Administratorze, nie lekceważ pęknięć ścian w budynku!

Powierzchowne, niewielkie rysy i pęknięcia nie wymagają interwencji fachowców i mogą być usunięte przez użytkowników budynku samodzielnie. Jako administrator, powinieneś jednak zwrócić uwagę na głębokie rysy przekraczające szerokość 2 mm. Takie szczeliny zwykle stanowią konsekwencję poważniejszych usterek, które związane są z osłabieniem konstrukcji budynku. Ich pojawienie się powinno być sygnałem do zatrudnienia eksperta, który oceni wagę problemu, przedstawi jego rozwiązanie i przeprowadzi niezbędne naprawy.

Jakie są przyczyny pęknięć i rys na ścianach?

Pęknięcia i rysy pojawiają się na ścianach budynków z wielu powodów. Najczęściej stanowią konsekwencję nierównomiernego osiadania budynku. Przyczyn pojawiania się pajączków, drobnych szczelin czy głębokich i szerokich pęknięć jest jednak dużo więcej. Oto najbardziej popularne z nich:

  • gwałtowne siły mechaniczne, takie jak uderzenia lub trzęsienia ziemi;
  • infiltracja wody do ścian lub wnętrza budynku, np. spowodowana uszkodzeniami elewacji bądź izolacji fundamentów;
  • stosowanie materiałów budowlanych niskiej jakości lub nieprawidłowe wykonanie prac budowlanych;
  • prowadzenie prac budowlanych w pobliżu budynku, co może prowadzić do ugięcia gruntu lub wibracji powodujących powstawanie pęknięć i rys na ścianach;
  • powodzie lub zalania.

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

Nie wszystkie rysy i spękania ścian są niebezpieczne. Pajęczynki czy drobne szczeliny na ogół stanowią jedynie nieestetyczny defekt i wymagają zaszpachlowania oraz pomalowania na nowo.

Głębsze pęknięcia i rysy o szerokości powyżej 2 mm, szczególnie biegnące wzdłuż całej wysokości pomieszczenia lub tworzące „schodki”, są poważniejszym problemem, ponieważ mogą wskazywać na „rozchodzenie się” konstrukcji i stanowić zagrożenie dla jej stabilności. Jeśli zauważysz je jako użytkownik, niezwłocznie powiadom o tym fakcie administrację budynku. Będąc administratorem, nie ignoruj tego problemu. Powinieneś monitorować stan rys, a w przypadku powiększenia szczeliny zlecić przeprowadzenie ekspertyzy stanu technicznego i ustalenie przyczyny problemu.

SPRAWDŹ:  Jak dobrze przykleić płytki ścienne?

Głębokie rysy sufitu, szczególnie te przebiegające w poprzek belek, mogą być równie niebezpieczne, co głębokie rysy w ścianach. Często wskazują na przeciążenia i ugięcie stropu. Z kolei rysy zlokalizowane na suficie w pobliżu ścian mogą oznaczać zbyt duże obciążenia w strefie podporowej i prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji budynku.

Kiedy zwrócić się po fachową pomoc?

Nie wszystkie rysy i pęknięcia wymagają interwencji fachowców – drobne pajączki użytkownik mieszkania może naprawić we własnym zakresie. Jednak głębokie lub/i szerokie szczeliny w ścianach zawsze wymagają oceny oraz naprawy przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się tego rodzaju problemami budowlanymi.

Żeby uniknąć dalszych uszkodzeń budynku, a nawet katastrofy budowlanej, kluczowe jest ustalenie przyczyny powstawania i poszerzania się szczelin w ścianach czy podłogach. Zawodowcy zajmujący się takimi problemami są w stanie ocenić zagrożenie, ustalić przyczynę i dobrać odpowiednią metodę naprawy. W przypadku szerokich pęknięć w ścianach stosuje się często tak zwane „szycie muru”, które polega na zespojeniu ściany za pomocą metalowych klamer. Przy niektórych pęknięciach konieczne może być podniesienie i wypoziomowanie fundamentów. Po takim zabiegu głębokie szczeliny w ścianach zwykle znikają samoistnie, pozostawiając jedynie drobne rysy, które można naprawić za pomocą szpachli i malowania.

Czasami szczeliny w ścianach wynikają z osłabienia podłoża lub działania wody, w takich sytuacjach konieczne jest usunięcie przyczyny problemu, np. poprzez stabilizację podłoża lub osuszenie fundamentów. W niektórych przypadkach może być konieczne częściowe odsłonięcie fundamentów bądź zastosowanie iniekcji.

Usuwanie głębokich i szerokich pęknięć wymaga specjalistycznej wiedzy i musi być wykonane przez doświadczonych fachowców.

Michał Brzeziński

Michał Brzeziński

Inżynier budownictwa z ponad 15-letnim doświadczeniem w projektowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Specjalizuje się w nowoczesnych technologiach budowlanych i zrównoważonym rozwoju. Pasjonat innowacyjnych rozwiązań w architekturze.

Artykuły: 55

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *