Rusztowania – niezbędne elementy prac budowlanych

Rusztowania zapewniają pracownikom bezpieczeństwo i wygodę podczas wykonywanych prac. Odpowiednio dobrane do miejsca i rodzaju działań, stanowią gwarancję komfortu oraz stabilności. Jakie rodzaje rusztowań są dostępne na rynku i jak wybrać najlepsze? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dobierz model do swoich potrzeb.

Rusztowania – jakie podstawowe rodzaje rozróżniamy?

Do najbardziej popularnych rodzajów rusztowań należą: przejezdne, przestrzenne i fasadowe. Rusztowania przejezdne wykonane są z aluminium i posiadają konstrukcję samonośną – dzięki zamontowanym kołom można je łatwo przesuwać. Charakteryzują się łatwością montażu z wykorzystaniem elementów modułowych, a ich złożenie nie wymaga dodatkowych narzędzi. Większość z nich jest kompatybilna z rusztowaniami fasadowymi.

Rusztowania fasadowe wymagają zakotwiczenia do elementów stałych budynków. Dzięki czemu są bardzo stabilne i bezpieczne. Najczęściej składają się z takich elementów jak: stopy, ramy, poręcze, podesty, burty i stężenia. Dzięki możliwości precyzyjnej regulacji wysokości stelażu, wykorzystywane są często do zarusztowania bardziej złożonych elementów budynków.

Kolejny rodzaj to rusztowania przestrzenne – najbardziej wszechstronne z rusztowań budowlanych, które można rozbudowywać we wszystkich trzech wymiarach. Pozwalają na pracę przy skomplikowanych konstrukcjach, wykorzystując system zmiennego rozstawu stojaków i rygli.

Rusztowania to dobre rozwiązanie na wiele wyzwań na placu budowy

Rusztowania przejezdne znajdują zastosowanie głównie w przypadku prac remontowych, montażowych czy konstruktorskich, zarówno zewnętrznych i jak wewnętrznych. Sprawdzą się nie tylko w profesjonalnych firmach budowlanych, ale także przy drobnych pracach remontowych.

Rusztowania przestrzenne z kolei sprawdzą się w przypadku konstrukcji o skomplikowanych parametrach i kształcie, np. mostów, wiaduktów. Używane są również w przypadku konstrukcji przestrzennych czy pod sufitem, dzięki czemu znajdą zastosowanie w fabrykach i zakładach przemysłowych lub przy montażu reklam wielkoformatowych, np. bilboardów.

Z kolei rusztowania fasadowe wykorzystywane są głównie do prac przy elewacjach, takich jak malowanie, ocieplanie, tynkowanie elewacji, konserwacja czy montaż elementów elewacyjnych. Zapewniają bezpieczeństwo zarówno pracownikom budowy, jak i okolicznym przechodniom.

Jak wybrać odpowiednie rusztowania?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przeznaczenie danych rusztowań względem planowanych prac budowlanych. Warto również przyjrzeć się materiałom, z których wyprodukowane są rusztowania. Dobre jakościowo komponenty zapewnią bezpieczeństwo i komfort pracy. Istotna jest również technologia wykonania. Elementami koniecznymi, które powinny posiadać rusztowania, są odpowiednie certyfikaty oraz niezbędne dokumenty, takie jak instrukcja i projekt rusztowania.

Powinniśmy również sprawdzić czy dane rusztowanie spełnia normy bezpieczeństwa. By usprawnić proces montażu, a także same prace, można dokupić do rusztowań przydatne akcesoria, np. dodatkowe pomosty robocze, poręcze, złącza, ramy pionowe, podstawki, stopy śrubowe, siatki na rusztowanie. Każda z tych rzeczy ma za zadanie ułatwienie pracy oraz poprawę wygody korzystania z rusztowań.

Profesjonalne rusztowania od firmy Arad

Szukasz firmy, która zaopatrzy Cię zarówno w same rusztowania, jak i niezbędne komponenty? Zapoznaj się z ofertą marki Arad – już dziś skontaktuj się z doświadczonymi doradcami klienta, opisz swoje potrzeby i zaopatrz się w nowoczesne i bezpieczne rusztowania, które przyczynią się do podniesienia komfortu pracy.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij