Jak zminimalizować rachunki za prąd dzięki nowoczesnemu oświetleniu?

Jak zminimalizować rachunki za prąd dzięki nowoczesnemu oświetleniu?

Ceny prądu szybują z miesiąca na miesiąc. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i w ten sposób odciążyć domowy budżet. Sposobów jest oczywiście kilka. Jednym z nich jest wymiana starego oświetlenia na nowe. I chociaż wymaga nakładu gotówki, błyskawicznie się zwróci. Na co szczególnie warto postawić?

Wymiana żarówek na LED-y

Pierwszym krokiem do obniżenia rachunków za prąd jest wymiana żarówek na energooszczędne LED-y. Dlaczego? Ponieważ te drugie ograniczają zużycie prądu nawet o 80% w porównaniu z tradycyjnymi. Biorąc pod uwagę, że w Polsce przez kilka miesięcy istnieje konieczność doświetlania pomieszczeń nie tylko wieczorem, ale także w dzień, łatwo domyślić się, że oszczędności będą naprawdę duże. Tym bardziej, że żarówki LED cechują się o wiele dłuższą żywotnością, więc nie wymagają ciągłych wymian. 

Kilka lamp zamiast jednej

W oszczędzaniu na rachunkach za prąd niebagatelną rolę odgrywa również rozmieszczenie oświetlenia. Co to oznacza w praktyce? Jedna, główna lampa sufitowa zwykle nie daje możliwości odpowiedniego doświetlenia całego pomieszczenia – nawet jeśli jest wyposażona w kilka żarówek o wysokim natężeniu. Z tego względu o wiele lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w oświetlenie wieloźródłowe w postaci lamp ściennych, stołowych i podłogowych. Tym bardziej, że nie zawsze istnieje konieczność mocnego naświetlenia pomieszczenia. Do wieczornego relaksu zupełnie wystarczy nastrojowe światło lampy lub kinkietu

Reflektory – możliwość regulacji kierunku padania światła

Ciekawym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, jest zastosowanie w domach i mieszkaniach reflektorów. Ich zaletą jest ruchoma oprawa, która pozwala skierować wiązkę światła w odpowiednie miejsce w pomieszczeniu i w ten sposób sprawia, że nie ma potrzeby zapalania dodatkowych lamp stołowych czy podłogowych. Przy dużym metrażu wnętrza można też rozważyć zastosowanie szynoprzewodów z kilkoma obwodami światła, pozwalającymi wydzielić w nim poszczególne strefy.

Czujniki ruchu – rozwiązanie dla zapominalskich

Osoby, które chcą zmniejszyć rachunki za prąd, powinny także pamiętać o gaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nie ma domowników. Jest to o tyle trudne, że pamięć bywa zawodna, z kolei licznik energii elektrycznej nie zna kompromisów. Z tego względu doskonałym rozwiązaniem może być zainstalowanie czujników ruch. To niewielkie urządzenia, które załączają lampę, kiedy wykryją ruch i zgaszą ją, kiedy domownik oddali się z pomieszczenia. Możliwość regulacji długości świecenia pozwala dopasować ich działanie do indywidualnych potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozważyć montaż osprzętu elektroinstalacyjnego, którym można zarządzać z pomocą aplikacji w smartfonie. W takiej sytuacji, zapalone światło w łazience czy pokoju pod nieobecność domowników stanie się już tylko wspomnieniem.
Tekst powstał przy współpracy z oswietlenie-sklep.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij