Szalowanie podciągów z wykorzystaniem systemowych szalunków budowlanych – sprawdź jak usprawnić sobie prace!

Czasami inwestor decyduje się na usunięcie wewnętrznej ściany nośnej. W takim przypadku konieczne jest zabezpieczenie stropu przed uszkodzeniem oraz zbyt dużym obciążeniem poprzez wykonanie podciągu. Jak wykonuje się podciągi i jak można usprawnić tę pracę z pomocą szalunków systemowych?

Czym są podciągi i jak się je wykonuje? 

Podciągi są specjalnie zaprojektowanymi belkami, których zadaniem jest podpieranie stropu oraz innych belek, które należą do konstrukcji nośnej budynku. Służą do przenoszenia obciążeń pochodzących z dachu bądź wyższych kondygnacji i przenoszą je na słupy, ściany, ale i fundamenty, czyli wszystkie elementy konstrukcyjne. Dzięki podciągom można zwiększyć bezpieczeństwo całego budynku. Jak już wspomnieliśmy podciągi mogą też przejąć funkcję ścian nośnych, gdy te są usuwane. W takim przypadku belka przenosi opierające się na niej obciążenie na końce ścian, na których jest wsparta. Za pomocą podciągów można również zwiększyć rozpiętość stropu. Zawsze należy pamiętać, że ściany nośne odpowiadają za stabilność całej konstrukcji budynku i zastępowanie ich podciągami zawsze powinno być poparte specjalistyczną ekspertyzą.

Wyróżniamy kilka rodzajów podciągów ze względu na materiał wykonania. W budownictwie najczęściej wybierane są podciągi żelbetowe i betonowe. Zwykle wykonywane są one z betonu B25 lub B30 ze zbrojeniem podłużnym. W niektórych przypadkach podciągi wykonywane są także ze stali o profilach typu C, L i T. Po instalacji stalowej belki podciągu zostaje ona obłożona cegłami oraz otynkowana. Najrzadziej stosowaną technologią są podciągi drewniane. Wybierane są one tylko w przypadku konstrukcji drewnianych. Podciąg drewniany łączony jest wówczas z konstrukcją za pomocą złącz ciesielskich.

Przekrój podciągu betonowego ma kształt prostokąta, a jego parametry zawsze są zależne od wytycznych projektanta. Belki powinny być oparte na głębokości nie mniejszej niż 10 cm i nie mniejszej niż 1/3 długości podciągu. W przypadku występowania znacznych obciążeń punktowych podciąg może być oparty na specjalnie wykonanych poduszkach betonowych bądź kilku warstwach cegieł na zaprawie cementowej. Warto wiedzieć, że podciąg może wystawać z sufitu, ale możliwe jest także jego wtopienie – częściowe lub całkowite.

Systemy szalunkowe do szalowania podciągów od FW System 

W przypadku nowo powstających budynków do wykonywania podciągów wykorzystuje się szalunki stropowe. Oczywiście poszczególne elementy systemu można wykorzystać podczas prac remontowo-wyburzeniowych. W FW System można wybrać tradycyjny system dźwigarkowy w skład którego wchodzą dźwigary drewniane, płyty trójwarstwowe, podpory stropowe, głowice krzyżowe i stojaki trójnożne. Warto również rozważyć zakup sklejki szalunkowej topolowej lub brzozowej. Aby usprawnić sobie prace związane z szalowaniem podciągu warto zaopatrzyć się w zamki podciągu i dźwigarki zamka podciągu. Do szalowania podciągu można również wykorzystać płyty szalunkowe systemu Optima i Optimax. 

Systemy do szalunków stropowych usprawniające wykonanie podciągów  

Warto wybrać systemy szalunkowe, które usprawnią wykonanie podciągów i zapewnią bezpieczeństwo pracy na budowie. Szalowanie podciągów z wykorzystaniem zamków podciągu i dźwigarków zamku podciągu jest niezwykle łatwe. Wystarczy zamocować zamek podciągu na górze dźwigara poprzecznego dosunąwszy go do deskowania bocznego wykonanego np. ze sklejki oraz dźwigara lub kantówki, następnie należy dokręcić nakrętkę zamka pociągu za pomocą młotka. Następnie mocujemy dźwigarek zamka podciągu na wymaganej wysokości szalunku. Przymocowujemy górny dźwigar drewniany do kątownika przyspawanego do dźwigarka. Montaż szalunku po przeciwnej stronie należy wykonać po uprzednim wykonaniu prac zbrojeniowych. Należy pamiętać, że zamki podciągów zawsze montujemy naprzeciw siebie na tym samym dźwigarze poprzecznym. Zamek podciągu można zamontować na każdym dźwigarze drewnianym typu H20 którego pas górny nie jest szerszy niż 8 cm i grubszy niż 6 cm.

W przypadku remontu starego domu należy pamiętać że rozbiórka ściany nośnej oraz wykonanie podciągu należy dokonać na podstawie dokumentacji przygotowanej przez architekta. Samodzielna ingerencja w konstrukcję budynku może bowiem skutkować uszkodzeniem ścian lub nawet katastrofą budowlaną i zawaleniem się budynku.

Firma FW System oferuje możliwość zakupu jak i najmu szalunków. Wynajem szalunków stropowych systemowych od FW System pozwoli ograniczyć koszty. Na pewno w ten sposób można przyspieszyć pracę zarówno związaną z wykonaniem stropu, jak i podciągów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij