Jakie zamki warto zamontować w drzwiach wejściowych?

Jakie zamki warto zamontować w drzwiach wejściowych?

Decydując się na wymianę zamka w drzwiach z całą pewnością warto zrobić dokładne rozeznanie na rynku. Są na nim jednak dostępne bardzo różne rodzaje i modele urządzeń zabezpieczających drzwi. Na które z nich się zdecydować?

Zamek do drzwi – jakie są rodzaje?

Podstawowym zadaniem zamka do drzwi jest ochrona domu przed włamywaczami. Urządzenie zamontowane w drzwiach ma zatem zapewnić bezpieczeństwo domownikom oraz zabezpieczyć ich mienie przed kradzieżą. Na rynku dostępnych jest jednak wiele rodzajów zamków do drzwi zewnętrznych. Wśród nich wyróżnia się zamki wpuszczane, zamki nawierzchniowe oraz zamki wielopunktowe.

Zamek wpuszczany montowane jest wewnątrz drzwi i są one scalone ze stolarką drzwiową. Zamki wielopunktowe, zwane także zamkami skrzynkowymi, posiadają kilka rygli umieszonych w drzwiach pionowo i poziomo oraz dodatkowe ryglowanie w progu. Ten rodzaj zamków jest najbardziej odporny na włamania, jednak warto wybierać zamki, które posiadają minimum 7-8 rygli. Z kolei zamki nawierzchniowe są zamkami zewnętrznymi, które instaluje się na skrzydle od wejściowej strony drzwi, a otwiera się je za od strony domu za pomocą zasuwy bądź gałki. Zazwyczaj pełnią one rolę dodatkowego zabezpieczenia.

Oprócz tego zamki można podzielić ze względu na sposób kodowania na zamki mechaniczne oraz elektroniczne. W pierwszym przypadku zamknięcie zamka powoduje przesunięcie rygla, co jest efektem przekręcenia klucza. Zamki elektroniczne są bardziej zaawansowane, a do ich zamykania nie używa się klucza, a np. karty lub specjalnego kodu.

Jak dobrać zamek do drzwi?

Jeśli potrzebna jest nam wymiana zamków w drzwiach, konieczne jest także dobranie odpowiedniego mechanizmu zamkowego. Bardzo istotne jest, aby uwzględnić różnorodne uwarunkowania w miejscu montażu, takie jak wymiar otworu przeznaczonego na zamek, grubość drzwi oraz kierunek ich otwierania, a także materiał wykonania, wagę i konstrukcję drzwi. Należy także zwrócić uwagę na parametry techniczne, w tym na klasę odporności na włamanie. Najlepszym rozwiązaniem są zamki antywłamaniowe klasy C posiadające odpowiednie atesty wydawane przez niezależne instytucje badawcze.

Komu powierzyć wymianę zamka w drzwiach?

Wybór zamka do drzwi nie zawsze jest prosty, szczególnie jeśli nie posiadamy wiedzy technicznej w tym zakresie. Równie skomplikowany może okazać się montaż nowego zamka, dlatego do tego rodzaju zadań warto wezwać profesjonalnych ślusarzy. Korzystając z usług Pogotowia zamkowego Gliwice, którego pełna oferta oraz najważniejsze informacje znajdują się na stronie https://www.pogotowie-zamkowe-gliwice-24h.pl, zyskuje się kompleksową opiekę zarówno pod względem doboru odpowiedniego zamka, jak i jego profesjonalnej instalacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij