antyki

Gdzie szukać antyków, starych mebli, staroci?

Marzy ci się urozmaicenie swoich wnętrz za pomocą antyków, ale nie wiesz, gdzie i jak ich szukać? Bez obaw, podpowiemy, co robić. Tak naprawdę jest wiele miejsc, w których można znaleźć gustowne starocie, trzeba jednak być cierpliwym i zainwestować w poszukiwania sporo czasu, nim upolujesz dla siebie coś specjalnego.

Dlaczego warto kupować antyki?

Czemu stare meble i przedmioty są tak chętnie poszukiwane przez tych, którzy chcą nadać swoim wnętrzom klasy i szyku? W czym są lepsze od zwykłych mebli i dodatków? Powodów jest kilka. Najistotniejszym z nich jest ten, że antyki, co można sprawdzić na https://sprzedajemy.pl/antyki-sztuka-kolekcje/antyki, po prostu lepiej się prezentują. Pochodzą w końcu z czasów, kiedy przykładano dużą wagę do stylu i podchodzono nawet do tego rodzaju sztuki użytkowej z prawdziwie artystycznym wyczuciem. Dlatego można powiedzieć, że antyki po prostu mają duszę, której próżno by szukać wśród nowoczesnych, mało różniących się między sobą mebli.

Z pewnością nadają one wnętrzom unikalnego wyglądu. Prezentują się wyśmienicie, a przy tym nie trzeba się przejmować, kiedy z biegiem lat, co naturalne, przybywać będzie im drobnych zniszczeń i śladów zużycia. To, co w przypadku nowych mebli mogłoby psuć efekt, antykom nadaje dodatkowej patyny starości i staje się elementem ich stylu.

Inną niewątpliwą zaletą antyków jest historia, która za nimi stoi. Takie meble nie są jakimiś bezosobowymi przedmiotami – są świadkami dziejowych wydarzeń, łączącymi nas z poprzednimi pokoleniami.

Antyki mają jednak nie tylko wartość estetyczną i sentymentalną, lecz również tę bardziej wymierną. Chodzi tu oczywiście o wartość finansową. Kupno antycznych mebli przez wielu traktowane jest nie tylko jako okazja nadania swoim wnętrzom wyjątkowego stylu, ale również jako inwestycja. Jest to sposób lokaty kapitału, który jak najbardziej warto wziąć pod uwagę, ponieważ wartość antyków stale rośnie. Można więc mieć praktycznie pewność, że każdy antyk, jaki zostanie zakupiony, uda się po latach sprzedać za droższą cenę.

Rodzina i znajomi

Poszukiwanie antycznych mebli warto rozpocząć od rozpytania bliskich i dalszych krewnych, a także przyjaciół, znajomych, znajomych znajomych, kolegów z pracy – słowem, każdego, kogo się tylko będzie dało. Nawet jeśli początkowo nie Ci się uda w ten sposób niczego znaleźć, to przez samo rozpytywanie dajesz wszystkim znać, że interesuje Cię kwestia antyków. Jeżeli więc za jakiś czas znajdą na strychu wiekowy przedmiot, z którym nie mają co zrobić, będą wiedzieli, do kogo się z tym zwrócić.

Sklepy i antykwariaty

Oczywiście antyków najlepiej szukać w odpowiednich sklepach. Możesz sprawdzić w internecie, czy jakieś tego rodzaju przybytki ze starociami znajdują się w Twojej okolicy. Ale uwaga – wiele z takich sklepów ma dość krótki żywot. Handel takimi przedmiotami to nie jest łatwy biznes do prowadzenia, nieraz więc zdarza się, że właściciel zwinie interes niedługo po otwarciu. Dlatego lepiej najpierw zadzwonić, by upewnić się, że sklep nadal istnieje i ma się dobrze.

Targi staroci

Przechodząc do zasadniczego zagadnienia – gdzie warto prowadzić poszukiwania, aby mieć szansę na znalezienie antyków godnych uwagi? Pośród miejsc często odwiedzanych przez poszukiwaczy stylowych antyków są targi staroci. Czy to dobry punkt zaczepienia?

Trzeba przyznać, że istotnie, trafi się tam czasem na prawdziwą okazję. Jeśli masz dużo czasu i wytrwałości, a do tego dobre oko, może uda Ci się upolować coś naprawdę wyjątkowego. Problem w tym, że taka okazja nie trafia się często. Szanse na to, że znajdziesz coś naprawdę ładnego i to w dodatku w cenie, która nie zrujnuje domowego budżetu, są raczej stosunkowo niewielkie.

Licytacje

Lepszą okazją, by stać się dumnym posiadaczem wartościowych antyków, jest udział w licytacjach. Warto wziąć pod uwagę zarówno te organizowane przez domy aukcyjne jak i urządzane na internetowych platformach.

Niektórzy amatorzy antyków odpuszczają takie okazje, ponieważ wychodzą z założenia, że skoro nie dysponują królewskim budżetem, to z pewnością zostaną przelicytowani. I owszem, jest to dość prawdopodobny scenariusz, jednak może się zdarzyć również, że nie znajdzie się wielu chętnych do zakupu jakiegoś mebla, który zostanie przez Ciebie upatrzony – i właśnie takie okazje trzeba wykorzystywać.

Na co zwrócić uwagę, kupując antyki?

Jedną z dobrych rad przy wybieraniu antyków, jest ta, aby nie zrażać się nieco gorszym stanem danego mebla czy przedmiotu. Jak już tu było wspomniane, ślady użytkowania czy nawet ubytki nadają antykom unikalnego charakteru, świadcząc tym samym o ich bogatej historii.

Chociaż oczywiście tutaj trzeba zdać się też na własne wyczucie. Jeżeli uważasz, że stopień zniszczenia zaszedł zbyt daleko, możesz oddać mebel do renowacji. Opcja ta jest tym bardziej warta rozważenia, że w Polsce koszt tej usługi nie jest jeszcze tak wyśrubowany jak w krajach zachodnich.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij