa pod sufit sprawdza się zwłaszcza na małej przestrzeni. Zatem, jeśli kąt wydzielony na kuchnię na otwartej przestrzeni jest niewielki, to nie pozostaje nam nic innego jak wykorzystać go w 100%. Taka zabudowa wcale nie jest niewygodna, a wręcz przeciwnie. Kuchnie mogą być utrzymane w wysokim połysku lub matowe. Wybierając pierwszą opcję można optycznie powiększyć przestrzeń. Trzeba jedna pamiętać, że foliowane meble są efektowne, jednak łatwo się brudzą, zatem musimy się liczyć nawet z codziennym czyszczeniem szafek, jeśli gotujemy każdego dnia. Taka kuchnia sprawdza się zwłaszcza u osób, które do kuchni wpadają mimochodem i przygotowują posiłki na szybko, z półproduktów. Oczywiście, jeśli chodzi o materiał, taka kuchnia powinna być wykonana z płyty mdf pokrytej folią PCV. Warto wybierać meble dwukolorowe, co znacząco urozmaica design. Ciemne szafki dolne i jasne górne mogą uczynić przestrzeń jakby wyższą. Odwrotny efekt uzyska się stosując ciemne wybarwienie szafek wiszących.

Warto stawiać na kontrasty

wykończenie kuchniKuchnie na wymiar na miarę XXI wieku powinny odznaczać się kontrastującymi barwami bądź użyciem różnych deseni. Można również stosować matowe wykończenie razem z tym błyszczącym. Wszystko po to, aby nigdy nie było nudno. Białe szafki wiszące na wysoki połysk można zestawić z czerwonymi, także utrzymanymi w połysku, tworząc monochromatyczne połączenie wykończenia i kontrastujące barw. Bardzo popularne w nowoczesnych wnętrzach są również kuchnie black and white. Tutaj czarne szafki wiszące i białe stojące lub odwrotnie tworzą bardzo klasyczny, a jednocześnie wprowadzający powiew nowoczesności design. Można zdecydować się na wersję matową i dobrać do niej półwysep, czyli rozkładany blat na wysoki połysk, do którego z łatwością można dobrać nowoczesne tapicerowane, pikowane hokery, tworząc nowoczesną wersję glamour. Do wnętrza kuchni warto wprowadzić również nutę klasyki, dla miłośników stylu hi-tech i kolonialnego doskonałym wyborem będzie swoista hybryda frontów meblowych, gdzie rysunek drewna w wysokim połysku połączony jest z matową czernią lub odwrotnie. Takie wnętrze intryguje i inspiruje. Oczywiście wszystkie meble kuchenne w takiej stylizacji pozbawione są uchwytów i stawia się na minimalistyczne frezowania.

Wyspa kuchenna podstawą dużej przestrzeni

Tam, gdzie kuchnia nie jest zaadaptowana we wnęce i od razu widoczna na otwartej przestrzeni mieszkania warto poza linią efektownych kuchennych mebli w zabudowie postawić na wyspę kuchenną. Może być ona elementem oddzielającym i jednocześnie łączącym pozostałą część mieszkania z kuchnią. Wyspa kuchenna o bryłowej formie, jest dodatkową przestrzenią z szafkami i szufladami, na której poza dużym blatem można zainstalować również kuchenkę. W nowoczesnej kuchni warto postawić na minimalistyczną płytę indukcyjną. Przestrzeń z blatem roboczym może być od strony jadalnianej czy też salonowej wyposażona w wysokie stołki barowe, które pozwolą uczestniczyć gościom w przygotowaniu posiłków.

Kuchnia na miarę XXI wielu powinna być nie tylko efektowna, ale również funkcjonalna. Dlatego wszystkie rozwiązania należy dopasowywać do kubatury pomieszczenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij