Słaby zasięg Internetu – jak sobie z nim poradzić

Słaby zasięg Internetu – jak sobie z nim poradzić?

Dwudziesty pierwszy wiek to niezaprzeczalnie doba internetu. Przy jego pomocy funkcjonuje niemalże cała nasza rzeczywistość. To właśnie za pomocą tego niewidzialnego nośnika danych opłacamy rachunki, wysyłamy i odbieramy wiadomości, robimy zakupy. Przy jego pomocy również pracujemy i zapisujemy dzieci do przedszkola czy szkoły. Czy ktoś w ogóle jest jeszcze w stanie wyobrazić sobie życie bez stałego dostępu do internetu? Owszem, ale z wielkim trudem. Każdy z nas wie natomiast, jak bardzo irytujący a niekiedy mocno problematyczny bywa słaby zasięg internetu. Gdzie najczęściej występuje ten problem i jak sobie z nim poradzić?

Tam gdzie wzrok nie sięga, nie sięga też internet

Gdzie najczęściej występują problemy z internetem? To zależy od rodzaju jego odbioru. Jeżeli mamy do czynienia z internetem bezprzewodowym, oferowanym np. przez sieci telefonii komórkowej, to niewątpliwie najsłabszy zasięg będzie na oddalonych od nadajnika wsiach czy poza granicami miast. Będzie on też mocno ograniczony wewnątrz budynków o grubych murach. Ta ostatnia przeszkoda w odbiorze sygnału będzie dotyczyła również internetu dostarczanego do gospodarstw domowych przy użyciu kabla, ale rozprowadzanych po lokalu za pomocą nadajnika. Grube ściany niestety mocno ograniczają sygnał internetu. Biorąc jednak pod uwagę codzienne problemy z zasięgiem internetu występujące w średniej wielkości aglomeracjach miejskich takich, możemy sobie z nimi poradzić na kilka sposobów. Ostatecznie pozostaje skorzystać z darmowej usługi Hot Spot. Białystok, Wrocław, Gdańsk – wszystkie te i wiele innych większych miast oferuje tę usługę swoim mieszkańcom i turystom.

Prawidłowa konfiguracja sprzętu

Bez względu na lokalizację, kwestią pierwszorzędną podczas instalacji urządzeń służących do rozprowadzania internetu będzie prawidłowa konfiguracja sprzętu, czyli przede wszystkim routera i karty sieciowej. Warto również, o ile to możliwe w przypadku posiadanego sprzętu, zwiększyć częstotliwość sieci bezprzewodowej. Trzeba natomiast skorzystać z usług specjalisty w tej kwestii, jeżeli mimo prawidłowej konfiguracji dalej odnotowujemy słaby zasięg internetu – WiFi. Białystok jest miastem, w którym nie brakuje wykwalifikowanych informatyków oraz firm świadczących usługi w tej dziedzinie.

Lokalizacja i rozmieszczenie nadajników mają znaczenie

Wbrew pozorom kolejną zasadniczą kwestią mająca wpływ na zasięg internetu jest ustawienie routera. Niekiedy wystarczy odwrócenie urządzenia w drugą stronę, najczęściej jednak trzeba całkowicie zmienić jego położenie. Może to mieć kolosalny wpływ na internet. Podlaskie firmy informatyczne, podobnie jak specjaliści z całego kraju potwierdzają, iż przyczyny słabego zasięgu bywają błahe. Router powinien znajdować się w centralnym puncie mieszkania, czy lokalu. Użytkownicy bardzo często cały sprzęt multimedialny, z niewiadomych przyczyn, skupiają wokół telewizora. Jest to błędem, gdyż fale nadawane przez różne urządzenia wzajemnie się zakłócają. Dlatego też router powinien znajdować się z dala od nich.

Przyda się wzmacniacz sygnału

Sprzęt idealnie skonfigurowany, odpowiednio rozmieszczony a jednak nadal nie działa internet. Podlasie dysponuje wieloma marketami ze sprzętem elektronicznym, w których można nabyć tzw. wzmacniacze sygnału. Także, jeżeli nie uda się go nabyć w Białymstoku, to jeszcze nie koniec nadziei na dobry internet. Podlaskie sklepy spieszą na ratunek. Wzmacniacz sygnału, to inaczej mówiąc ekspander zasięgu. Umieszczając urządzenie w strefie zasięgu WiFi umożliwiamy mu przemieszczenie fal w tzw. martwe strefy.

Po czwarte – zmień dostawcę

Jeżeli cały sprzęt jest dobrze skonfigurowany, rozmieszczony a zamontowane wzmacniacze sygnału nie przyniosły zamierzonego efektu, warto pomyśleć na zmianą dostawcy na takiego, który będzie w stanie dostarczyć dobry internet. Podlaskie nie wyróżnia się pod względem ilości dostawców internetu na tle kraju. W akcie desperacji, bądź chwilowego braku internetu, zawsze pozostaje do dyspozycji darmowy, miejski Hot Spot. Białystok, jak wyżej wspomniano, również dysponuje takim udogodnieniem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij