Okno - wizytówka wnętrza. Sekrety stylowej dekoracji okien.

Okno – wizytówka wnętrza. Sekrety stylowej dekoracji okien.

Okna są obowiązkowym elementem każdego budynku. Pełnią funkcję przede wszystkim praktyczną, mając za zadanie zapewnić dostęp światła słonecznego do pomieszczeń. Mogą również stać piękną dekoracją wnętrza, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Wiele oczywiście zależy od ekspozycji okien – im większe bowiem nasłonecznienie w ciągu dnia, tym bardziej okno powinno być zasłonięte. Dobrze dobrane przesłony okienne mogą jednak stać się prawdziwą dekoracją i nietuzinkowym wykończeniem stylowego wnętrza. Sprawdź, w jaki sposób możesz upiększyć swoje okna.

Jaką funkcję pełnią okna w pomieszczeniu?

Okno w pomieszczeniu pełni szereg różnych funkcji. Jeśli odciąć do niego dostęp, każde wnętrze, niezależnie od jego wielkości, będzie wyglądało ponuro i ciemno. Okno jest źródłem naturalnego światła, tak ważnego dla życia i zdrowego funkcjonowania. Wpadające przez nie światło słonecznego rozjaśnia pomieszczenie, sprawiając że wygląda ono znacznie lepiej. Ilość światła wewnątrz budynku decyduje również o poziomie wilgoci w nim – im więcej światła, tym mniejsza wilgotność powietrza i niższe ryzyko zagrzybienia i zapleśnienia ścian. Światło ociepla wizualnie wnętrze, sprawiając że optycznie wydaje się większe, im bardziej doświetlone pomieszczenie, tym większy komfort termiczny.

Kwestię rozmieszczenia okien w budynku należy przemyśleć już na etapie jego projektowania. Dobrze rozlokowane otwory okienne są gwarancją dostatecznego oświetlenia pomieszczeń. Ilość i rozmieszczenie okien należy zaplanować zgodnie z ekspozycją poszczególnych ścian budynku. Okna salonu, kuchni, czy jadalni najlepiej się sprawdzą w ekspozycji południowej, natomiast okna sypialniane, garderoby, czy gabinety najlepiej będzie ulokować w orientacji północnej lub wschodniej. 

Ozdabiamy okna z pomocą przesłon okiennych

Przesłony okienne mają szereg ważnych zastosowań w pomieszczeniach. Przede wszystkim są niezwykle funkcjonalne, stanowiąc doskonałą ochronę przed wpadającym światłem słonecznym. W łatwy sposób możemy regulować jego ilość w pomieszczeniu. Zastosowanie innowacyjnych tkanin pokrytych specjalną powłoką pomaga bardzo skutecznie odbijać promienie słoneczne, co znacząco podwyższa komfort termiczny wewnątrz budynku. W zależności od żądanego stopnia zaciemnienia pomieszczenia, mamy do wyboru różne grubości splotu tkanin. W pomieszczeniach z północną ekspozycją, w których doskwiera nam zbyt mała ilość światła dziennego, możemy zdecydować się na przesłony okienne o właściwościach transparentnych, które przepuszczają maksymalną ilość światła, przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności mieszkańcom.

Spośród bardzo dużej gamy kolorów, wzorów i faktur tkanin możesz wybrać model, który najbardziej przypadnie do gustu i idealnie wkomponuje się w niemal każde wnętrze. Będąc w sklepie z przesłonami okiennymi, poproś o wzornik produktów, który pomoże podjąć właściwą decyzję. Pamiętaj, że okna jest ważnym elementem wnętrza, ponieważ zajmuje jego znaczną część. Dopasuj przesłonę okna do stylu, w którym wnętrze jest urządzone. Jeśli poszukujesz przesłony do wnętrza w klasycznym stylu albo w stylu vintage, dobrym wyborem będą tradycyjne rolety wolnowiszące lub w kasecie, a także rolety rzymskie, układające się w szlachetny fałdy podczas ich zwijania, czy rolety dzień i noc, dzięki którym bardzo precyzyjnym ustawisz kąt i ilość wpadania światła. W przypadku nowoczesnych wnętrz, przesłony okienne powinny być bardzo stonowane, wtapiające się w minimalistyczny wystrój. Doskonałym wyborem będą rolety zewnętrzne o bardzo futurystycznym designie, czy żaluzje drewniane oraz bambusowe, niezwykle trwałe i nietuzinkowe, a także plisy, łączące w sobie cechy zarówno rolet, jak i żaluzji.

Pomysły na dekoracje okienne

Rolety, żaluzje, czy plisy tworzą znakomitą bazę dekoracyjną okien, jednak to dodatki dopełniają cały zamysł i wieńczą dzieło. Nie pozwól, by okno było nudne, spraw, by stało się prawdziwą ozdobą i wizytówką wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest niewielka hodowla roślin na parapecie. Jeśli jest to sypialnia lub salon, możesz wybrać kwiaty, na przykład storczyki, pamiętaj jednak o dostosowaniu do roślin ilości wpadającego światła. W przypadku parapetu w kuchni lub jadalni, świetnym wyborem będą zioła, które możesz wykorzystywać do przyprawiania potraw. Pamiętaj jednak o odpowiednim dobraniu donic i dopasowaniu ich stylistycznie do wnętrza. Ciekawym pomysłem będą również wazony, misy na owoce i inne wyroby ceramiczne lub gliniane, najlepiej z pracowni artystycznej. Możesz też ustawić ramki ze zdjęciami lub pamiątki z wakacji. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij