Jak żyć w stylu eko. Porady w ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Warstwy Ozonowej
W 1987 r. społeczność międzynarodowa zaalarmowana faktem powstawania coraz większej dziury ozonowej rozpoczęła zintensyfikowane działania mające chronić planetę przed jej dalszym powiększaniem się, a tym samym przedostawaniem się do atmosfery szkodliwego promieniowania. Ten cel udało się poniekąd osiągnąć i choć wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii ochrony klimatu, to naukowcy odnotowali w ostatnich latach, że dzięki zakazowi używania freonów w przemyśle, choćby chłodziarkach czy dezodorantach, warstwa ozonowa zaczyna się odbudowywać. Warto więc poznać porady, jak żyć w stylu eko, w ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Warstwy Ozonowej, który miał miejsce 16 września.
Warstwa ozonowa to nie wszystko, bo teraz dużym problemem są gazy cieplarniane
Choć zmniejszenie się dziury ozonowej i prawdopodobny scenariusz, że zniknie ona za 50 lat jest bardzo optymistyczny, to jednak to nie jedyny problem, z jakim boryka się nasza planeta. Największym jest obecnie ocieplanie się klimatu związane z działalnością człowieka i emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Działalność fabryk, stosowanie paliw stałych do ogrzewania, nadmierne korzystanie z energii elektrycznej związane z wszechobecną cyfryzacją i przeniesieniem życia do cyber przestrzeni sprawiają, że topnieją lodowce i coraz częściej słyszymy o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych takich jak pożary czy powodzie, a także huragany i tornada. Te ostatnie występować zaczęły nawet w rejonach świata, gdzie do tej pory się nie pojawiały, a wszystko to związane jest ze zmianami klimatu, których sami jesteśmy przyczyną. Co zatem możemy zrobić?
Zrezygnuj z tradycyjnych żarówek, a także świetlówek – wybierz eko świetlówki LED i eko żarówki LED
Bardzo wiele osób mimo tego, że tradycyjne żarówki zostały wycofane w 2012 r. ciągle z nich korzysta, ponieważ przed wycofaniem z rynku zdążyli zgromadzić spore zapasy, tak jakby szykowali się na wojnę. Takie żarówki pobierają mnóstwo prądu, a tym samym emitują bardzo dużo dwutlenku węgla do atmosfery. Emisję można ograniczyć zamieniając stare żarówki czy nawet świetlówki na nowoczesne źródła światła LED. Warto wiedzieć, że świetlówki LED mogą być nawet o 70% bardziej energooszczędne od modeli tradycyjnych. Gwarantują lepszy strumień światła przy znacznie mniejszym poborze energii. Jednak nawet stosowanie eko świetlówek LED czy eko żarówek LED trzeba ograniczać. Warto wiedzieć, że wyłączenie w ciągu dnia 5 żarówek 60 W na 4 godziny zapewnia zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery rocznie o 270 kg. Zatem akcja godzina dla Ziemi ma głęboki sens i warto stosować ją nie tylko jednorazowo, ale w miarę możliwości każdego dnia. Duże znaczenie ma również wyłączanie wszelkich sprzętów w nocy i nie pozostawianie ich np. w trybie czuwania. Gdyby każdy postępował w ten sposób można by znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla.
Kupując nowy samochód wybierz hybrydowy, zamień transport własny na publiczny
Za emisję szkodliwych gazów do atmosfery odpowiedzialne są także wszelkie pojazdy spalinowe. Warto więc stawiać na nowe technologie, czyli samochody hybrydowe. Oczywiście to także nie jest idealne rozwiązanie, wszak ładowanie takiego samochodu wymaga sporej ilości energii elektrycznej, zatem my rekomendujemy ograniczenie jazdy samochodem na rzecz transportu publicznego. Wiadomo, że to tylko kropla w morzu, wszak są jeszcze liczne działające fabryki, które to są największymi trucicielami, ale jednak od czegoś warto zacząć. Jeszcze lepiej jest przesiąść się na tradycyjny rower, wszak nie wydziela on spalin, ale i nie wymaga ładowania.
Zamień źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne
Kolejnym krokiem na drodze do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla jest zamiana starych pieców na bardziej ekologiczne kotły grzewcze. Tu najbardziej polecane są kotły kondensacyjne na gaz i to zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorstwom. Jeszcze lepiej jest wybrać zasilanie odnawialnymi źródłami energii.
Warto jeszcze nadmienić, że istotne znaczenie ma stosowanie sprzętu elektronicznego o wysokiej sprawności energetycznej i ograniczenie korzystanie z niego na rzecz rozrywek „unplugged”. Choć prąd jest nam do życia niezbędny, to jednak od czasu do czasu możemy ograniczyć jego zużycie.