Administratorze, nie lekceważ pęknięć ścian w budynku!

Powierzchowne, niewielkie rysy i pęknięcia nie wymagają interwencji fachowców i mogą być usunięte przez użytkowników budynku samodzielnie. Jako administrator, powinieneś jednak zwrócić uwagę na głębokie rysy przekraczające szerokość 2 mm. Takie szczeliny zwykle stanowią konsekwencję poważniejszych usterek, które związane są z osłabieniem konstrukcji budynku. Ich pojawienie się powinno być sygnałem do zatrudnienia eksperta, który oceni wagę problemu, przedstawi jego rozwiązanie i przeprowadzi niezbędne naprawy.

Jakie są przyczyny pęknięć i rys na ścianach?

Pęknięcia i rysy pojawiają się na ścianach budynków z wielu powodów. Najczęściej stanowią konsekwencję nierównomiernego osiadania budynku. Przyczyn pojawiania się pajączków, drobnych szczelin czy głębokich i szerokich pęknięć jest jednak dużo więcej. Oto najbardziej popularne z nich:

  • gwałtowne siły mechaniczne, takie jak uderzenia lub trzęsienia ziemi;
  • infiltracja wody do ścian lub wnętrza budynku, np. spowodowana uszkodzeniami elewacji bądź izolacji fundamentów;
  • stosowanie materiałów budowlanych niskiej jakości lub nieprawidłowe wykonanie prac budowlanych;
  • prowadzenie prac budowlanych w pobliżu budynku, co może prowadzić do ugięcia gruntu lub wibracji powodujących powstawanie pęknięć i rys na ścianach;
  • powodzie lub zalania.

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

Nie wszystkie rysy i spękania ścian są niebezpieczne. Pajęczynki czy drobne szczeliny na ogół stanowią jedynie nieestetyczny defekt i wymagają zaszpachlowania oraz pomalowania na nowo.

Głębsze pęknięcia i rysy o szerokości powyżej 2 mm, szczególnie biegnące wzdłuż całej wysokości pomieszczenia lub tworzące „schodki”, są poważniejszym problemem, ponieważ mogą wskazywać na „rozchodzenie się” konstrukcji i stanowić zagrożenie dla jej stabilności. Jeśli zauważysz je jako użytkownik, niezwłocznie powiadom o tym fakcie administrację budynku. Będąc administratorem, nie ignoruj tego problemu. Powinieneś monitorować stan rys, a w przypadku powiększenia szczeliny zlecić przeprowadzenie ekspertyzy stanu technicznego i ustalenie przyczyny problemu.

Głębokie rysy sufitu, szczególnie te przebiegające w poprzek belek, mogą być równie niebezpieczne, co głębokie rysy w ścianach. Często wskazują na przeciążenia i ugięcie stropu. Z kolei rysy zlokalizowane na suficie w pobliżu ścian mogą oznaczać zbyt duże obciążenia w strefie podporowej i prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji budynku.

Kiedy zwrócić się po fachową pomoc?

Nie wszystkie rysy i pęknięcia wymagają interwencji fachowców – drobne pajączki użytkownik mieszkania może naprawić we własnym zakresie. Jednak głębokie lub/i szerokie szczeliny w ścianach zawsze wymagają oceny oraz naprawy przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się tego rodzaju problemami budowlanymi.

Żeby uniknąć dalszych uszkodzeń budynku, a nawet katastrofy budowlanej, kluczowe jest ustalenie przyczyny powstawania i poszerzania się szczelin w ścianach czy podłogach. Zawodowcy zajmujący się takimi problemami są w stanie ocenić zagrożenie, ustalić przyczynę i dobrać odpowiednią metodę naprawy. W przypadku szerokich pęknięć w ścianach stosuje się często tak zwane „szycie muru”, które polega na zespojeniu ściany za pomocą metalowych klamer. Przy niektórych pęknięciach konieczne może być podniesienie i wypoziomowanie fundamentów. Po takim zabiegu głębokie szczeliny w ścianach zwykle znikają samoistnie, pozostawiając jedynie drobne rysy, które można naprawić za pomocą szpachli i malowania.

Czasami szczeliny w ścianach wynikają z osłabienia podłoża lub działania wody, w takich sytuacjach konieczne jest usunięcie przyczyny problemu, np. poprzez stabilizację podłoża lub osuszenie fundamentów. W niektórych przypadkach może być konieczne częściowe odsłonięcie fundamentów bądź zastosowanie iniekcji.

Usuwanie głębokich i szerokich pęknięć wymaga specjalistycznej wiedzy i musi być wykonane przez doświadczonych fachowców.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij