Jak naprawić rolety zewnętrzne? Poznajcie szybkie sposoby na małe usterki

Rolety zewnętrzne są niezwykle przydatnymi elementami funkcjonalnymi okien i drzwi tarasowych. Manipulacja nimi następuje kilkaset, a nawet kilka tysięcy razy w ciągu roku. Mogą być opuszczane i zwijane za pomocą zwijacza. Bardzo często stosuje się mechanizm elektryczny, który jest wygodny i można go powiązać z systemem inteligentnego domu. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak naprawić rolety zewnętrzne. Poznajcie sposoby na małe usterki.

Elementy rolety zewnętrznej, które najczęściej ulegają uszkodzeniu

W przypadku rolety zewnętrznej uszkodzeniu ulegają najczęściej elementy ruchome. W końcu każdy mechanizm z czasem może się zużyć, zwłaszcza jeśli jest intensywnie eksploatowany. Warto poznać części, które najczęściej ulegają awarii. Otóż wśród akcesoriów wchodzących w skład rolety zewnętrznej i bardzo narażonych na awarię możemy wymienić: zwijacz, taśmę lub linkę, aretki bądź ślizgi pancerza.

Awaria nr 1: elektryczna roleta zewnętrzna nie podnosi się – poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania

Oczywiście awaria samego mechanizmu podnoszenia jest bardzo częsta, bo przecież to jest skutek, który widzimy najczęściej, ale przyczyn tego, że roleta się nie rozwija może być wiele. Do unieruchomienia rolety może dojść na skutek awarii silnika, uszkodzenia kondensatora rozruchowego, problemu z mechanizmem sterującym. Wymiany kondensatora rozruchowego można dokonać samodzielnie, a koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Przy uszkodzeniu napędu lub mechanizmu sterującego lepiej poprosić o pomoc serwisanta, zwłaszcza jeśli roleta jest jeszcze na gwarancji. Jeśli jest po gwarancji będzie to też lepsza opcja, bo jednak zaoszczędzi się sporo czasu.

Awaria nr 2: nieprawidłowa praca lub niesprawność rolety na skutek nieprawidłowego montażu

Prawdziwym pechem jest gdy już po instalacji roleta zewnętrzna nie działa jak należy bądź w ogóle nie działa. Ale jednak nie jest to taki problem, gdy na montaż mamy także gwarancję. Wtedy ekipa, która wykonała pracę niedokładnie musi wrócić i ponownie zamontować roletę, poprawiając swoje błędy i niedbalstwo. Z takim problemem mamy do czynienia, gdy pomiary rolety zewnętrznej zostały wykonane niedokładnie, nie zachowano pionów i poziomów podczas montażu skrzynki czy prowadnic, niewłaściwie zamontowano elementy rolety. Z taką usterką mamy do czynienia gdy roleta została zamontowana do warstwy ocieplenia. Nawet nieodpowiedni kąt wykonania otworu na linkę lub sznurek może skutkować unieruchomieniem rolety zewnętrznej.

Awaria nr 3: uszkodzenie mechaniczne bądź zerwanie pancerza

W przypadku awarii lub uszkodzenia elementów metalowych rolety można użyć kleju do aluminium. Oczywiście jeśli uszkodzenie jest poważne, to czasem będzie się bardzie opłacała wymiana. Oczywiście trzeba wiedzieć, że odpowiednio zastosowane spoiwo gwarantuje trwałe i niezawodne łączenie, odporne na czynniki zewnętrzne i tak właśnie dzieje się, gdy przeprowadza się klejenie aluminium. Pancerz może być uszkodzony na skutek próby siłowego uruchomienia przymarzniętego elementu. Zdarza się także, że może go uszkodzić uderzenie podczas korzystania z mechanizmu o doniczkę stojącą na parapecie. Absolutnie nie należy nic stawiać na parapecie zewnętrznym, gdy korzysta się z rolet. W końcu dekoracje można umieścić na wewnętrznym parapecie.

Awaria nr 4: zerwana taśma lub linka zwijacza

Jedną z częstszych usterek przy eksploatacji rolet zewnętrznych jest zerwana taśma lub linka zwijacza. Przy wymianie tych elementów na nowe koniecznie trzeba postępować zgodnie z instrukcją producenta. Trzeba bowiem pamiętać, że w zależności od modelu rolety zewnętrznej i rodzaju zwijacza, sposób nawijania taśmy może się różnić. Zerknijcie zatem do instrukcji i wykonajcie wymianę krok po kroku.

Niewielkie usterki można wyeliminować stosunkowo szybko. Na pewno przy wszelkich uszkodzeniach elementów aluminiowych przyda się klej do aluminium. Jeśli awaria jest większa, to lepiej poprosić o pomoc serwis, tym bardziej że z niejedną awarią mieli już do czynienia, a także znają różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami rolet.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij