Kocioł gazowy jednofunkcyjny i kocioł gazowy dwufunkcyjny – które urządzenie sprawdzi się w Twoim domu

Kocioł gazowy jednofunkcyjny i kocioł gazowy dwufunkcyjny – które urządzenie sprawdzi się w Twoim domu?

Jedna z najpopularniejszych metod ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody to wykorzystanie kotła gazowego. Wybór ten jest często podyktowany coraz lepszą dostępnością sieci gazowej oraz chęcią wyeliminowania uciążliwej obsługi kotła stałopalnego. Poza tym kocioł gazowy zajmuje niewiele miejsca i często nie wymaga montażu w osobnym pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię. Na rynku polskim jest dostępnych wiele urządzeń gazowych, co z jednej strony daje szerokie możliwości wyboru, a z drugiej strony sprawia, że coraz trudniej podjąć świadomą decyzję.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest kocioł gazowy dwufunkcyjny i kocioł gazowy jednofunkcyjny,
  • jakie są zalety i wady kotła dwufunkcyjnego,
  • jakie korzyści przynosi połączenie kotła gazowego jednofunkcyjnego z zasobnikiem wody,
  • kiedy warto stosować kocioł gazowy dwufunkcyjny, a kiedy jednofunkcyjny?

Często słyszymy, że sformułowania „piec gazowy” i „kocioł gazowy” są używane zamiennie. Słowo piec oznacza jednak urządzenie, w którym ciepło wydzielane w trakcie procesu spalania służy bezpośrednio do ogrzewania pomieszczenia. Przykładem takiego rozwiązania były piece kaflowe stosowane dawniej w poszczególnych pomieszczeniach domów. Nie wymagały one dodatkowego osprzętu i współpracy z grzejnikami. Płomień i spaliny ogrzewały cegłę i kafelki, z których wykonano piec, a te oddawały ciepło do powietrza w pomieszczeniu.

Inaczej jest w przypadku kotła. Nie podgrzewa on bezpośrednio powietrza w pomieszczeniu. Jego zadaniem jest podgrzanie wody, która następnie zasili instalację centralnego ogrzewania. Dopiero przepływ gorącej wody przez grzejniki czy instalację podłogową powoduje oddanie ciepła do pomieszczeń.

Stosowane w naszych domach i mieszkaniach urządzenia gazowe zasilające ciepłą wodą instalację centralnego ogrzewania to zatem kotły gazowe, a nie piece. Jaki kocioł gazowy wybrać w takim razie do domu – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Czym właściwie jest kocioł gazowy jednofunkcyjny i dwufunkcyjny?

Jeśli sugerowalibyśmy się wyłącznie nazwą urządzenia, moglibyśmy dojść do wniosku, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie zastosowanie w domu kotła dwufunkcyjnego. W końcu ma on dwie funkcje, czyli zasilanie instalacji c.o. oraz podgrzewanie wody do mycia. Za to kocioł jednofunkcyjny wydaje się mniej korzystnym rozwiązaniem, ponieważ rzekomo posiada tylko jedną z tych funkcji.

W praktyce oba rodzaje kotłów mają możliwość zarówno zasilenia instalacji centralnego ogrzewania, jak i podgrzewania wody do mycia. Realizują to jednak w różny sposób:

  • kocioł dwufunkcyjny posiada wbudowany wymiennik ciepła do podgrzewania ciepłej wody,
  • kocioł jednofunkcyjny podgrzewa wodę do mycia we współpracy z dodatkowym zbiornikiem, tzw. pojemnościowym podgrzewaczem wody lub zasobnikiem ciepłej wody. Zbiornik ten montuje się poniżej lub obok kotła.

Kocioł dwufunkcyjny (np. ecoTEC plus VCW firmy Vaillant) jest więc urządzeniem, które samodzielnie realizuje obie funkcje (wszystkie elementy systemu są zabudowane wewnątrz kotła). W przypadku kotła jednofunkcyjnego zaś realizacja drugiej funkcji – podgrzewania wody do mycia – odbywa się poza obudową kotła, we współpracy z zasobnikiem.

Wady i zalety kotła dwufunkcyjnego

Kocioł gazowy dwufunkcyjny ma szereg zalet:

  • zajmuje mniej miejsca – czasem ma wielkość zaledwie szafki kuchennej;
  • bardzo niskie ryzyko rozwoju bakterii w wodzie użytkowej wewnątrz kotła – brak zbiornika, w którym zalegałaby większa ilość wody;
  • jest tańszy od zestawu kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem.

To rozwiązanie ma jednak również pewne wady. Najważniejszą z nich jest ograniczona wydajność. Kocioł dwufunkcyjny o szybkości podgrzewania wody 12 l/min nie jest w stanie równolegle zasilać natrysków w dwóch łazienkach czy deszczownicy o przepływie rzędu 15–20 l/min. Nie możemy też równolegle korzystać z ciepłej wody pod prysznicem, gdy druga osoba korzysta z ciepłej wody w kuchni czy drugiej łazience. 

Jedną z wad jest również częsta praca palnika. Kocioł dwufunkcyjny musi włączać pompę, palnik itd. za każdym razem, gdy korzystamy z ciepłej wody. Choćby było to jedynie opłukanie rąk lub pojedynczego naczynia, i tak kocioł zawsze musi się uruchomić lub przełączyć z trybu ogrzewania pomieszczeń w tryb przygotowania ciepłej wody. Duża liczba cykli pracy w każdym dniu przekłada się na żywotność kotła.

Kolejną niedogodnością jest brak możliwości podłączenia cyrkulacji ciepłej wody. W wielu domach, z uwagi na znaczną rozległość instalacji ciepłej wody, niezbędne jest zastosowanie tzw. obiegu cyrkulacji ciepłej wody. Pozwala ona w wybranych godzinach uzyskać ciągły przepływ ciepłej wody w rurach. Dzięki temu po odkręceniu kranu mamy od razu do dyspozycji ciepłą wodę. Niestety, tego rozwiązania nie można stosować w połączeniu z kotłem dwufunkcyjnym. Nie posiada on żadnego zapasu ciepłej wody i w trakcie cyrkulacji musiałby stale podgrzewać wodę do mycia kosztem ogrzewania instalacji c.o.

Wady i zalety kotła jednofunkcyjnego

Kocioł jednofunkcyjny, w zestawie z pojemnościowym podgrzewaczem wody, to szereg korzyści:

  • wysoka wydajność. Dzięki magazynowaniu energii w zasobniku ciepłej wody można równolegle korzystać z kilku punktów poboru ciepłej wody, np. natrysków w dwóch łazienkach czy odbiornika c.w.u. o wysokim przepływie wody, np. deszczownicy czy wanny o dużej pojemności. Wszystko jest kwestią doboru odpowiedniej pojemności zasobnika;
  • swobodna możliwość podłączenia cyrkulacji ciepłej wody. Duża pojemność cieplna zasobnika sprawia, że w trakcie cyrkulacji ciepłej wody kocioł nie musi cały czas pracować. Palnik zostanie uruchomiony, gdy temperatura wody w zasobniku spadnie o 5–10 K w stosunku do ustawionej wartości;
  • brak nagłych wahań temperatury również w przypadku równoległego korzystania z kilku punktów w budynku.

Istnieją jednak również pewne ograniczenia. Kocioł jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem zajmie większą powierzchnię w pomieszczeniu. Ponadto ryzyko rozwoju bakterii termofilnych w wodzie użytkowej jest w tym przypadku wyższe. Dwa urządzenia będą także kosztować więcej niż jeden kocioł dwufunkcyjny.

Kiedy warto stosować kocioł gazowy dwufunkcyjny, a kiedy kocioł jednofunkcyjny?

Kocioł dwufunkcyjny stosujemy wszędzie tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca, a wymagany przepływ ciepłej wody nie przekracza 10–12 l/min. Będą to więc mieszkania wyposażone w kuchnię i jedną łazienkę. Najlepiej, by oba te pomieszczenia sąsiadowały ze sobą, a kocioł był zamontowany w jednym z nich. Dzięki temu czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu będzie znaczenie krótszy niż w przypadku umieszczenia kotła w odległym pomieszczeniu.

Kotła dwufunkcyjnego unika się w domach wyposażonych w kilka łazienek lub deszczownicę o dużym przepływie czy wannę o dużej pojemności oraz w przypadku zastosowania instalacji cyrkulacji ciepłej wody.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny, np. ecoTECH plus VC z zasobnikiem ciepłej wody uniSTOR, stosujemy wszędzie tam, gdzie oczekuje się wysokiej wydajności i długiej żywotności kotła. Przede wszystkim chodzi o budynki z kilkoma łazienkami, wyposażone w deszczownicę lub wannę o dużej pojemności i w instalację cyrkulacji ciepłej wody.

Aby dowiedzieć się więcej o gazowych urządzeniach grzewczych, zajrzyj na stronę marki Vaillant.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij