Jak znaleźć instalatora pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które zaczęły zyskiwać na popularności ok. 2 lata temu, dlatego może się zdarzyć, że nikt z Twoich znajomych nie instalował jeszcze tego urządzenia. W tym przypadku rozwiązaniem może okazać się przegląd ofert na portalach ogłoszeniowych. Swoją uwagę skieruj szczególnie na portale, które pozwolą Ci znaleźć oferty instalatorów z Twojej okolicy. Skorzystanie z usług firm ogólnopolskich lub takich, które działają na dużym terytorium kraju jest często droższe niż skorzystanie z oferty instalatora, prowadzącego swoją działalność gospodarczą.

Co to tak właściwie jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na ogrzewanie domu i wody użytkowej korzystając przy tym w większości z energii odnawialnej. Urządzenie pobiera ciepło z tzw. dolnego źródła ciepła i przekazuje go w kierunku górnego źródła ciepła. Różne typy urządzeń korzystają przy tym z różnych rodzajów dolnych źródeł ciepła.

Pompa ciepła powietrzna pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego. Instalacja tego typu urządzeń nie nastręcza większych problemów instalatorom, bo ogranicza się ona jedynie do fizycznego montażu urządzenia w pobliżu budynku (najczęściej na ścianie) i zbudowania układu chłodniczego pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Należy jednak pamiętać, że urządzenia typu powietrze woda i powietrze powietrze odznaczają się zmienną sprawnością energetyczną w trakcie sezonu. Wynika to rzecz jasna z tego, że temperatura powietrza ulega zmienia się w jego trakcie nawet o kilkadziesiąt stopni.

Urządzenia typu gruntowego korzystają zaś z ciepła zgromadzonego w gruncie. Wykorzystywane są do tego sondy pionowe lub poziome wypełnione solanką lub glikolem. Instalacja tego rodzaju wymiennika jest pracochłonna, wymaga ogromnego doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Z tego też względu montażem tego rodzaju urządzeń zajmuje się zwykle dość wąska grupa instalatorów. Sondy pionowe osadza się w gruncie na głębokości nawet kilkuset metrów. Koszt realizacji może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W zamiast za to otrzymasz dolne źródło ciepła, działające z niemal taką samą sprawnością w trakcie trwania całego sezonu.

Gdzie szukać instalatora?

Rekomendacje znajomych

Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie dobrego instalatora pompy ciepła jest tzw. poczta pantoflowa, czyli rekomendacje i polecenia, które mogą dać Ci znajomi. Daj znać swoim kolegom, że nosisz się z zamiarem realizacji inwestycji, a być może niektórzy z nich będą w stanie posłużyć Ci dobrą radą. Aby nie popełnić błędu postaraj się odróżnić rady teoretyków i “znawców” wszystkich tematów od rad osób, które rzeczywiście zrealizowały wcześniej taką inwestycję i mają coś sensownego do powiedzenia. Bądź też przygotowany na negatywne opinie w stylu: “nie instaluj, bo to się nie opłaca”, “a po co komu pompa ciepła” lub “to nowa niesprawdzona jeszcze technologia”. Zwykle szerzą je właśnie Ci, którzy nie zetknęli się z tematem pomp ciepła w sensie praktycznym.

Konsultując rekomendacje, możesz zapytać znajomych m.in. o:

  • koszt, jakość i terminowość wykonania prac przez instalatora – rzecz jasna będzie Cię interesował jak najniższy koszt przy jak najwyższej jakości prac.
  • koszt eksploatacji pompy ciepła vs. pierwotne założenia – pamiętaj, że będzie Cię interesować ile prądu zużywa pompa ciepła oraz jaki jest koszt regularnych przeglądów i serwisu.

Portale ogłoszeniowe

Pompy ciepła to urządzenia, które zaczęły zyskiwać na popularności ok. 2 lata temu, dlatego może się zdarzyć, że nikt z Twoich znajomych nie instalował jeszcze tego urządzenia. W tym przypadku rozwiązaniem może okazać się przegląd ofert na portalach ogłoszeniowych. Swoją uwagę skieruj szczególnie na portale, które pozwolą Ci znaleźć oferty instalatorów z Twojej okolicy. Skorzystanie z usług firm ogólnopolskich lub takich, które działają na dużym terytorium kraju jest często droższe niż skorzystanie z oferty instalatora, prowadzącego swoją działalność gospodarczą.

Część portali ogłoszeniowych posiada system ocen. Za jego pomocą możesz się zorientować, czy użytkownicy, którzy skorzystali z usług oferenta wcześniej są z niego zadowoleni. Jeżeli portal nie posiada takich ocen poszukaj opinii na temat firmy, wpisując jej nazwę do wyszukiwarki internetowej. Czytając opinie pamiętaj, że część z nich może nie być zweryfikowana – zawsze podchodź do nich z odpowiednią rezerwą. Podejmując decyzję o skorzystaniu z danego usługodawcy, zawsze warto porównać cenę instalacji tego samego modelu urządzenia przez inne firmy. Porównanie ofert kilku firm może dać Ci spore oszczędności.

Wyszukiwarki instalatorów

W Internecie zaczęło pojawiać się w ostatnim czasie sporo portali umożliwiających wyszukanie lokalnego instalatora. Firma instalatorska może utworzyć w ramach takiego portalu profil swojej firmy, publikując zdjęcia z realizacji, oferty cenowe, a nawet udostępniać komentarze swoich klientów. W części przypadków opinie są weryfikowane przez administratora, dzięki czemu wiarygodność informacji publikowanych w ramach profilu jest większa. W przypadku tego rodzaju wyszukiwarek dokładne lokalizacje instalatorów są oznaczone na mapie, dzięki czemu weryfikacja odległości od Twojego miejsca zamieszkania będzie bardzo łatwa.

Czy montaż można zrealizować samodzielnie?

Montaż niektórych typów pomp ciepła możesz przeprowadzić samodzielnie. Jest tak np. w przypadku pomp ciepła typu monoblok, do których instalacji nie są potrzebne specjalne uprawnienia. Te będą potrzebne do montażu urządzeń typu split, które wymagają zbudowania szczelnego połączenia wewnętrznego hydroboxa i zewnętrznego agregatu. Prace tego typu mogą realizować tylko osoby posiadające uprawnienia F-gazowe.

Należy pamiętać, że ze względów podatkowych instalacja pompy ciepła przy użyciu firmy instalatorskiej wcale nie musi być o wiele droższa od zakupu urządzenia i realizacji prac samodzielnie. Realizując prace samodzielnie możesz też popełnić błędy, których efektem będzie obniżenie wydajności pracy urządzenia lub zmniejszenie jego żywotności. Tego typu ryzyka są ograniczone w przypadku skorzystania z doświadczenia specjalisty, który wielokrotnie realizował już takie prace wcześniej. Na kwestie opłacalności usługi kompleksowej dostarczanej przez firmę może wpływać również fakt, że począwszy od 2023 roku kwota podatku VAT przestała być kosztem kwalifikowanym w ramach programu dofinansowań “Czyste Powietrze”. Może to ograniczyć możliwość otrzymania wysokiej dotacji w przypadku samodzielnego zakupu urządzenia, objętego 23%-owym podatkiem VAT.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij