Jak przygotować dziecku kącik wypoczynku? Poznaj nasze sprawdzone rady!

Każdy pokój dziecka powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim ergonomiczny. Oczywiście nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego niezależnie czy kupuje się meble, łóżko czy akcesoria, należy wybierać takie, które są wykonane z nietoksycznych materiałów. Każdy pokój powinien być podzielony na konkretne strefy, o ile kącik zabawy jest łatwy do przygotowania, gdyż wystarczy tylko mata i zabawki, tak wielu rodzicom najtrudniej jest przygotować kącik wypoczynku. Dlatego postanowiliśmy Wam pomóc i przygotowaliśmy dla Was kilka rad, jak tego dokonać. Już teraz zdradzimy Wam, że niezbędne będą koce dla dzieci.

Zadbaj o właściwą oprawę

Warto wiedzieć, że kącik wypoczynku nie ma związku ze strefą snu, gdzie znajduje się łóżko. Bardziej chodzi o miejsce, gdzie dziecko może usiąść i chwilę odpocząć od męczącej zabawy albo zdrzemnąć się. Każdy rodzic małego dziecka wie, że potrafią one zasnąć wszędzie, poza swoim łóżkiem, dlatego gdy zbliża się pora drzemki zamiast próbować koniecznie ułożyć dziecko w łóżku, lepiej przygotować odpowiednią strefę wypoczynku. Zgodnie ze szkołą Montessori taka strefa może znajdować się nie tylko w pokoju dziecka, ale także w salonie. Na samym początku warto zadbać o jej odpowiednią oprawę. Warto pamiętać, że powinna znajdować się w miejscu, gdzie kolorystyka ścian jest stosunkowo neutralna, gdyż takie kolory najbardziej sprzyjają relaksowi. Warto postawić na subtelne szarości, pudrowe wykończenie, bądź też delikatne błękity czy róże.

Wygoda na miarę oczekiwań dziecka

Bardzo ważne jest zapewnienie maksimum wygody. Tutaj możliwości jest kilka i w przypadku każdej z nich niezbędny będzie koc dla dziecka. Można w tym miejscu umieścić rozkładany fotel. Jeżeli nie macie na to przestrzeni, to wystarczy wybrać mały materac bądź też grubszą matę, a na niej ułożyć koce dla dzieci. Wystarczy jeszcze mała poduszka i już dziecko będzie mogło odpocząć czy zdrzemnąć się przed dalszym poznawaniem świata. Pamiętajcie, aby wybierać koce z bezpiecznych materiałów, które świetnie ogrzewają, a jednocześnie są bardzo miękkie i delikatne dla skóry malucha.

W strefie wypoczynku powinny znaleźć się przytulanki

Oczywiście strefa relaksu powinna wywoływać u dziecka jak najbardziej przyjemne skojarzenia. Zatem absolutnie nie należy zmuszać malucha do drzemek w niej. Na samym początku można się także z nim położyć, co pomoże mu zasnąć. Oczywiście warto umieścić tam zabawki, byle nie za dużo. Nie wszystkie się sprawdzą. Należy wybierać tylko miękkie przytulanki, o które dziecko się nie uderzy. Wystarczą tylko dwa ulubione misie, do których może się przytulić. Obok warto także ułożyć książeczki, które można poczytać dziecku. Warto tutaj pamiętać, aby to ono wybierało sobie bajeczkę, którą akurat chce usłyszeć.

Namiot tipi to dobre rozwiązanie

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w tej strefie także namiotu tipi, który dzieci wprost uwielbiają. Mogą tam wkładać swoje ulubione pluszaki czy także przygotowywać je do drzemki. Warto tutaj pamiętać o jednej rzeczy. Jeżeli dziecko traktuje tipi jako element zabawy, to takie rozwiązanie w strefie relaksu absolutnie się nie sprawdzi, gdyż będzie tylko i wyłącznie rozpraszać. Można dodatkowo otoczyć to miejsce kilkoma poduszkami, ale trzeba tutaj pamiętać, że to, co wygodne dla dorosłych, niekoniecznie sprawdza się dla dzieci. Zatem nadmiar poduszek może raczej przeszkadzać niż pomagać.

Przydatne rady dla rodziców

Już wiecie jak stworzyć kącik wypoczynku dla dziecka. Mamy dla Was jeszcze jedną ważną radę, a mianowicie pamiętajcie, aby kierować się odpowiednią rutyną. Wcale nie jest to takie skomplikowane. Wystarczy tylko pamiętać, aby o podobnej godzinie usypiać malucha. Następnie zawsze przed spaniem powtarzać te same czynności, np. jedna bajka, napicie się mleka lub wody itp.

Przygotowanie kąciku wypoczynku dla dziecka jest bardzo ważne. Dzięki temu może odpocząć, a jednocześnie Ty zawsze możesz mieć je na oku. To również lepszy sposób na skłonienie dziecka do codziennych drzemek, które jeszcze są mu potrzebne, niż kładzenie go do łóżka, kiedy nie ma na to ochoty.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij