Żarówka E27 – dlaczego pełni tak ważną rolę w oświetleniu wnętrz?

Żarówka E27 – dlaczego pełni tak ważną rolę w oświetleniu wnętrz?

Rynek oświetleniowy obfituje w wiele różnorodnych wariantów lamp, kinkietów i żyrandoli. W zależności od wybranego źródła światła, inwestor zobowiązany jest znaleźć do niego odpowiedni typ żarówki. Wbrew pozorom, czynność ta nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie mocą, wymiarami oraz przede wszystkim gwintem. Do najpopularniejszych na rynku z pewnością zaliczymy żarówki E27. Czym odznaczają się te produkty i dlaczego najczęściej stosuje się je we współczesnych lampach? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższej części wpisu. Zapraszamy!

Czym jest żarówka E27?

Żarówki z gwintem E27 to obecnie najpopularniejsze rodzaje źródeł światła na rynku. Służą głównie oświetleniu wewnętrznemu obiektów mieszkalnych i przemysłowych, gdzie umieszcza się je w lampach stojących, wiszących czy też żyrandolach. Trzonek takiej żarówki posiada tradycyjny, wkręcany gwint, należący do rodziny żarówek Edisona. To najbardziej rozpowszechniony spośród wszystkich typów źródeł światła. Dzięki prostocie i dobrej jakości wykonania, gwinty te znajdziemy zarówno w żarówkach klasycznych, jak i nowoczesnych urządzeniach LED.

Warto wspomnieć, że na rynku oświetleniowym znajdziemy również żarówki z gwintem E14 oraz E40. Co zatem oznaczają liczby znajdujące się tuż za słynną literą „E” w nazwie? Otóż, taka symbolika ma na celu łatwe rozpoznanie wymiarów danego gwintu. Dokładniej oznacza ona średnicę trzonka wyrażoną w milimetrach. Nie trzeba zatem znać się na temacie by stwierdzić, że najpopularniejszy obecnie typ źródeł światła ma średnicę gwintu równą 27 milimetrów.

żarówka

Jak zamontować żarówkę E27?

Montaż żarówki E27 należy do banalnie prostych. Wystarczy, że trzymając jedną ręką za klosz żarówki będziemy w sposób delikatny wkręcać ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jedyną trudnością jest, ażeby urządzenie trzymać cały czas prosto. W przeciwnym razie, szansa na uszkodzenie gwintu podczas wkręcania znacząco wzrośnie. Czynność wymiany żarówki z takim gwintem trwa zazwyczaj maksymalnie do minuty czasu. Pamiętajmy jednak, aby w miarę możliwości pracę tą wykonywać przy wyłączonym zasilaniu na włączniku bądź nawet zdecydować się odciąć napięcie z poziomu bezpiecznika. Warto jeszcze wspomnieć, aby niezależnie od gwintu, żarówkę wymieniać zawsze czystymi rękoma.

Gdzie najczęściej stosujemy żarówki E27?

Gwint E27 nie należy do najmniejszych, co z pewnością przekłada się na jego zastosowanie. Takie żarówki przeznaczone są przeważnie do lamp sufitowych, kinkietów, opraw zwieszanych czy żyrandoli. Znacznie rzadziej miejsce na nie znajdziemy w lampach dziecięcych czy biurowych – do tego producenci zadbali o stworzenie żarówki E14. Nie jest to również największy rozmiar tego urządzenia dostępny w sprzedaży. Wspomniane wcześniej gwinty E40 są już przeznaczone głównie do lamp przemysłowych. Ich rozmiar wiąże się poniekąd z większą mocą, co dla domowych warunków nie jest zbytnią koniecznością.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij