Bloczek betonowy czy pustak szalunkowy – co wybrać?

Każdy kto kiedykolwiek myślał o budowie nowego domu zapewne wie, że nie jest to takie proste zadanie. Praktycznie w każdym przypadku zawsze zlecamy budowę domu firmie. Wybór firmy nie jest łatwą decyzją do podjęcia, dlatego przy dokonywaniu wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników.

Artykuł powstał we współpracy z firmą BetBlok

Budowa domu

Każda z firm przedstawia nam inne sposoby budowy. Chyba najważniejszą decyzją do pojęcia jest zadecydowanie o tym czego będą wykonane fundamenty i ściany naszego domu. Oczywiście wszystkie te informacje zapisane są w projekcie danego domu, ale mamy też prawo pozmieniać niektóre rzeczy.

Jak wiadomo fundamenty i ściany zewnętrzne są to elementy, które muszą zostać wykonane bardzo solidnie, bo to właśnie te dwie rzeczy utrzymują ciężar całego domu.

Zatem z czego najlepiej jest wykonać ściany zewnętrzne i fundamenty naszego domu, aby były jak najbardziej solidne? Wybrać bloczki betonowe czy pustaki szalunkowe? Bardzo często w jakimś katalogu z domami mamy również podane wszystkie niezbędne informacje jak i z czego ma być wykonany nasz dom, jednak okazuje się, że są to założenia na przeciętnym poziomie, a te rzeczywiste, które przedstawi nam konkretna firma mogą nieco się od nich różnić.

Wniosek, więc z tego taki, że katalogi nie zawsze w pełni odzwierciedlają rzeczywistość. Tak jak już wcześniej było wspominane kluczowe jest to z czego zostaną wykonane fundamenty. Co w sytuacji, kiedy zostały one wykonane źle lub też ze złego materiału?

Może zdarzyć się tak, że nie utrzymają one całego ciężaru i budynek się zawali. Jednak zazwyczaj udaje się to wykryć na tyle wcześniej, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Wtedy najczęściej konieczna jest zmiana fundamentów.

Bloczki betonowe czy pustaki szalunkowe?

Fundamenty można robić z różnych materiałów, a jednym z nich jest bloczek betonowy. Jest to lepsze rozwiązania niż stawianie fundamentów z mieszanki betonowej. Zazwyczaj jeden bloczek betonowy waży od 20 do 29 kg. Są one bardzo odporne na warunki atmosferyczne oraz ściskanie.

Co ciekawe nadają się one do praktycznie wszystkich rodzajów fundamentów. Samo wymurowanie ściany z bloczków nie jest wielką filozofią. Jedną z wad bloczków betonowych jest na pewno to, że są dosyć ciężkie do przenoszenia, a co za tym idzie także trudne do przycinania.

Natomiast plusem jest to, że są one dużych rozmiarów i prace postępują szybko. Ważne jest to, że ściany z bloczków betonowych zaraz po wybudowaniu są gotowe do izolowania przez co zaoszczędzimy trochę czasu. Kolejnym jeszcze innym rozwiązaniem na wybudowanie ścian zewnętrznych i fundamentów są pustaki szalunkowe. Są to tzw. pustaki zasypowe.

Wyglądają one tak, że mają one puste przestrzenie między swoimi ściankami, w których umieszcza się specjalne zbrojenie oraz wlewa mieszankę betonową. Pustaki szalunkowe produkowane są najczęściej z betonu lub też keramzytobetonu.

Te wyprodukowane z drugiego materiału są lżejsze oraz dają lepszą izolacyjność termiczną ścian. Niektóre z firm proponują pustaki szalunkowe, które muruje się za pomocą zaprawy oraz wypełnia betonem tylko w ich narożach. Obecnie na rynku sprzedawane są pustaki o szerokości od 9 cm do 29 cm. Ściany fundamentowe wykonane z tego typu pustaków cechują się bardzo dobrą wytrzymałością, ale także są mrozoodporne.

Ściany z pustaków szalunkowych stawia się stosunkowo szybko, jednak problemy zaczynają się na etapie betonowania. Do wybudowania ścian z tych pustaków nie potrzeba wiele mieszanki, można ją także zrobić samemu, jednak jest to dość pracochłonne. Taką mieszanką trzeba wypełnić otwory w pustakach co również zajmuje sporo czasu.

Płyty betonowe jako alternatywny sposób

Następnym ze sposobów na postawienie ścian jest płyta betonowa. Jest to też bardzo dobre rozwiązanie. Dużym plusem jest to, że są one duże i ściany z nich stawia się bardzo szybko. Tak, więc jak widać sposobów na zbudowanie ścian i fundamentów jest całkiem sporo i tylko od nas zależy to, na który z nich się zdecydujemy. Musimy być świadomi tego, że jest to tak na prawdę decyzja nie odwracalna, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy się bardzo dobrze zastanowić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij