Ile kosztuje montaż klimatyzacji w firmie?

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w firmie?

Jeśli przygotowujemy się do założenia klimatyzacji w naszej firmie, musimy pod uwagę wziąć koszt nie tylko samego urządzenia, ale również jego montażu. Często zdarza się, że nie jest on dla nas jednoznaczny od samego początku. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że montaż klimatyzacji nie jest zadaniem prostym. Nie jest to bowiem jedynie przymocowanie urządzenia do ściany, sufitu bądź wnęki okiennej. Szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się na system klimatyzacji, który jest dość skomplikowany. Złym pomysłem jest próba zaoszczędzenia i zamontowanie urządzenia samemu. Może się bowiem okazać, że bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia jedynie uszkodzimy urządzenie.

Jaka jest cena montażu klimatyzacji w firmie?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie niestety nie istnieje. Rzadko, kiedy możemy spotkać się z konkretnym cennikiem tego typu usług. Dlaczego? Ponieważ na koszt tej usługi składa się wiele elementów, dlatego często podawane są jedynie orientacyjne ceny wykonania tej usługi.

Profesjonaliści zazwyczaj proponują swoim klientom wykonanie wstępnej wyceny prac, jakie będą musieli wykonać. W efekcie analizie poddana zostaje nie tylko sama specyfika wybranego urządzenia, ale również miejsce w firmie, gdzie klimatyzacja ma zostać zamontowana. Dzięki temu fachowcy są w stanie bardziej precyzyjnie określić, na jakie koszty powinien przygotować się właściciel firmy. W zależności od czynników montaż klimatyzacji w biurze waha się od 1000 zł w małym pomieszczeniu do ponad 2000 zł w biurach o większej powierzchni. W przypadku dużych obiektów koszt ten będzie oczywiście proporcjonalnie rósł. Co ważne, w tej cenie znajduje się nie tylko sam koszt usługi, ale również koszty potrzebnych narzędzi oraz co ważne materiałów, o które nie powinniśmy się już martwić.

Jakie czynniki wpływają na koszt montażu klimatyzacji?

Początkowa wycena, jaka zostaje przeprowadzona przez instalatora, powinna wskazać nam najważniejsze czynniki, które będą miały wpływ na końcową cenę wykonania usługi. Oczywiście najważniejszym z nich będzie specyfika samego sprzętu, który zdecydowaliśmy się zakupić. Pamiętajmy o tym, że w sytuacji, gdy urządzenie jest złej jakości lub może stwarzać niebezpieczeństwo, profesjonalista ma prawo odmówić dokonania montażu tego rodzaju sprzętu. Wpływ na to ma fakt, że w przypadku urządzenia wykonanego ze złej jakości materiałów, niektóre elementy mogą ulec uszkodzeniu, co nie będzie winą montera.

Nie mniej ważna jest również specyfika montażu. Może zdarzyć się sytuacja, w której konieczne będzie wykonanie specjalnego rusztowania lub użycie podnośnika. W takim przypadku koszt montażu zdecydowanie wzrośnie. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kucia ścian oraz maskowania elementów klimatyzacji. Czynniki te znacząco podnoszą koszt wykonania całej usługi. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest integracja klimatyzacji z innymi systemami, które już działają w firmie. Jednym z takich systemów jest na przykład wentylacja.

Najważniejsze czynniki wpływające na cenę

Największy wpływ na ostateczną cenę usługi montażu klimatyzacji ma odległość, jaka występuje pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. Jest to bardzo istotne, ponieważ od tego zależy, jaka długość będzie potrzebna do wykonania instalacji zarówno miedzianej, jak i elektrycznej. Jeśli odległość jest większa niż 10 metrów, cena usługi zazwyczaj będzie wyższa niż 2000 zł. Cena wzrośnie również w przypadku, gdy zdecydujemy się na montaż urządzenia, który składa się nie z jednej, a z kilku jednostek zewnętrznych tzw. multisplit. Koszt takiego montażu rozwiązania to koszt około 10 000 zł.

1. Czas wykonania montażu

Co ciekawe, czas wykonania usługi również ma wpływ na końcową cenę jej wykonania. Dlaczego? Ponieważ duża odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną determinuje konieczność kucia ścian, montażu rusztowania, wynajęcia podnośników, a wszystko to zdecydowanie wydłuża czas realizacji usługi. Z kolei to wymusza na firmie realizującej usługę zaangażowanie większej ilości fachowców, którym należy się wynagrodzenie za pracę lub np. wypożyczenie i obsługę maszyny.

To jak długo trwa montaż klimatyzacji w firmie, w dużej mierze zależy również od wielu czynników, które podobne są do tych, jakie determinują cenę usługi. Zazwyczaj czas jej wykonania trwa od 6 do 10 godzin. Prace związane są z dużym hałasem szczególnie w momencie kucia ścian oraz z zabrudzeniami. Z tego powodu warto zaplanować pracę na dzień wolny od pracy lub zorganizować ją tak, aby montaż nie utrudniał pracownikom wykonywania swoich obowiązków.

2. Stopień trudności montażu

Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż klimatyzacji monoblokowej, wykonanie usługi nie będzie skomplikowane, dzięki temu czas jej wykonania będzie krótki i będzie ona relatywnie tania. Sytuacja ulega skomplikowaniu w momencie, gdy pragniemy zamontować multisplit oraz wtedy, gdy odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną są duże. Takie przypadki wiążą się z koniecznością kucia ścian oraz wykonania specjalnych rusztowań. Co ważne, aby prace przebiegały prawidłowo i bezpiecznie monterzy są zobowiązani również do użytkowania specjalistycznych narzędzi oraz materiałów.

3. Zamaskowanie klimatyzacji po jej montażu

Często zależy nam nie tylko na tym, aby klimatyzacja w firmie była sprawna i wydajna, ale również estetyczna. Szczególnie w przypadku firm, które w swojej siedzibie obsługują klientów. Wystające kable, podłączenia lub inne elementy, mogą zniechęcać klienta i wpływać bardzo negatywnie na wystrój i prezentację firmy. Z tego powodu poza odpowiednim montażem ważny jest również proces maskowania klimatyzacji. Odbywa się to poprzez schowanie kabli w ścianie oraz użycie specjalnie do tego przeznaczonych maskownic. Wpływa to jednak nie tylko na czas, ale również na koszt montażu klimatyzacji.

Wszystkie te czynniki finalnie mogą spowodować, że koszt usługi będzie wysoki. Warto więc dobrze zastanowić się, czy istnieje możliwość jej obniżenia. Dobrym sposobem na to, jest zakup klimatyzatora razem z pakietem usługi montażu w tej samej firmie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij